Cilt Bakımı Güzellik

Kuru Cilt için Çözüm Önerileri

kuru cilt için çözüm

Kuru Cilt için Çözüm Önerileri

Herkes kusursuz bir cilt istiyor. Kusursuz bir cilt bizi sadece içten ve dıştan güzel hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda bizi başkaları için çekici hale getirecektir. Cilt bakımı her zaman her kadın (ve erkeğin) günlük güzellik rejiminin bir parçası olmuştur. Kuru cilt, en azını söylemek için bilinçli ve daha az güvende hissettirebilir. Bu yüzden kuru cilt için çözüm önerilerine ihtiyacımız olur. 

kuru cilt için çözüm

Eğlenceli Gerçekler

Her şeyden önce, cildimiz hakkında birkaç önemli fizyolojik gerçekleri paylaşalım;

 • Deri, vücudun en büyük organıdır.
 • Bizi, güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından, çevre kirliliğinden ve diğer tahriş edici maddelerden kaynaklanan irakezitlerden koruyan büyük bir su geçirmez örtü görevi görür.
 • Deri ayrıca mikroorganizma ve ısıya karşı bir bariyer görevi görür.
 • Aynı zamanda yağların yardımı ile kurumasını önlemek için içerideki nemi hapseder.
 • Sebum (yağ) salgısı, terleme ve emilim gibi başka işlevlere sahiptir.
 • Cildin epidermis adı verilen bir üst tabakası ve dermis olarak bilinen bir alt tabakası vardır. Bazal hücreler, yüzeye çarpanları çoğaltır ve iterler, bu da bir zaman periyodunda eninde sonunda sertleşmelerine neden olur.
 • Su kaybeden ve yüzeye doğru hareket eden hücrelerin işlemine keratinizasyon denir ve bu pratik olarak doğaldır!

Kuru Cilt Sebepleri

Temel olarak, kuru cilt, epidermal tabakanın su kaybına uğradığında oluşur. Erkekler ve kadınlar, bu tür ortak bir duruma sahip olma riski altındadır.

Aşağıdakiler dahil çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir:

 • Yaşlanma – Gençler semptomları deneyimleme şanslarının daha düşük olması için yeterince şanslıdır. Ama yaşlandıkça, olasılık artar. Bunun nedeni, yaşlandıkça, cildinizin bütünlüğünün değişmesidir – yağlayıcılar ve nemlendiriciler olarak hareket eden sebum veya yağlar üretmez. Bunun yanı sıra, yaşamlarımıza yıllar eklediğimizde lipitler düşer.
 • Çevre – Kuru iklimler / hava ve soğuk mevsimler kuru cildin oluşumunu tetikleyebilir.
 • İlaçlar – Aldığınız bazı ilaçların yan etkileridir.
 • Stres – Pek çok çalışma, yüksek stres düzeylerinin vücudumuza, özellikle cildimizdeki akne, saç dökülmesi ve hatta kuru cilt gibi pek çok istenmeyen etkilere neden olduğunu kanıtladı!

Kimse kuru bir cilde sahip olmak istemez, çünkü fiziksel (kaşıntı ve dökülme) ve psikolojik (endişe verici) etkilere neden olabilir. Vücudunuzun her yerinde kuru cildi nasıl temizleyeceğinize dair yöntemler vardır. 

Kuru Cilt için Çözüm

Kuru cildin ortadan kaldırılmasındaki birincil adımın sebebini tanımlamak olduğunu unutmayın! Bu size zaman, çaba ve para kazandıracak. Vücudumuzdaki kuru cilt bölgeleri ve kuru cilt için çözüm önerileri; 

Kuru Saç Derisi

Saç derimizin cildimizin bir parçası olduğunu unutmaya eğilimliyiz. Bütünlüğünüzün bu kısmı kuruduğunda kepeklerin (pulların), kaşınmanın ve hatta kaba kılların oluşumlarını görebilirsiniz. Zamanla, sorunu derhal ele almazsanız, saçınızın folikülleri zayıflar. Bu daha sonra saç dökülmesine yol açacaktır.

Nasıl Kurtulunur:

Bazı şampuanlar ve saç bakımı, ana bileşenlerinden dolayı kuru saç derisine neden olabilir. Sebebin bu olup olmadığını gözlemlemeye çalışın, eğer öyleyse, kullanım sıklığını azaltmak veya markaları değiştirmeniz gerekir. Daha hafif olanları tercih edin. Bazı insanlar bebek şampuanı kullanmayı öneriyorlar!

Saç derinize masaj yapın. Masaj, saç derisini doğal yağlar üretmek için uyarır. Masaj yaparken zeytinyağı, susam tohumu, hindistancevizi yağı ve çay ağacı için nem ihtiyacını arttırmak için yağlardan herhangi birini kullanabilirsimiz.

Kuru Ayaklar

Ayaklarımızdaki kuru cilt sadece tahriş edici değildir, aynı zamanda ağrılıdır ve bizi bakteriyel enfeksiyona karşı yatıştırır. Neyse ki, bunun nasıl çözüleceğine dair birçok yolumuz var .

Nasıl Kurtulunur:

Ayak ıslatmalarının ne kadar rahatlatıcı olduğunu hepimiz biliyoruz, kuru ve ölü cildi yumuşatıp eritebileceğinden daha da iyi oluyor. Banyo yaptıktan sonra nemlendiricileri (yağ veya losyon) kullanarak ayaklarınızı nemlendirin. Uyumadan önce, nemi hapsetmek için tercih ettiğiniz cilt bakımını uyguladıktan sonra çorap giyin.

Kuru Yüz

Yüz her zaman çevreye maruz kalmaktadır. Yeterince dikkat ve özen göstermediğiniz takdirde kaçınılmaz olarak kuru olacaktır.

Nasıl Kurtulunur:

Yüzünüzde kuru cilt sorunu yaşıyorsanız günlük yağ tedavisi her zaman yararlı olacaktır. Badem, hint, hindistancevizi, jojoba, hardal ve zeytinyağı arasında seçim yapın; yüzünü yıkadıktan sonra, 2 yemek kaşığı yağ uygulayın, birkaç dakika masaj yapın ve silin. İsterseniz, birkaç damla nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz. Maskeler kuru ciltler için harika alternatiflerdir. Maskeyi hazırlamak için aşağıdaki kombinasyonlardan birini kullanabilirsiniz.

 • ½ avokado ve ¼ bal
 • 3 çorba kaşığı yulaf ezmesi, ¼ sıcak fincan süt ve 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ve ½ olgun muz
 • 2 yemek kaşığı mısır unu, 5 çorba kaşığı bal, 5 yemek kaşığı kakao tozu ve 2 yemek kaşığı püresi avokado
 • 1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı bal

Malzemeyi püre haline getirin ve karıştırın, yüzünüze uygulayın, 15-20 dakika bekletin ve su ile durulayın. Bunu haftada bir veya iki kez yapılabilir. Kuruluğun şiddetine bağlı olarak, her gün kullanabilirsiniz. Yüzümüz çok hassas ve kuru ciltlerimizi daha hassas hale getirdiğinden, lütfen ihtiyati tedbirleri alınız. İlk önce elinizin dorsal tarafındaki maddeleri deneyin ve alerjik reaksiyonları kontrol etmek için birkaç dakika bekleyin.

Kuru Dudaklar

Bu muhtemelen cildin en çok kuruyan bölgesidir. Son kullanma tarihi geçmiş dudak ürünlerinin kuruluğa neden olabileceğini unutmayın. Bazen çatlamış dudaklar yeterince su içmediğinizin göstergesi olabilir. Kuru dudaklar onları yaladığınız zaman daha da kötüleşir!

Nasıl Kurtulunur:

Bez, parmak pedleri ve hatta yumuşak kıllı diş fırçanızla dudakları ovuşturarak çatlamış olan derileri çıkartabilirsiniz. Alternatif olarak, dudaklarınızı pul pul dökmek için bal ve su ile karıştırılmış şeker veya tuz gibi ev malzemeleri kullanabilirsiniz. Dudak balsamı veya vazelin kullanmak da dudaktaki kuru cilt için çözüm olur. Bunu ihtiyacınız olduğu kadar sık ​​uygulayabilirsiniz.

Vücutta Kuru Cilt

Vücudun bazı kısımları diğerlerine göre kuruluğa daha yatkındır. Bunlar karın, kollar, eller ve bacaklarınızdır Buna ek olarak, bazı sabunlar cildinizde çok sert olabileceğinden kurumasına neden olabilir.

Nasıl Kurtulunur:

Bir kelimeyle dehidrasyonu iyileştirin – Nemlendiriciler! Her gün 2 litre su içmenin yanı sıra vücudunuzu nemlendirin. Doğal yağlar veya piyasada mevcut olan nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Farklı çeşit ve boyutlarda mevcutturlar. Sabun, sıvı yıkama, duş sonrası jeller, jöle ve losyonlar şeklinde olabilirler. Onları gerektiği kadar uygulayın.

Sonuç

Nem ve hidrasyon cildimizin durumunu etkileyebilecek en büyük faktörlerdir. Bolca su içmek, fizyolojik olarak cilt kuruluğu yaşamanızı önleyecektir. Formüle edilmiş nemlendiricilerin satın alınması veya mutfağınızda görebileceğiniz eşyalardan kendi kremlerinizi yapmak, vücudunuzun herhangi bir yerinde kuru ciltten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

ilgili Diğer Konular

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir