Kulak Çubuğu ile Kulak Temizliği Yapmak Doğru Mu?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kulak Çubuğu ile Kulak Temizliği Yapmak Doğru Mu?

Buşon, kulak kiri olarak bilinse de aslında vücudun ürettiği ve vücut için gerekli bir salgıdır . Her insanın kulağı az ya da çok olsa mutlaka kir üretir. Üretilen bu kir kulak kanalını tıkadığı zaman sesin kulak zarına ulaşması güçleşir. Bu durumda hastalarda kulak tıkanıklığı, işitme azlığı, kaşıntı daha nadiren kulak ağrısı oluşmaktadır. Kulağımız aslında kendi kendini temizlemektedir. Vücudun ürettiği bu salgıların miktarı cilt yapısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak kimilerinde çok fazla kimilerinde çok az olmaktadır. Kulak içini kurcalamaya çalışmak, kulak pamuğu gibi yabancı cisimlerle içini temizlemek doğru bir davranış değildir. Çünkü kulağı bu şekilde temizlemek kulağın kendi kendini temizleme mekanizmasını bozar. Aksine kulağı temizlemek yerine kirlerin daha çok birikmesine yol açar” diyorKulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Deniz Kaya kulak temizliği ile ilgili bilgileri bizlerle paylaştı.

kulak temizliği
Kulağımızın Kirlendiğini Nasıl Anlarız?

Her insanın kulağı cilt yapısına göre az ya da çok kir üretir. Üretilen bu kir kulak kanalını tıkadığında sesin kulak zarına ulaşması zorlaşır. Bu durumda kulak tıkanıklığı, işitme azlığı, kaşıntı daha nadiren kulak ağrısı gibi sorunlar yaşanabilir.

Kulağımızı Nasıl Temizleyebiliriz?

Kulağın dış kısmı havlu veya peçete ile silinerek temizlenebilir. Kulak pamuğu gibi bir takım temizleme çubukları kullanmak çok da doğru değildir. Kimi zaman çok sık kir üretimi ve buna bağlı olarak kulak tembelliğine bağlı kirin atılamaması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumun görülme sıklığı cilt yapısına bağlı olarak değişiklik gösterir. Çok sık görüldüğü durumlarda 2-6 ay aralıklarla kulak kirinin temizlenmesi gerekir. Kulak yıkamanın bazı sakıncalarından artık yapılmıyor. Bunun yerine tercih edilen ve sıklıkla kullanılan yöntem vakum cihazlarıyla yapılan temizleme yöntemidir. Vakum cihazıyla temizleme mikroskop veya otoskop yardımıyla yapılır. Bu yöntem ağrılı bir işlem değildir.

Kulağım Bir Kez Temizlendiğinde Sürekli Kir Birikir Mi?

Vakumla yapılan işlemler sırasında kullanılan yönteme bağlı olarak kir birikmesi tekrar ortaya çıkmaz. Ancak kulakta bir sefer kir birikimi olması durumunda temizleme yönteminden bağımsız olarak kir birikmeleri ilerleyen zamanlarda tekrar edebilir.

Kulak Kirini Engelleyecek ilaç Var Mı?

Bu amaçla kullanılacak hiçbir ilaç kir üretimini engellemez. Üretilen salgılar aslında vücut için gerekli fizyolojik akıntılardır. Kir birikimi oluştuktan sonra bazı damlalar kirlerin daha rahat çıkarılması amacıyla önerilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)