Lavanta Yağı Sakinleştirici Etki Yaratıyor

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Lavanta Yağı Sakinleştirici Etki Yaratıyor 

Klinik çalışmaların sonuçlarına göre, lavanta yağı rahat uyku için, teskin edici, stres belirtilerini azaltıcı, canlandırıcı özelliğe sahiptir. Lavantanın geçmişten günümüze hayatımızdaki yerini ve lavanta çiçeğinin faydalarıyla ilgili bilgileri  Prof. Dr. Ekrem Sezik’ ten öğreniyoruz.

lavanta yağı
Lavanta Çiçeklerinin Kullanılışı

Lavanta çiçeği, Avrupa İlaç Kurumu tarafından geleneksel bitkisel tıbbi ürün olarak kabul edilmiş. Avrupa İlaç Kurumu, halsizlik ve hafif stres belirtilerini azaltmak ve uykuya yardımcı olmak amacıyla için değişik lavanta çiçeği preparatlarının bilhassa çaylarının kullanılabileceğini kabul etmiş.

Lavantanın Uçucu Yağı

Lavanta yağı, bitkinin çiçeklerinden veya toprak üstü kısmından elde edilir. Lavantanın uçucu yağının şifalı etkilerinden eczacılıkta, güzel kokusundan da kozmetik preparatlarda yararlanılmaktadır. Lavantanın uçucu yağının yapısında yüksek oranda linalol ve linalil asetat adı verilen maddeler vardır.

Lavantanın Uçucu Yağının Kullanılışı

Lavantanın uçucu yağı bitkisel tıbbi ürün olarak kabul edilmiştir. Bitkinlik ve hafif stres belirtilerini hafifletme ve uykuya yardımcı olmak için kullanılabilir. Ayrıca genel huzursuzluk halinde de kullanılması önerilir.Bu durumlarda, kesme şeker üzerine 1- 4 damla lavantanın uçucu yağı damlatılır ve şeker yenir.

Aromaterapi ve Lavanta Uçucu Yağı

Lavanta yağı aromaterapide çok kullanılan uçucu yağlardan biridir. Lavantanın uçucu yağı aromaterapi sırasında özellikle uykusuzluk, huzursuzluk gibi şikayetlere karşı şu şekillerde kullanılır:

  • Bir tülbente veya bir bez parçasının üzerine 3-5 damla lavantanın uçucu yağından damlatılır, yatmadan önce 3-4 dakika süre ile aralıklı olarak koklanır.
  • Bir bezin üzerine 3-5 damla lavanta yağı dökülür ve yastıktan 30 santim kadar uzağa konur.
  • Masaj içeren aromaterapi uygulamalarında da rahatlatıcı ve teskin edici amacıyla kullanılmaktadır.

Araştırmalara göre, bebeklerin bulunduğu odaya konan uçucu yağın onları sakinleştirmekte fakat, bunu tavsiye edebilmek için, daha fazla uygulama sonucuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Uçucu Yağ Nereden Alınacak?

Eczanelerde de kalitesi belli aromaterapi yağları satılmaktadır. Lavanta yağına da eczaneler kolaylıkla tedarik edebilirsiniz.

Sonuç

Hem geçmişten günümüze kadar gelen geleneksel bilgiler hem de son yıllarda yapılan klinik çalışmalara göre, lavanta yağı; rahat uyku için, teskin edici, stres belirtilerini azaltıcı, canlandırıcı olarak kullanılabilir. Ancak; uçucu yağlara alerjisi olan kişiler lavantanın uçucu yağını kullanırken dikkat etmelidirler.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)