Kuru Cilt Nedenleri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kuru Cilt Nedenleri ve Çözümü

Kuru cilt sizi rahatsız edebilir. Kaşıntıya ve gri renkte bir görüntüye sebep olabilir. Özellikle duş, yıkanma veya yüzme sonrasında sorun olabilir. Cildinizde alışılmadık kızarıklık, çizgi ve çatlaklar olabilir, bazen de kanamalar oluşabilir. Birçok şey ona kuru cilt nedeni olabilir. Kuru cilt nedenleri;kuru cilt
1. Yaşınız

Her yaşta kuru cilt sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz, ancak 50 yaş ve üstündeyseniz daha olasıdır. Bunun nedeni, cildinizde yağ üreten bezlerin yaşlanması ve küçülmesidir. Yaşlı yetişkinlerin, kuru cilde neden olabilecek diyabet ve böbrek hastalığı gibi tıbbi durumları daha olası sebepler arasındadır.

2. Atopik Dermatit

Bu en yaygın egzama türüdür. Kuru, kaşıntılı cilt en belirgin semptomdur, ancak dirseklerinizde, dizlerinizin arkasında, yüzünüzde, ellerinizde ve ayaklarınızda döküntü olabilir. Çoğunlukla alerjik bir reaksiyon meydana getirir ve örneğin cildinizi nemlendirip deterjan, parfüm, kum ya da sigara dumanı gibi tetikleyen şeylerden uzak durursanız yönetilebilir.

3. işiniz

Bazı kimyasal ve biyolojik materyallerle veya aşırı sıcaklıklarla çalışıyorsanız, kuru cilt ve kronik cilt koşulları elde etme olasılığınız daha yüksektir. Cildinizi etkileyebilecek iş türleri arasında yiyecek servisi, kozmetoloji, sağlık bakımı, tarım, temizlik, boya, mekanik, baskı ve inşaat yer alıyor. Koruyucu kullanabilirsiniz ve özellikle kuru deri veya atopik dermatit belirtileri görürseniz, malzemelere mümkün olduğunca az maruz kalmaya çalışın.

4. Su

Küvette bekleme ya da duşta uzun süre kalma kuru cildin ortak bir nedenidir. Su ne kadar sıcak olursa o kadar kötü olur. Çok klor içeren havuzlar ve sıcak küvetler de cilt için kötüdür, çünkü kimyasallar cildinizi kurutur. Suyun serin tarafında ve duşta minimumda tutulması iyi bir fikirdir – daha sağlıklı bir cilde ve daha düşük bir su faturasına sahip olursunuz.

5. Sigara

Sigara içimindeki tüm diğer sağlık kaygılarıyla birlikte, kırışıklıklara neden olur ve cildinizin en dış tabakalarına kan akışı ile karışır. Ve kaba, kuru ciltlere yol açar.

6. Sabununuz

Birçok popüler sabun ve şampuan, cildinizdeki yağı kaldırarak cildinizi temizler. Bu cildin kurumasına veya daha da kötüleşmesine neden olabilir. Doktorunuz veya eczacınız, cildi kurutmayacak özel temizleyiciler önerebilir.

7. Hava Durumu

Kışın cildiniz diğer mevsimlere göre daha fazla kurumaya meyillidir; çünkü havadaki nem genellikle çok daha düşüktür. Isıtma sistemleri de havayı kurutuyor. Bu tür hava koşullarında cildinize özel özen gösterin: Sık sık örtün, nemlendirin ve alerjik reaksiyonları tetikleyen şeylerden kaçının.

8. Balık Ölçeği Hastalığı

Bilim adamları tarafından ichthyosis vulgaris olarak bilinir, ölü cilt hücrelerini kalın, kuru pullarda bir araya getiren kalıtsal bir durumdur. Bunlar genellikle erken çocukluk döneminde deride görülür ve hem fiziksel hem de duygusal olarak yönetilmesi zor olabilir. Tedavisi yoktur, ancak tedaviler belirtileri kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Kuru Cilt için Çözüm Önerileri

Salgının sebebini saptamak, kuru cildinizi yönetmenin en iyi yollarından biridir. Kötü kuru cildiniz oldukça kötü ise, ne yapmanız gerektiğine dikkat edin. Birkaç günlüğüne sebep olan etmeni yapmayı bırakmanız ve özel bir nemlendirici kullanmanız veya yeniden başlayınca eldiven veya başka bir koruma yöntemi kullanmanız gerekebilir.

1. Nemlendirin

Yağlar, losyonlar ve kremler cildinizi pürüzsüzleştirir ve yumuşatır, böylece kırılma olasılığı azalır – ağrı ve kaşıntıyı hafifletebilir. Çok kuru cildiniz varsa, laktik asit veya üre içeren bir şey en iyi sonucu verebilir, çünkü cildinizin su tutmasına yardımcı olabilirler. Sizin için doğru nemlendiriciyi bulmak için doktorunuza danışın.

2. ilaç Alın

Cildiniz çok kuruysa, doktorunuz (dermatolog) bir kortikosteroid veya bağışıklık modülatörü gibi koyacağınız bir merhem veya krem ​​reçete edebilir (bu alerjiniz varsa vücudunuzun tepkisine yardımcı olabilir). Nemlendirici ile kombine edildiğinde, bunlar kaşıntı, kızarıklık ve şişmeyi hafifletebilir. Ancak bunlardan bazılarının çok sık kullanırsanız çalışmayı bırakabileceğini unutmayın.

Bir Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz

Genellikle yaşam tarzı değişiklikleri, ev ilaçları ve tezgah üstü sabunlar ve nemlendiriciler ile kuru cildi yönetebilirsiniz. Bunlar yardımcı olmuyorsa, yine de, özellikle de kuruluk ve kaşıntı uyumanıza engel oluyorsa doktora danışın.

Kuru Cilt Oluşmasını Önleme 

Cildi nemli ve sağlıklı tutmak için birkaç şey yapabilirsiniz: Yıkadıktan hemen sonra nemlendirici koyun. Hava kuru olduğunda nemlendirici kullanın. Cildinizin nefes almasına izin verdikleri için pamuk ve ipek gibi doğal kıyafetler giyin. (Yün, doğal olmasına rağmen, bazen derinizi tahriş edebilir.) Boya kuru cilde çözümveya parfüm içermeyen deterjan kullanın.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir