Kışlıkları Yıkamadan Kullanmayın Çünkü..

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

KIŞLIKLARI YIKAMADAN KULLANMAYIN ÇÜNKÜ..

 

Kışlıkları yıkamadan kullanmayın – Havalar soğumaya başlıyor. Kışlıklar bazadan yada hurçlardan çıkacak. Sadece uzmanların bu mevzuda bir uyarısı var! Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Tunç, “Kışlıklardaki tozlar astım ataklarını tetikleyebilir. ASTIMLILAR KAT KAT GİYİNMEMELİ, Bu yüzden bilhassa giysiler yıkanmalı, yatak odasında yün yastık, yorgan ve halı kullanılmamalı” dedi.

Kışlıkları Yıkamadan Kullanmayın Çünkü..

Kışlıkları Yıkamadan Kullanmayın

Hava yollarının daralmasıyla birlikte, nefes almayı oldukça güç hale getiren astım hastalığı, dünyada milyonlarca kişiyi etkiliyor. Kati bir tedavisi olmamakla beraber yaşam boyu ataklar halinde devam ediyor. Sadece astım denetim edilebilir bir hastalık. Bu mevzuda uzmanlara kulak vermeli ve kendi kendinizin doktoru olmalısınız! Bilhassa kış ayları, enfeksiyonları da bununla beraber getirdiğinden astım hastaları için sıkıntılı geçer. Astımı tetikleyen en mühim unsurların başlangıcında alerjenler gelir. Dr. Ali Tunç, astım hastalarına kışlık uyarılarda bulunmuş oldu.

 

60 DERECEDE YIKANMASI GEREKİYOR

Astım hastaları şikâyetlerini, tipik olarak ataklar halinde seyreden ve bilhassa geceleri şiddetlenen hırıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma hissiyle tanım ederler. Alerjik astımı olan hastalar çoğunlukla ev tozu akarlarına duyarlı olduklarından, uzun süre gardıroplarda bekleyen kışlıklar çıkarılırken buradaki giysilerin tozlarına maruz bırakılırlar. Dolayısıyla akar alerjisi ile astım tetiklenebilir. Bu yüzden kışlıklar çıkarılırken toz temizliğine dikkat edilmelidir. Kış aylarında soğuk sebebi ile evlerimizde yün yatak, yorgan ve yastık, battaniye, halı kullanımı sıklaşır. Tamamı ise ev tozu akarları için uygun ortam oluşturur. Bu malzemeler yatak odasında kullanılmamalı, yatak odası sık sık havalandırılmalı, çarşaf, nevresim ve yastık kılıfları haftada 1 kez 60 derecenin üstündeki su ile yıkanarak değiştirilmelidir.

 

BOĞAZLI KAZAKLARDAN UZAK DURUN

Boğazlı kazaklar, tüylü giysiler de astımı tetikleyebilir. Gene bu kıyafetlerin sık sık yıkanması fazlaca mümkün olamayacağı ve temizlenmesi de güç olacağından akar birikimi kolay olacaktır. Soğuk hava ile ağız ve burun yöntemiyle ani ve direkt temas astımı tetikleyebileceğinden korunma için atkı kullanılabilir. Atkının yün olmaması, çok sık havalandırılması ve özellikle yıkanabilir olması önemlidir. Montların ise düzgüsel vücut ısısını koruması haricinde bir özelliği olması gerekmez. Astımı olan hastaların düzgüsel insanlara nazaran daha kalınca kat kat giyinmesi tavsiye edilmez.

 

BİTKİ ÇAYI FAYDA ETMEZ, İLACINIZI KULLANIN!

Astımlı hastalar kış aylarında solunum yolu ile aldıkları denetim edici ilaçları bilhassa tertipli kullanmalıdırlar, atak anında ise nefes açıcılarını tedavilerine eklemelidirler. Mentollü su ve nebat çayları şeklinde içeceklerin astıma iyi geldiği kati olarak söylenemez.

 

Fazlaca ciddi astım atakları esnasında akciğerler kafi oksijen oluşturamayacağından dil, dudak ve parmaklarda morarmalar olabilir. Aslına bakarsan bu ataklar görülürken hastada fazlaca belirgin nefes darlığı da oluşur. Kış aylarında ve mevsim değişikliklerinde soğuk algınlıkları, nezle, grip şeklinde viral ve kimi zaman de bakteriyel enfeksiyonlarda artış olur. Bunlar da iyi giden astımı kontrolden çıkarabilir. Enfeksiyonlardan korunmak için kişisel hijyene dikkat etmek, ek olarak bolca sıvı tüketmek ve sıhhatli gıdalarla beslenerek vücut direncini yüksek tutmak gerekir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)