Kişilik Yüzünüzden Belli Oluyor

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kişilik – Yüzüme Bak Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim

Kişilik ve Yüzünüzün dünyaya anlattığı 3 şey

Yapılan araştırmalar, yüzümüzün aslında kişilik hakkında bazı bilgiler verebildiğini gösteriyor. Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, yüzümüzün dünyaya söylediği üç şey hakkında şu bilgileri verdi:

kişilik

Bir Kişinin Saldırgan Olduğu Yüzünden Anlaşılabilir mi?

O kişi eğer erkekse, o zaman bu sorunun cevabı bilimsel araştırmalara göre evet. Araştırmalar, yüzün genişlik ve uzunluk oranının (yani küçük ya da geniş bir yüz olmasının) saldırganlıkla ilintili olduğunu bulmuşlar. Elde edilen bu sonuçlara göre yüzün genişliği ve uzunluğunun oranı bir kişinin agresif olup olmadığı konusunda önemli ölçüde fikir veriyor ve yüksek seviyelerdeki testosteron seviyelerinin geniş yüzlü ve baskın davranışlar sergileyen erkeklerde olduğunu gösteren araştırma sonuçlarıyla da uyumlu.

Yüzüne Bakarak Cinsel Tercihini Söyleyebilir misiniz?

Yapılan bir dizi araştırmada elde edilen sonuçlara göre belli yüz özellikleri kişinin cinsel yönelimiyle ilgili önemli ipuçları veriyor. Mesela, bir araştırmaya göre yüz özellikleri ve cinsel yönelim arasındaki ilişkiye bir bakın. Araştırmacılar, Kanada’daki üniversitelerde gay ve lezbiyen günlerine katılan gay erkekler ve lezbiyen kadınlarla, gay ve lezbiyen olmayan kadın ve erkekleri bir araştırma için belirlemişler, onların fotoğraflarını çekmiş ve bu fotoğrafları kullanarak ileri bir yüz modelleme programı yardımıyla bu kişilerin yüz hatlarının ölçümlerini yapmışlar. Elde ettikleri sonuçlar oldukça ilginç.

Lezbiyen kadınlar da daha kalkık burunlar, daha büzülmüş ağızlar, daha küçük alınlar ve lezbiyen olmayan kadınlara göre az da olsa daha erkeksi yüz şekilleri olduğu görülmüş ve gay olmayan erkeklerde de aynı şekilde daha kalkık burunlar olduğu gözlemlenmiştir.

Gay erkeklerin daha çıkık yanakları, daha kısa burunları (lezbiyen olmayan kadınların da daha kısa burunlu olduğu görülmüş) ve gay olmayan erkeklere göre daha arkaya eğimli alınları olduğu sonucuna varılmış. Araştırmacılar, yüz yapısında ki bu değişikliklere sebep olan faktörleri anlamanın, kişilerde ki cinsel eğilim gelişme süreçlerinin de nasıl gerçekleşmiş olduğunu daha iyi anlamaya yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

kişilik

Nasıl Bir Kişiliğe Sahip Olduğunuz Yüzünde Yazıyor mu?

Yapılan araştırmalarda yüz özellikleriyle kişilik özellikleri arasında bazı bağlantıların olduğu görülmüş. Bazı yüz özelliklerine sahip erkeklerde uyumluluk ve öz disiplin sahibi olma gibi özellikler daha çok görüldüğü bulunmuş. Uyumluluk seviyesi yüksek olan erkeklerin diğerlerine göre daha kalkık kaşları ve daha küçük alınları (kaşlar ve saç başlangıcı arasındaki mesafe) olduğu görülmüş. Uyumluluk seviyeleri daha düşük olan erkeklerde ise durum tam tersiymiş. Benzer şekilde, yüksek seviyede öz disiplin sahibi olma özelliğinin “kalkık gözler” ve “yatay olarak uzun” kaşlarla ve daha geniş açılmış gözlerle ilişkili olduğu görülmüş. Bu özelliğe sahip insanların ayrıca üst dudakların içe doğru ve çene kaslarının daha sıkı yapıya sahip olduğu görülmüş. Bu durum düşük öz disiplin seviyeleriyle ilişkilendirilen daha gevşek yüz hatlarına, yani yer çekimin etkisiyle doğal olarak düşmüş görünen göz ve kaşlara ve gevşek kaslara sahip olmaya zıt bir şey. Araştırmacılar düşük uyumluluk ve öz disiplin seviyelerine sahip olan kişilerin benzer yüz özelliklerine sahip oldukları, her iki grupta bulunan kişilerin de yüzlerinde bir rahatlık ve duyarsızlık ifadesi olduğunu belirtiyorlar.

Kadınlar arasındaysa, sadece dışa dönüklük ve yüz özellikleri arasında kayda değer bir bağlantı olduğu sonucuna varılmış. Dışa dönüklük seviyesi yüksek olan kadınlarda, daha çıkıntılı bir burun ve dudaklara sahip olduğu, geride duran bir çene ve çiğnemede kullanılan masseter kaslara sahip oldukları görülmüş. Dışa dönüklük seviyeleri daha düşük olan kadınlarda durum tam zıttıymış, yani burun etrafındaki alan daha öndeymiş. Bu bulgular sonucunda, bir kişinin yüzüne bakılarak belli bir ölçüde o kişide ki bazı psikolojik özellikleri tahmin etmenin mümkün olabileceğimizi gösteriyor.” Psikolog Mehmet Başkak, bir kişinin yüzüne bakarak belli ölçüde o kişideki bazı psikolojik özelliklerini söyleyebilmek için daha fazla bilimsel araştırma yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)