Kıvırcık Saçlar için Doğal Bakım Önerileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kıvırcık Saçlar için Doğal Bakım Önerileri

Kıvırcık saçlar her zaman moda olmuştur. Doğal olarak kıvırcık saçlar, saç folikülünün bükülmüş şekline bağlıdır. Daha fazla bükülme daha fazla bukle anlamına gelir. Kıvırcık saç hacimli, kabarık ve güzel olsa da, genellikle asi, kuru, yönetimi ve şekil vermesi çok zor olabilir. Kıvırcık saçların uçları kırılmaya daha yatkındır ve fırçalama bunu daha da kötüleştirebilir.

kıvırcık saçlarKıvırcık bukleleri yumuşatmak için piyasada birçok saç bakım ürünü bulunmaktadır. Bu ürünler size anında sonuç verecektir, ancak uzun vadede saçınıza daha fazla zarar vereceklerdir. Tercih edilen bir çözüm buklelere zarar vermenize ve saçınızı daha kolay yönetmenize yardımcı olacak bazı basit, doğal ev ilaçlarıdır. İşte kıvırcık saçları yönetmek için en iyi 10 ev ilaçları.

1. Elma Sirkesi

Doğal bukleleri tanımlamak için en iyi çözüm elma sirkesidir. Asidik yapısı saçınızın doğal pH seviyesini korumaya yardımcı olacaktır. Bu da saçlarınızı daha az kıvırcıklaştıracak ve ona sağlıklı bir parlaklık kazandıracaktır. Ayrıca, doğal bir saç temizleyici olarak çalışacak ve saçınızda ürün birikmesini önleyecektir. Eşit miktarda elma sirkesi ile suyu karıştırın. Saçlarınızı şampuanlayın ve bu çözeltiyi saç durulama olarak kullanın. Birkaç dakika bekletin ve sonra soğuk su ile durulayın. Bu ilacı ayda bir veya iki kez kullanın.

2. Bira

Bira saçınızın nem kazanmasına yardımcı olur. Bukleleri yeniden canlandırmanın yanı sıra, saçınızı daha yumuşak, parlak hale getirecektir. Kıvırcık saçlar için, koyu ve alkolsüz biranın kullanılması tavsiye edilir. Saçlarınızı şampuanla yıkayın ve suyla durulayın. Saçınıza yavaşça bira dökerek her bir saç telini kaplanmasını sağlayın. Saç tellerine nüfuz edebilmesi için saçınıza yaklaşık beş dakika bekletin. Saçlarınızı soğuk suyla durulayın. Bu ilacı iki haftada bir kullanın.

3. Sıcak Yağ Masajı

Düzenli olarak yapılan sıcak yağ masajı kuruya eğilimli olan kıvırcık saçlar için önemlidir. Sıcak yağ masajı saça nem katar. Bu işlem için zeytinyağı, hindistancevizi veya badem yağı kullanabilirsiniz. Mikrodalgada iki ile dört dakika kadar yağı ısıtın. Yağı saç derisine ve saçınıza kökten uca doğru nazikçe masaj yaparak uygulayın. Saçınızı sıcak bir havluya sarın. Bir saat beklettikten sonra saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayın ve bakım yapın. En az haftada bir kez tekrarlayın.

4.Yumurta

Yumurta kıvırcık saçlar için çok popüler ev ilacıdır. Yumurtadaki yüksek protein ve yağ içeriği, nemin eklenmesine ve saçlarınızın sağlığına yardımcı olur. Bir yumurtayı çırptıktan sonra iki çay kaşığı zeytinyağı ve bir çorba kaşığı mayonez ile karıştırın. Saçınıza uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Daha sonra saçınızı soğuk suyla iyice yıkayın. Bu ilaçlardan birini haftada bir kez kullanın.

5. Avokado

Avokado, kıvırcık saçlar için etkili bir ilaçtır. Nemlendirici özelliği bulunan avokado suyu, parlak bukleler sağlar. Pürüzsüz hale gelene kadar bir adet avokadoyu ezdikten sonra kremalı macun yapmak için iki çorba kaşığı yoğurt ile karıştırın. Bu macunu saçınıza uygulayın ve yaklaşık bir saat bekletin. Sonra durulayın ve her zamanki gibi şampuanlayın.  Bu uygulamayı haftada bir veya iki kez takip edebilirsiniz.

6. Çemen Tohumu

Kıvırcık saçlar için mükemmel bir bitkisel çözüm çemen tohumudıu. Emülsifiye edici bir madde olan yüksek seviyelerde lesitin içerirler. Bu, saçınızı daha esnek hale getirmeye, saçınızın daha dolgun ve kıvrık olmasını sağlamaya ve nemi kilitlemenize yardımcı olur. Gece boyunca 3-5 yemek kaşığı çemen tohumunu suda bekletin. Ertesi sabah, kalın bir macun yapmak için ıslatılmış tohumları öğütün. Üç çorba kaşığı sade yoğurt ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Macun ile saç derisine ve saçınıza masaj yapın. Sıcak su ile durulamadan ve saçınızı şampuanlamadan önce en az bir saat bekletin. Haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

7. Aloe Vera

Aloe vera, saç kütikülünü yumuşatır. Saçtaki parlaklığı ve nemi artırır. Ayrıca, yüksek bir suya sahiptir. 20 mineral, 12 vitamin, 18 amino asit ve diğer bazı besinler ile yüklüdür, bu nedenle saçınızın genel sağlığı için de iyidir. Saçınıza ve saç derinize taze aloe vera jeli ile masaj yapın ve 15 dakika bekletin. Sonra ılık su ile durulayın ve saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın. Alternatif olarak, dört çorba kaşığı aloe vera jeli, iki çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ve üç çorba kaşığı sade yoğurt içeren bir macun hazırlayın. Bu macunu saçınıza uygulayın. 30 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Haftada bir veya iki kez uygulayın.

8. Bal

Bal, saçtaki kuruyan nemi geri kazanmaya yardımcı olabilecek doğal bir nemlendiricidir. Bu da kıvırcık saçlarınızı yönetmenize yardımcı olacaktır. Eşit miktarda ılık balı ve sızma zeytinyağını veya hindistancevizi yağını karıştırın. Bu karışımı saçınıza ve saç derisine masaj yaparak uygulayın. Saçınızı sarın ve 30 dakika bekletin. Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın. Bu uygulamayı haftada bir kez kullanabilirsiniz.

Ek ipuçları

  • Saç düzleştirici ve maşa gibi ısı şekillendirme araçlarını kullanmaktan kaçının.
  • Saçınızı her gün yıkamayın.
  • Saç tipiniz için doğru şampuan ve saç kremi kullanın.
  • Düzenli olarak klorlu havuzda yüzerseniz, arındırıcı bir şampuan ve saç kremi kullanın. Tercihen yüzerken bir yüzme başlığı veya duş başlığı kullanın.
  • Saç kökünden yaklaşık bir santim uzaktan başlayarak kremi uygulayın ve saçınızın ucuna kadar aşağı doğru ilerleyin. Saçınızın yağlı görünmesini sağlayabileceği için çok fazla saç kremi kullanmayın.
  • Saçınızı en az haftada bir kez nemlendirin.
  • Saçınız hafif nemli olduğunda her yıkamadan sonra, parmaklarınızla veya geniş dişli bir tarakla tarayın.
  • Saç kurutma makinesi kullanmayın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)