Korku Harika Bir Motivasyon Kaynağıdır

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Korku Harika Bir Motivasyon Kaynağıdır

Korkunun da Faydaları Var

Korkuların Kadar Cesursun

Korkularınızla tanışın. Korkularınızın neler olduğunu araştırın. Korkularınızı öğrenin. Korkularınızın üzerine gidin. Dünya nüfusunun yarısı için engel oluşturan korkunun aslında faydaları da var. Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoterapist Mehmet Başkak, bize bu kadar zarar verdiği halde varlığına muhtaç olduğumuz korku duygusunun faydalarını bizlere anlattı.

korku
ilk insan ve Modern insanın Korkusu

İnsan hayata geldikten sonra ona sımsıkı sarılır. Zaman içerisinde çevreyi tanımaya başlayarak en temel gereksiniminin yaşamak olduğunun farkına varır. Bilinçaltı süreçlerin otomatik olarak gerçekleştirdiği en önemli görev insanın hayatta kalmasını sağlamaktır. Bu nedenle risk olarak gördüğü her şeyden insanı uzak tutmaya çalışır. Bunun için gerektiği zaman beynin tüm imkanlarını kullanır ve bünyeye korku pompalayarak dehşet duygusu yaşatır. Çünkü hayatı tehdit ettiğini düşündüğü her şeyden insanı uzak tutmaya çalışır. İnsanlarda olduğu gibi diğer canlılarda da bu durum benzer şekilde işler. Evrimsel bir seviyede, korku mantıklıdır. Hayatın korunması ve sürdürülebilir olması için korku bir alarm görevi görür. Tehlikeli her durum karşısında bir savunma, korunma davranışını tetikleyerek kendisini korumaya alır.

İlkel dönemlerde de bu süreç böyle işlemiştir. Çünkü kendini koruma güdüsü yaratılışın doğasında var. Yiyecek bulamamak açlıktan ölmek demektir. Sığınacak bir mağara bulamamak saldırıya uğrayıp ölmek demektir. Yırtıcılara karşı tedbir almamak öldürülmek demektir. Bu açıdan bakıldığı zaman ilkel dönemlerde yaşayan insanların yaptığı ufak tefek saldırı av aletlerini de korkularının sağladığı motivasyona bağlı olduğunu söyleyebiliriz. O dönemde yaşayan insanlar daha güçlü olmak ve hayati riskini azaltmak için yontmuş taşı, kayayı.

Mağarada Yaşamıyoruz Ama…

Günümüzde ne yırtıcılar var, ne de mağaralarda yaşıyoruz. Teknolojik ve bilimsel gelişmelere paralel olarak korkularımız da değişiklik göstermeye başladı ve şekil değiştirdi. Atalarımızın hissettiği korkular daha dışsal kaynaklara dayanıyordu oysa, şimdiki korkular daha çok içsel bir yapıya dönüşmüş durumda. Yani yolda yürürken de birinin saldırma olasılığı var. Buna karşı da korku bizi diri tutar. Ancak toplumda kabul görmemek, konuşurken hata yapmak, beğenilmemek gibi durumları modern insan ciddi bir varoluş sorunu olarak algılamaktadır. Buna bağlı olarak oluşan risk duygusuyla bu tür ortamlara yaklaşmaktan korkmaktadır. Eski zamanların aksine, bataklıklardan, dev yılanlardan ve gece karşımıza çıkacak şeylerden korkmak yerine, günümüzde değişimden ve belirsizlikten korkuyoruz.

Korkudan Kaçanlar ve Korkuyla Yüzleşenler

Dünyada aslında iki tür insan vardır diyebiliriz. Birincisi, korkudan kaçarak uzaklaşan insanlar; ikincisi, korkularının üzerine gidip, onunla yüzleşerek yoluna devam eden insanlar. İnsanın korkusundan kaçması kolaydır. Genellikle yapılan budur; fakat kokularla baş etme mekanizmalarını harekete geçirip, üzerine giderek yaşamak gerekir. Bunu yaptığı takdirde kişi daha güçlü olur ve daha huzurlu bir hayat imkanı elde eder. Korkmadığımız zamanlar öğrenmiyoruz. Birçok gelişmenin temelinde korkularımızın sağladığı bir motivasyon var. Her ne için olursa olsun, korkuyu hissetmek, ona karşı bir vaziyet almak ve üzerine giderek baş etmeyi öğrenebilmek gerekir. Korkuları bu şekilde kabullenmeyi öğrenmek insanı daha mutlu, yetenekli, daha cesur ve anlatacak ilginç hikayeleri olan biri yapacaktır.

Korkudan Kaçarsanız…

Yaşadığımız sürece hayat sürekli korkacağımız bir şeyleri karşımıza çıkartacaktır. Korku, hayatta kalmanın en temel duygularından biridir. Eğer korkudan sürekli kaçarsanız, bu hayatınız boyunca kaçmak zorunda kalacağınızı gösterir. Bu durumda daha kaygılı, daha huzursuz, endişelerle vesveselerle dolu huzursuz bir hayat yaşamak demektir. Tam tersi durumda, yani korkularının üzerine giderek, onlarla yüzleşen insanların, hayatın iniş ve çıkışlarıyla baş etme mekanizmaları gelişir. Kendilerini daha güçlü hissederek hayatlarına daha çok kendileri yön verirler.

Korkularınızdan Kurtuldukça Güçlenirsiniz

Korkularla yüzleşmek de atalarımızdan bize kalan önemli bir mirastır. Atalarımız kaçmak yerine tehlike olarak düşündükleri her şeye yaklaşmış, onları tanımaya çalışarak korkunun kaynağını yok etmeye çalışmışlar. Türümüzün devamını korkuların üzerine giderek onları yok etme kapasitemize borçluyuz.

Her ne olursa olsun korkularınızla yüzleşin ve onların nereden geldiğini öğrenin. Korkularınızın sebeplerini araştırın. Bunu yapmanız aynı zamanda kendinizi de öğrendiğiniz anlamına gelir. Korkularınızı sevmek zorunda değilsiniz. Onları tanıdıkça kontrol edebilirsiniz. Korkularınızın üzerine gidip onlardan kurtuldukça güçlenirsiniz. Korkularınızla  yüzleştiğiniz zaman daha güçlü birine dönüşmemek imkansızdır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)