Babalar Çocuklarda Kişilik Gelişimi için Çok Önemli

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Babalar Çocuklarda Kişilik Gelişimi için Çok Önemli

Çocuğun özgüven ve liderlik gibi özelliklerinin gelişmesi, kendini güvende hissetmesi ve kaygılarının azalması açısından babası ile iletişimi önemlidir. Babanın varlığı, çocuğun anne ile fazla “yapışık” olmasını engellediğinden dolayı çocuğun bireyselleşmesine katkı sağlıyor. Eğer baba tutarlı ve destekleyici ise, çocukların kurallara uyum sağlamasını kolaylaştırmış olur. Uzman Klinik Psikolog Yrd.Doç.Dr. Mine Elagöz Yüksel, çocuğun kişilik gelişimi üzerinde babanın özel ve önemli bir yeri vardır. Buna ek olarak, günümüzde çalışan anne sayısının artması ile ailelerin geleneksel yapıları değişime uğradığını ve babaların çocuk bakımında daha aktif bir role sahip olduğunu belirtti. Çocuk gelişiminin her döneminde babanın çok önemli bir rolü vardır. Her çocuğun sevgi dolu, kendisiyle ilgilenen ve destekleyici bir babaya ihtiyacı vardır.

kişilik gelişimi
Güvenli B
ağlanma Sadece Anne ile Olmaz

Araştırmalara göre; çocuğun kişilik gelişimi, özgüven, liderlik gibi özelliklerinin gelişmesi açısından baba ile kurulan iletişimin önemli olduğunu gösteriyor. Çocuğun doğumundan itibaren babanın anneyi desteklemesi annenin daha mutlu olmasını sağlayarak anneye yardımcı olması, anne- çocuk bağlanmasının olumlu yönde gelişmesine katkı sağlıyor. Anne gibi baba da önemli bir bağlanma figürüdür. Birden fazla kişiyle güvenli bağlanan çocuk ilerideki yaşamında özellikle arkadaş ilişkilerinde daha uyumlu oluyor. Babanın varlığı, çocuğun anne ile fazla “yapışık” olmasını engel olarak çocuğun kendi başına var olmasına yani bireyselleşmesine katkı sağlıyor. Değişen dünya ile beraber” sorgulanmaz ve son sözü söyleyen baba” imajı gittikçe azalmaya başlasa da baba otorite figürü olmaya devam ediyor. Tutarlı ve destekleyici bir baba çocukların kurallara uyum sağlamasını kolaylaştırıyor.

Özgüven Gelişimi için Biraz Otorite Şart

Aşırıya kaçmamak şartıyla, otoriter ve destekleyici bir babanın varlığı çocuğun kendini daha rahat ifade edebilmesine ve özgüven gelişimine yardımcı oluyor. Özgüvenin artması liderlik özelliklerinin gelişmesini sağlıyor. Böylece çocuk hayatın içerisinde karşılaştığı stresörlerle daha iyi mücadele edebilme özelliği kazanmış oluyor. Babanın varlığı çocukların hem özdeşimlerini hem de diğer bireylerle ilişkilerini etkiliyor. Babalar erkek çocukları için model teşkil ederken kız çocukları ile ilişkisi ise gelecekte karşı cinsle kurulacak ilişkilerin kalitesini belirliyor. Babanın varlığı ve çocuğa yaklaşımı çocuğun kendini güvende hissetmesini ve kaygılarının azalmasını sağlıyor. Babaların annelere göre birebir oyunlarda daha teşvik edici ve eğlenceli olmaları  gerekir.  Bu durumda çocuklar uyaran yönünden hem daha zengin bir çevrede büyür hem de zeka gelişimi artış gösterir. 

Anne ve Baba Uyum içinde Olmalı

Tüm bu etkilerin olabilmesi için anne baba-çocuk ilişkisini doğumdan itibaren teşvik etmelidir. Çocuk yetiştirirken anne – babanın uyum içinde olması ve mutlu, huzurlu bir ev ortamının sağlanması gerekir. Boşanan ailelerde ise anne ve babanın çocuklarla ilgili konularda uyum içinde hareket etmeleri çok önemlidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)