Kilo Vermede Şok Diyet Etkisi

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kilo Vermede Şok Diyet Etkisi

Kısa Yoldan Kilo Vermek Şeker Hastalığı Riskini Artırıyor 

Şok diyetler son zamanlarda popüler olan ve kısa zamanda hızlı kilo vermek için uygulanmaya başladı. Ancak yapılan bu diyet kilo vermeye yardımcı olmadığı gibi vücutta birçok yan etkiye neden oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk, şok diyetler olarak bilinen bu diyetler kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, saç dökülmesi gibi yan etkilere neden olduğunu söyledi.

diyetHavaların ısınması ve yaz aylarının yaklaşması sebebiyle fazla kilolarını vermek isteyenleri zayıflama telaşı sardı. Hızlı kilo vermek için birbirinden farklı diyetlerin uygulanmaya başlandı. Şok diyetler en çok tercih edilen diyetlerin başında yer alıyor. Yapılan bu şok diyetler sayesinde kısa zamanda fazla kilolardan kurtulmak mümkün görünse de aslında durum öyle değil. Şok diyetlerin uzun vadede kilo vermeye yardımcı olmaz ve vücutta da birçok yan etki oluşmasına neden oluyor. Bu diyetlerin günlük gereksinim duyulan kalorinin ancak yarısını karşılar. Dengeli beslenme bilincini engeller.

Şok Diyetlerin Yan Etkileri Sağlığınızı Riske Atıyor

Şok diyetlere başvuran kişiler 3-5 günlük diyet programları ile kısa yoldan zayıflamayı hedefliyor. Ancak yaşam boyu yeterli ve dengeli beslenme bilinci oluşturamadıkları için bu diyetler zaman kaybına yol açıyor. Bu diyetlerde yağ kaybından çok kas dokusu kaybediliyor. Bu nedenle metabolizma yavaşlar ve kişi normal beslenme düzenine geri döndüğünde verdiği kiloları fazlasıyla alır. Aynı zamanda bu diyetlerde düzensiz kilo alıp verildiği için vücutta insülin direncine sebebiyet vererek şeker hastalığı riskinin artmasına neden olur. Şok diyetlerin yan etkileri baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, ishal, kabızlık, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, saç dökülmesi, bazal metabolizma hızında azalma şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı Kilo Vermek için Ayda Kaç Kilo Vermeyi Hedeflemeliyiz?

Kilo vermek isteyenler her şeyden önce; sağlığını  korumak, verdiği kiloları tekrar almamak için hedefin ayda 2 ile 4 kilo arasında bir kilo kaybı olmalıdır. Diyetin tek bir besin grubuna dayalı olmaması, tüm besin gruplarını yeterli miktarlarda içermesi gerekir.

 

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)