Koltuk Altı Kararması Nasıl Yok Edilir? Çözümü Nedir?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Yok Edilir? Çözümü Nedir?

Koltuk altı kararması, çirkin ve kötü bir görüntü oluşturduğu için çoğu kişi için sorun yaratır. Özellikler kadınlar için büyük problem olan koltuk altı kararması; sir ağda, jilet, deodorant kullanımı, bu bölgeyi havasız bırakmak, aşırı terleme, sigara, birikmiş ölü cilt hücreleri gibi nedenlerden olabilir. Bunların dışında, diyabet, obezite, hormonal bozukluklar, ilaç kullanımı, kanser gibi sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir. Öncelikle koltuk altı kararması nedeni nedir bu belirlenmelidir. Eğer sağlık sorunlarından kaynaklıysa doktora başvurulmalıdır. Sağlık sorunlarından kaynaklı bir neden değilse evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle bu sorundan kurtulabilirsiniz.

koltuk altı kararması

koltuk altı kararması

Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler Nelerdir?

Deodorant gibi koltuk altında lekelenmelere sebep olacak kozmetik ürünlerden uzak durmalısınız.  Eğer kullanacaksanız da ağda, jilet gibi koltuk altı tüyleri rahatız ediyorsa ve bunlardan kurtulma gibi yöntemleri uyguladıktan sonra hemen kullanmayın. Yeni temizlenmiş cilde uygulanan kozmetik ürünler gözenekler ve ter bezleri aracılığıyla cildin altındaki dokuya geçer ve koltuk altı kararması daha da artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle koltuk altınıza epilasyon yaptıktan sonra 2 gün bekleyerek deodorant kullanmalısınız.

Kozmetik Ürünlerden Uzak Durun

  • Limon

Oluşan kararmadaki akla gelen ilk bitkisel çözüm limondur. Limon doğal bir ağartıcıdır, cildinizi temizler ve aydınlatır. Koltuk altı kararması derdinden kurtulmak için her banyodan önce kalın bir limon dilimini koltuk altınızdaki kararmış bölgelere güzelce  sürün. Limon cildinizde kurutucu etki yaratacaktır. Bu nedenle banyodan sonra bu bölgeye nemlendirici uygulamalısınız.

  • Salatalık

Hassas ciltler için uygulanabilecek doğal bir yöntemdir. Salatalık suyu ile limon suyunu karıştırarak içine bir tutam zerdeçal ekleyin. Hazırladığınız karışımı koltuk altlarınıza sürün. Yarım saat bekledikten sonra durulayın.

  • Patates

Patates içeriğindeki beyazlatıcı maddeler tıpkı limon gibi cildin beyazlaşmasını sağlar. Eğer hassas cilt yapısına sahipseniz, limon cildinizi tahriş edebilir. Bu nedenle limon yerine patates kullanabilirsiniz. İnce dilim bir patatesi koltuk altınıza 10 dakika boyunca sürün. Sonra ılık su ile yıkayın.

  • Karbonat

Yarım kaşık karbonat ile suyu macun haline gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız macunu koltuk altınıza sürün ve 15 dakika bekleyin. Kuruduktan sonra ılık su ile durulayın.

  • Portakal

Portakalın kabuğunu soyup güneşte kurutun. Kuruyan portakal kabuklarını rendeleyerek toz haline getirin. 2 tatlı kaşığı portakal kabuğu tozu ile 1 tatlı kaşığı gül suyunu karıştırarak bir macun oluşturun. Macunu koltuk altınıza sürün, 5 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın.

  • Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, içindeki E vitamini sayesinde koyu renkli lekeleri giderir. Duştan önce koltuk altınıza Hindistan cevizi yağını sürün. Yumuşak bir sabun ve ılık su ile yıkayın. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağı doğal bir deodaranttır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)