Kilo Vermek için ipuçları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kilo Vermek için ipuçları

Kilo vermek için uygulanan diyet programlarına bağlı kaldığınız zaman istediğiniz sonuçlara ulaşmak uzun zaman beklemeniz gerekebilir. Bu sinir bozucu olabilir ve çoğunlukla aşırı streslidir. Hızlı sonuçlar beklemek gerçekçi değilken, insanlar kilo verme çabalarına önemli şekillerde yardımcı olabilecek küçük şeylere dikkat etmezler. Birkaç basit ipucunun ardından fark yaratabilirsiniz. Bazı yeni alışkanlıklar benimsemeniz, bilinçsizce etkileşime girebileceğiniz kilo vermeyi engelleyen faktörlerin önüne geçerek kaloriyi yakma sürecini artırabilir. Kilo vermek için uygulanabilecek ipuçları; 

kilo vermek için
1. Bol Su için

Sadece içme suyu ile kilo vermeyeceksiniz. Bununla birlikte, sıkı bir diyet uygularsanız, ancak yeterli sudan yoksun kalırsanız, kilo kaybetmeniz daha uzun sürecektir. Su, vücut termogenezisini uyarır – metabolizmayı hızlandıran ve kalori yakma sürecine yardımcı olur. Ayrıca, yemekten önce içme suyu açlığı bastırır ve daha az yemenizi sağlar.

2. Kahvaltısız Asla

Düzenli kahvaltı yapmak metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Uzun süre aç kalmak fazla mesai, vücudunuzun yağ yakma kapasitesini yavaşlatır. Üstelik, çok uzun süre yemek yemediğiniz zaman, vücudunuz kanınıza ghrelin (açlık hormonu) salgılar. Yağlı gıdalar tüketmek için isteklilik de artar. Açlığın yol açtığı isteklerden kurtulabilme kabiliyetine sahip güçlü irade gücüne sahip olduğunuzu düşünseniz bile, sağlıklı bir kahvaltı hala dengeli bir diyetin kritik bir parçasıdır.

3. Daha Fazla Meyve Yiyin

Çerezler, şekerleme ve çikolata çubukları yerine meyve yeme alışkanlığı edinmek, kilo vermek için ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlayacaktır. Tatlı yeseniz bile günlük meyve tüketiminizi artırmanız kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yaban mersini, çilek, ahududu, avokado, greyfurt, muz, karpuz ve kivi gibi meyveler tokluk hissi veren meyvelerdir.

4. Alkol Kullanımını Azaltın

Alkol yüksek kalorili bir içecektir. Çalışmalar alkol alımının kilo verme sürecini çeşitli şekillerde engelleyebileceğini gösteriyor. Sıklıkla “bira göbeği” terimini duyuyoruz. Açıklayıcıdır – bira içmek abdominal yağ birikimine neden olur. Bu sadece kilo verme çabalarına ters düşmekle kalmaz, aynı zamanda karın yağı kalp hastalığı için yüksek riskli bir faktördür. Kurtulmak için en zor yağ çeşididir.

5. TV’yi Kapatın

Çoğunuz, TV izlerken yemek yediğinizde aşırı yeme eğiliminde olduğunuzu fark etmişsinizdir. Bu, izlediğiniz programa dalarak yediğinizi fark etmemenizden kaynaklanır. Bu nedenle, yemek sırasında TV izlemekten, telefonla oynamaktan özetle dikkatinizi dağıtacak herhangi bir şeyle uğraşmaktan kaçınarak tüm dikkatinizi yemeğe vermeniz gerekir. Böylece kalori alımınızı azaltabilir ve diyet çabalarınızı koruyabilirsiniz.

6. Kilonuzu Kontrol Etmek

Kilonuzu her gün kontrol altında tutmak, kilo kaybı çabalarına yardım etmenize yardımcı olur ve hedefinize daha çabuk ulaşmanıza yardımcı olur. Her geçen gün kendinize ait bir tartışma mekanizması, hangi davranışların (yaşam tarzı ve beslenme şekli) kilo vermekte, kilo almanızda veya kilonuzu sabit tuttuğunda sizi bilgilendiren kişisel bir geri bildirim mekanizmasıdır.

7. Yeterli Uyku Alın

Kusursuz diyetleri takip edip yoğun olarak çalışıp çalışmadığınız önemli değildir. Yeterli uyku alamıyorsanız, sağlıklı kalmak için vücudunuzu iyileşme süresinden mahrum bırakırsınız. Yapılan araştırmalara göre; uyku kaybı leptinin (açlık kontrol hormonu) üretimini baskı altına alarak ghrelin üretimini teşvik eder ve besin alımını artırır. Buna ek olarak, leptin enerji artar. Uyku eksikliği ve bunun sonucunda ortaya çıkan hormon bastırılması, zayıf bir gece uykusunun izlediği yorgunluk ve hareketsizliğe doğrudan katkıda bulunur. Bu, fiziksel olarak egzersiz yapmanıza engel olarak kilo kaybınızı önemli ölçüde etkiler.

8. “Diyet” ve “Şekersiz Gıdalar” dan Sakının 

Dondurulmuş gevrek kahvaltı mısır gevrekleri, glutensiz gıdalar, agave nektarı, salata sosu, az yağlı yoğurt ve diyet soda gibi diyet gıdaları ve içeceklerde fruktoz ve şeker bulunur. Eklenen şeker ve fruktoz son derece zararlıdır, çünkü vücuda aşırı yağlı şeker akmasıyla sonuçta yağ olarak depolanır. Birçoğunuz, öğle yemeğinizle birlikte bir diyet içecek içerek hata yapıyor olabilir. Diyet gazlı içeceklerde bulunan yapay tatlandırıcı normal şekerin olduğu şekilde vücut tarafından sindirilmez. Bunun yerine, bağırsağa yönlendirilir, böylece bir glikoz toleransı tetiklenir. Bu da, kan şekeri seviyesini anormal seviyelere yükselterek vücut yağı haline getirir.

9. “Hızlı Zayıflama” Ürünlerinden Dikkat Edin

“Hızlı zayıflama” ürünlerinin zeki reklamcılığına düşmeyin. Bazı popüler “hızlı zayıflama” ürünleri arasında diyet hapları, önceden paketlenmiş “fitness” ve “diyet” yemekleri ve sauna kemeri gibi fitness ekipmanları bulunur. Sağlık ve fitness için herhangi bir kısayol yoktur. Aslında, bu ürünlerin ambalajını inceliyorsanız, bir çoğunun sonuçlarını garanti etmediklerini, sağlıklı bir diyet ve egzersiz yapmanın kilo vermek için halen önemli olduğunu görürsünüz. Kusursuz şekilde şekillendirilmiş ünlülerin bu ürünleri onaylasalar da onların uyum sağlamaları için onlarla birlikte çalışan sağlık ekibine sahip olduklarını ve muhtemelen her gün bir mucize hap yutarak zayıf görünmeyeceklerini fark edin. Paranızı bu ürünlere harcamak yerine, kilo vermenize yardımcı olacak bütün doğal gıdalar üzerine harcayın.

10. Doktora Danışın

Diyabet, migren ve depresyon için kullanılan bazı reçeteli ilaçlar, diğer bozuklukların yanında, metabolizmanızı yavaşlatarak kilo kaybı çabalarını engelleyebilir. Rsiglitazone, gliburid, glipizid ve glimepirid gibi diyabet ilaçları kilo alma riski oluşturabilir.Diğerleri, ghrelin de dahil olmak üzere hormon üretimini düzenleyen ve açlığı arttıran hipofiz bezine müdahale ederek kilo alımına neden olabilir. Yan etki olarak, bazı reçeteli ilaçlar sizi uyuşuk ve hareketsiz hale getirir. Reçeteyle satılan ilaçları kullanıyor ve kilo vermeyi engelleyebileceklerini düşünüyorsanız, doktorunuzdan durumunuz için alternatif bir ilaç yazmasını veya mümkünse daha düşük bir dozda aynı ilacı yazmasını isteyin.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)