Mükemmeliyetçi Kadınlar ve işkolikler Risk Altında

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Mükemmeliyetçi Kadınlar ve işkolikler Risk Altında

Modern hayatın stresi, yoğun iş temposu, kronik yorgunluk ve tüm bunlara bir de vücuttaki inatçı kas ağrısıyla birlikte tutulmalar eşlik edince hayat giderek zorlaşıyor. Halk arasında kulunç olarak da bilenen, yumuşak doku romatizması anlamına gelen “fibromiyalji” pek çok kişiyi etkisi altına alıyor. Kulunç, neredeyse günümüzün moda hastalığı haline geldi. Bu hastalığa kesin tanı konulması oldukça zor oluyor. Algoloji (Ağrı) Uzmanı Prof. Dr. Kader Keskinbora, kuluncun yüzde 80 oranında mükemmeliyetçi kadınlar ve işkoliklerde görüldüğünü söyleyerek konu ile ilgili bilgiler verdi.

kulunç
Kulunç Ağrıya Sebep Oluyor

Fibromiyalji (kulunç); boyun, sırt, boyun, omuz ve kalçalarda bir türlü geçmek bilmeyen tutulmalara ve kas ağrılarına sebep oluyor. 3 aydan uzun süren yaygın kas-eklem ağrısı, vücutta bazı hassas ağrılı noktalar, yorgunluk, sabah tutukluğu ile karakterize kronik bir hastalıktır. Her yaşta ve kadın erkek ayırt etmeksizin herkeste görülebiliyor. Ancak 25-60 arası kadınlarda, erkeklerden daha fazla rastlanıyor. Özellikle mükemmeliyetçi kadınlar ve işkolikler bu konuda risk altında!

Uyku Bozukluğu Ağrıyı Artırıyor

Strese bağlı olarak gelişen tutulmalar, çevre sinirler ve beyin arasında oluşan iletim sırasında görev alan ve vücutta ağrı algılanmasında önemli rol oynayan serotonin ve adrenalin gibi bazı kimyasal maddelerde eksiklik veya bozukluğa yol açabiliyor. Bu maddelerin eksikliği üzerine eklenen, aşırı stres ve endişe ise durumu daha karmaşık hale getiriyor. Son çalışmalar depresyon, uyku bozukluğu ve çevresel faktörlerin fibromiyalji ağrılarını kısır döngüye çevirdiğini gösteriyor.

Tek Seanslık Radyofrekans Tedavisi!

Tedavide öncelikle serotonin ve adrenalin maddelerini yerine koyan antidepresanların kullanılıyor. Beraberinde boyun, omuz ve sırttaki ağrılı tetik noktalara radyofrekans tedavisi uygulanıyor. Radyofrekans akımı üreten özel bir jeneratör ve bu akımı dokuya ileten bir radyofrekans iğnesi ile ağrılı noktalara girilerek radyofrekans akımı pulsed modunda 10 dakika uygulanır. Yapılan çalışmalarda başarı oranı yüzde 70’dir. Hastaya uygulama bir kez yapılır. Ortalama 6 ay ila 2 yıl süre boyunca hastaların boyun ve sırt ağrıları azalır. Pulsed radyofrekans akımı uyguladığı bölgede doku hasarı yapmadan ağrı sağaltımı sağlar. Bu nedenle bu işlem hastaya tekrar tekrar uygulanabilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)