Kırışıklık Tedavisi

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklıklar, vücudun yüz, boyun, ellerin sırtları ve kolların üstleri gibi en fazla güneşe maruz kalan kısımlarında görülür. Kırışıklık iki kategoriye ayrılır: ince, yüzey çizgileri ve daha derin oluklar.

kırışıklık
Kırışıklık Sebepleri

Kırışıklık yaratan etmenler:

  • Sigara içmek
  • Cilt tipi (açık renkli cilt ve mavi gözlü insanlar güneş hasarına daha yatkındır )
  • Kalıtım (bazı aileler daha kırışıyor)
  • güneşe maruz kalma

Bu faktörlerin hepsini kontrol edemezsiniz, ancak ikisi hakkında bir şeyler yapabilirsiniz: Güneş ışınlarını en aza indirin ve sigara içmeyin.

Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklıkların görünümünü en aza indirmenin ve hatta kaldırmanın bazı yolları vardır.

1. Retinoidler ( tretinoin , Retin-A, Renova )

Tıbbi tedaviler arasında, bu, pürüzlü pigmentasyon, pürüzlülük ve kırışma gibi yaşlanma belirtilerini iyileştirmenin en kanıtlanmış ve en etkili yoludur. İlk başta, bu ilaçlar kızarma ve soyulmaya neden olur. Bu rahatsız edici olsa da, iyileştirme soyma durduğunda gerçekleşir.

2. Alfa-Hidroksi Asitler

Bunlar “meyve asitleri” olarak adlandırılır. Glikolik ve laktik asit içerir. Bu meyve asitlerini içeren müstahzarlar oldukça güvenlidir. Hafif ve geçici tahrişe neden olmaz. Ancak ürettikleri iyileştirme göreceli olarak daha incedir.

3. Antioksidanlar

Bunlara vitaminler A, C, E ve beta-karoten dahildir. Antioksidan ürünler, güneş koruması sağlayabilir (yine de güneş kremi sürmelisiniz ) ve hafif kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz.

4. Nemlendiriciler

Bunlar geçici olarak kırışıklıkların daha az farkedilmesini sağlarlar. Reklamlar sıklıkla “ince çizgilerin görünümünü azalttığını” söylüyorlar. Ancak bu çizgileri kalıcı olarak yok etmezler.

5. Glikolik Asit Kabuğu

 Bu yüzeysel kabuklar ince kırışıklıkların yoğunluğunda çok küçük bir fark yaratabilir.

6. Derin Kabuklar 

Bu kabuklar salisilik asit ve trikloroasetik asit gibi bileşenleri kullanır ve deride daha derine nüfuz eder. Bu derin kabuklar, ince çizgileri yumuşatmak için daha iyi bir iş çıkarır. Bununla birlikte, genel olarak, kabuk ne kadar derin olursa, skarlaşma ve cilt renginde değişiklikler gibi yan etkilerin görülme ihtimali de artar.

7. Dermabrazyon

Bu işlem deriyi “kumlar”. Bunu yapan profesyonellerin beceri ve tecrübelerine bağlı olarak, dermabrazyon büyük bir fark yaratabilir. Yara izi ve cilt renginde kalıcı değişiklikler de dahil olmak üzere yan etkiler de mümkündür.

8. Lazer Yeniden Cilalama

Doktorlar, cildi sıkılaştıran kolajen üretimini teşvik etmek için lazerler kullanabilirler. Farklı lazer türleri vardır ve ne kadar tedaviye ihtiyacınız olacağı, cildinizin iyileşmesi için “ne kadar süre” gerektiğini ve herhangi bir riski olup olmadığını doktorunuza danışmalısınız.

9. Plastik Cerrahi

Facelifts, kaş ve diğer kozmetik ameliyatlar bazı insanlara yardımcı olur. Diğerleri için daha küçük prosedürler yeterlidir. Yapmak istediğiniz prosedür, varsa, ne yapacağınıza karar vermeden önce doktorunuzla konuşun.

10. Ultrason Tedavisi

Yüz, boyun ve çeneyi kaldırmak ve sıkmak için noninvaziv bir yöntemle ultrason kullanan Ultherapy adlı bir tekniğidir. Göğüs bölgesindeki kırışıklıklarda da kullanılabilir.

11. Enjeksiyonlar

Botox da dahil olmak üzere bazı enjeksiyonlar, alında “kaş çatma çizgileri” oluşturan kasları, göz çevresindeki ince çizgileri ve diğer kırışıklıkları tedavi eder. İyileştirme birkaç ay sürer ve iyileştirmeyi sürdürmek için tekrarlanmalıdır.

Estetik bir prosedürü uygulamayı düşünüyorsanız deneyimli doktorlara danışın. Onlara hedeflerinizi söyleyin ve riskler, faydalar ve maliyetler hakkında mutlaka bilgi alın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)