Kronik Yorgunluk Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Türkiye’de 14,5 Milyon Kronik Yorgunluk Çekiyor

Türkiye’nin Yüzde 18’inde Kronik Yorgunluğu var

Türkiye nüfusunun 14,5 milyonu kronik yorgunluk çekiyor. Yani bu sayı Türkiye’nin %18 ine Tekabül ediyor.. Yrd.Doç.Dr.Gamze Şenbursa, SuperKadın.NET sitemize yaptığı açıklama da kronik yorgunluk nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi..

kronik_yorgunluk

“Amerika’da yapılan araştırmalara göre en az 1 milyon Amerikalı’nın Kronik Yorgunluk Sendromuna sahip olduğu ve bunların yüzde 20’sinin daha teşhisi konulmadığı düşünülmektedir. ABD’de bin kişide görülme oranı yüzde 0.7-4.2 iken, Avustralya’da yüzde 3-7 oranındadır. Türkiye’de bu oran yüzde 18’dir. Yani 14,5 milyon insan kronik yorgunluk sendromuna sahip.

Sebebi Bilinmiyor

Kronik yorgunluk sendromu altta yatan tıbbi bir durumla açıklanamayan aşırı yorgunluk ile karakterize komplike bir hastalıktır. Viral enfeksiyonlardan psikolojik bir çok sebebe bağlanmaya çalışılsa bile, gerçek sebebi bilinmeyen bir hastalıktır. Kronik yorgunluk sendromunun sebebi bilinmediği için tedavisi de bilinememektedir. Bu yüzden tedavisinde semptomların hafifletilmesine odaklanılır.
[irp posts=”2472″ name=”Horlama En Çok Kadınlarda Mı Erkekler De Mi?”]

Bu Belirtiler Varsa..

Kronik yorgunluk sendromunun belirtileri; konsantrasyon eksikliği, hafıza kaybı, boğaz ağrısı, boyunda ve kol altında büyümüş lenf düğümleri, açıklanamayan kas ağrıları, şişkinlik veya kızarıklık olmadan eklemden ekleme geçen ağrılar, baş ağrısı, sürekli bir uyku hali, fiziksel veya zihinsel aktivitelerden sonraki 24 saat boyunca süren tükenmişlik hissi. Bu tarz belirtileriniz varsa eğer, bir doktora danışmanızda fayda var.

Her yaşta açığa çıkabilecek olan bu sendrom en çok 40’lı 50’li yaşlarda görülmektedir. Kadınlarda bu hastalığa daha çok rastlanmaktadır, bunun sebebi kadınların doktora daha çok başvurması da olabilir. En önemli faktör ise strestir. Stres yönetimi zorluğu yaşan kişiler ve yoğun strese maruz kalan kişilerde gelişimi daha hızlı olabilmektedir.

İntihara Sürükler mi?

Kronik yorgunluğu stres, üzüntü gibi durumlar hastaların şikayetlerini arttırdığı biliniyor. Kişide major depresyon, anksiyete gibi psikiyatrik sorunlar görülüyor. Hastalığın etkileri birçok kaynakta sosyal izolasyon, psikolojik çöküntü, yaşam biçiminde meydana gelen değişiklikler, işten ayrılmalar olarak söyleniyor. Ancak tüm bu faktörler bir araya geldiği zaman, depresyonda olan birinin hayattan beklentisi, hayata karşı mücadele etme isteğinin kalmaması gibi şeylere sebep olabileceği düşünülebilir. Bu durumda intihar kaçınılmaz bir son olabilir.

Kronik Yorgunluğa Karşı Refleks Terapi

Kronik yorgunlukta hastalığı geçirmekten çok hastalığın belirtilerini azaltmaya odaklanılır. Bu hastalık için birçok tedavi yöntemi denenmiştir. Fizik Tedavi, İlaç tedavileri ve doğal bitkisel içerikli destekleyiciler.. Hiçbirinin somut bir faydası olmamıştır. Ancak hormonal dengesizlikleri ve serotonin hormonundaki düzensizliğin psikolojik ve fiziksel olarak etkilerini kronik yorgunluk sendromunda görmekteyiz. Refleks Terapi yöntemiyle uzun soluklu bir tedavi sonrasında hem bedenen hem de ruhen bir denge sağlayarak kronik yorgunluk sendromunun etkilerini somut olarak azaltmak mümkündür. Refleks Terapi hormonal çalışmaları kapsadığından dolayı kişideki dengesizlikleri düzenleme konusunda oldukça yardımcı olacaktır.”

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)