Kırmızı Et Bizi Öldürüyor Mu?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kırmızı Et Bizi Öldürüyor Mu?

Dünya Sağlık Örgütü’nün ”kırmızı et muhtemelen kanserojen ve işlenmiş et kansere neden oluyor” açıklamasında bulunması tartışmaları da beraberinde getirdi. Kırmızı et gerçekten öldürüyor mu? Peki nasıl beslenmeliyiz? Vejetaryen mi olmalıyız? Prof. Dr. Halil Coşkun ile birlikte çalışmalar yürüten Uzm. Dyt. Nazlı Acar, bu konuda önemli bilgiler verdi:

kırmızı et
Bilimsel çalışmalar, kırmızı etin, özellikle işlenmiş etin, tüketiminin artmasının  artan ölüm oranları ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Kırmızı etinin aşırı tüketimi ölüm riskini artıyor. Bu konuyla ilgili yapılan son araştırmalarda, vejetaryen ya da Akdeniz diyetinin daha sağlıklı olduğunu gösteren kanıtlar ortaya kondu.

Günlük Tüketimi 70 Grama

90 gram ve daha fazla kırmızı et ya da işlenmiş et tüketen kişilerin bu tüketim miktarını günlük 70 grama düşürmesi öneriliyor. Kırmızı et, kardiyovasküler hastalıkları ve kanser riskini arttırıyor. Yapılan çalışmalarla, kırmızı et ve işlenmiş et tüketiminin çok fazla olması ile artan ölüm riski istatistiksel olarak ilişkilendirilmiştir. 2003 yılında yapılan çalışmalara göz önüne alındığında, et tüketim oranı düşürüldüğü zaman ölüm riski de yüzde 25 ile 50 arası oranda azalmaktadır. Vejetaryen bir diyetle 17 yıldan daha fazla yaşamış kişilerin ortalama ömürleri kısa süreli vejetaryenlerden 3-6 yıl daha yüksek bulunmuştur.

Vegan ve Vejetaryen Diyeti Daha Sağlıklı

Kırmızı etin tüketimine karşılık, vegan diyetinin, kardiyovasküler ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini azalttığı görülmektedir. Bununla birlikte, balık eti ve beyaz et tüketimi artan ölüm riski ile açıkça ilişkisi olduğu vurgulanmaktadır. Vejetaryen diyet ile beslenen kişilerin et ile beslenen kişilere göre, kansere yakalanma oranları yüzde 10 ve kalp rahatsızlığına yakalanma oranlarıysa yüzde 32 daha düşük olduğu yayınlarla kanıtlanmıştır. Kırmızı et ve özellikle işlenmiş etlerden kaçınılması vurgulanırken, bunların yerine meyve, sebze, tahıllar ve baklagiller gibi besin değeri açısından zengin ürünlerin tüketilmesi gerektiği söylenmektedir. Bu besinler insan sağlığına yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Böyle ani bir beslenme örüntüsü değişimi kişiye zor gelebilir. Bu nedenle beslenme uzmanları mümkün olduğunca sınırlı bir şekilde hayvansal ürünlerinin tüketimini teşvik etmelidir. Kırmızı etin tüketimi azaltılarak kırmızı et yerine balık veya beyaz et tercih edilmelidir.

Kırmızı Etçiler; Erkekler, Yaşlılar ve Sigara içenler

Erkeklerin, yaşlıların ve sigara içenlerin fazlaca kırmızı eti tüketen kişiler olduğu görülmektedir. Fazlaca kırmızı et tüketen insanların kilolu olma olasılıklarının yüksek olduğu da aynı çalışmada belirlenmiştir. Ayrıca İngiltere’de yapılan araştırmalar, vejetaryenlerde, diyabet, böbrek taşı ve yüksek tansiyon gibi insanlarda yaygın olarak görülen hastalık oranlarının daha düşük olduğunu göstermektedir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)