Kronik Ağrı için Doğal Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kronik Ağrı için Doğal Çözümler

Kronik ağrı, sinir veya kas ağrısı olarak tanımlanır. Kronik ağrı, sırt, omuzlar, pelvis, dizler, kafa ve vücudun diğer kısımlarında ortaya çıkabilir. İnflamasyon, kronik ağrı için ana nedendir. Belirtiler arasında kas ve doku ağrısı, yorgunluk ve uyku bozuklukları bulunur.kronik ağrı

Kronik ağrı, rutin etkinlikler yapmaya bile engel olabilir ve özellikle depresyon gibi ikincil sağlık koşullarına neden olabilir. İnsanlar genellikle ağrıyı geçirmek tıbbi uzmanlardan yardım alıyor, egzersiz yapıyor ve semptomları azaltmak için ilaç kullanıyorlar. Ne yerseniz belirtilerinizi azaltmada kilit rol oynayabilirsiniz. Bazı çalışmalar, bazı gıdaların inflamasyonun azalmasına, vücudunuzdaki ağrı sinyallerini bloke etmesine ve iyi hissettiren beyin kimyasallarını arttırmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

1. Zencefil

Zencefil en iyi doğal ağrı kesicidir. Enflamasyonu azaltarak kronik ağrıyı azaltan zencefil anti-inflamatuar bileşikler içerir. Aynı zamanda paradollar, shogaollar ve zingerone gibi aspirin veya ibuprofen’e benzer analjezik özelliklere sahip başka maddeler de vardır. 2005 yılında yapılan bir araştırma, zencefilin ağrı ve iltihabı aspirin gibi nonsteroidal, anti-inflamatuvar ilaçlardan daha etkili bir şekilde azaltabileceğini göstermiştir. Aslında, zencefilin ibuprofen gibi çalıştığı ancak yan etkileri olmadığı bildirilmektedir. İnflamasyon ve ağrıları azaltmak için çiğ zencefil çiğneyebilirsiniz. Başka bir seçenek günde iki ila üç bardak zencefil çayı içmektir.

2. Zerdeçal

Mutfağınızda bulunan ve kronik ağrının azalmasına yardımcı olabilecek bir başka bileşen, zerdeçaldır. Zerdeçal, anti-inflamatuar bir unsur olan curcumin içerir. Zerdeçal ayrıca vücudu doku tahribatından ve eklem iltihaplarından korur ve sinir hücrelerinin işlevselliğini geliştirir. Her gün bir bardak sıcak sütün içine bir çorba kaşığı zerdeçal tozu atarak içmelisiniz.

3. Soğan

Soğan eklem iltihapıyla savaşabilen bileşenler açısından zengindir. Özellikle, soğan, enflamasyona neden olan enzimlerle mücadeleye yardımcı olan bir antioksidan olan quercetin bakımından zengindir. Quercetin ayrıca, kötü kolesterol düzeylerini düşürür, kalp hastalıklarını azaltır ve kanser ilerlemesini önler.

4. Sarımsak

Sarımsak, kronik ağrıyı hafifleten anti-inflamatuar ve antibiyotik özelliklerine sahiptir. Zengin sülfür bileşikleriyle, sayesinde bağışıklık sistemini artırır. Vücutta şişme ve ağrı azaltmaya yardımcı olan hücrelerin üretimini sağlar. Her sabah iki veya üç diş taze sarımsak yiyin. Ağrı olan bölgeye düzenli olarak topikal analjezik olarak sarımsak yağı da uygulayabilirsiniz.

5. Somon

Somon, ağrıyı hafifleten omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir ve vitamin D vitamini için iyi bir kaynaktır. Yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliği ile kronik ağrı arasındaki bağlantı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, çalışmalar, somonda bulunan omega-3 yağ asitlerinin romatoid artrit gelişmesine karşı koruma sağlayabileceğini ve hastalığın ciddiyetini azaltabileceğini göstermiştir. Somon satın alırken, organik olarak seçin, çünkü ticari olarak yetiştirilen somon vücuda zararlı olabilecek toksinler içerir. Somonu pişmiş, ızgara veya kavrulmuş şeklinde yiyebilirsiniz.

6. Zeytinyağı

Zeytinyağı, kronik ağrı ile savaşmak söz konusu olduğunda bir aspirin veya ibuprofen gibi çalışır. Antioksidan polifenoller bakımından zengin olup, vücudun ağrıya neden olan yaygın mekanizmalarının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca, zeytinyağı güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip oleokanital adı verilen bir bileşik de içerir. Bu sayede ağrılı eklem iltihaplarının azaltılmasına yardımcı olur. Düzenli zeytinyağı tüketimi canlılığı ve fiziksel işlevselliği artırır. Bu yağı düzenli yemek pişirmede veya ağrıyan bölgede uygulanması için bir masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. En iyi sonucu elde etmek için sızma zeytinyağı kullanın.

7. Çilek

Sulu ve lezzetli çilek, kandaki C-reaktif proteininin (CRP) daha düşük seviyelerde olmasına, vücudun iltihaplanma sinyaline yardımcı olur. Yüksek CRP seviyeleri, artmış kalp hastalığı, inme ve romatoid artrit riski ile ilişkilidir. Çilek ayrıca güçlü ağrı azaltıcı özelliklere sahip bir antioksidan olan C vitamini ile doludur . Çileklerin sağlığa olan faydaları ya taze ya da dondurulmuş versiyonlardan yararlanılabilir. Tahılınıza veya yoğurda çilek ekleyebilir veya bunları bir atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

8. Yoğurt

Buna inanamayabilirsiniz, ancak yoğurt gibi süt ürünlerinin düzenli olarak alınması kronik ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Yoğurt, iki kemik yapıcı besin – kalsiyum ve D vitamini içerir. D vitamini, kemik ve kasları güçlendirirken, kronik ağrıyı azaltabilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)