Güzellik Sağlık

Lazer Liposuction ile Bölgesel Yağlarınızdan Kurtulun

lazer liposuction

Lazer Liposuction ile Bölgesel Yağlarınızdan Kurtulun

Bildiğiniz gibi hepimizin hayali, sağlıklı, fit, güzel ve sıkı olan bir vücuda sahip olmak ve o vücudu koruyabilmektir. Ancak diyet ve spora rağmen özellikle bölgesel yağlanmadan kurtulamayanlar oluyor. Böyle durumlar için “lazer liposuction” işlemi öneriliyor. Lazer liposuction, klasik yağ alma işlemlerine göre daha fazla yağ kaybı ve sıkılaşma sağlıyor. Operasyon sonrasında iyileşme süresi de daha kısa oluyor. Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümünden Op. Dr. Fulya Fındıkçıoğlu, lazer liposuction işlemi hakkında bilgi verdi.

lazer liposuction
Yağlar Homojen Olarak Eritilirken Ciltte Sıkılaşma Sağlanıyor

İnsan vücudundaki ideal yağ oranı seviyesi; erkeklerde yüzde 15, kadınlarda ise yüzde 22 civarındadır. Yağ oranı ideal de olsa bu yağlar vücutta homojen dağılmamış olabilir. Oluşan bölgesel yağların yok edilmesi için kullanılan en etkili yöntem lazer liposuction işlemidir. Klasik liposuction yönteminde yağlar vakum yardımıyla emilerek uzaklaştırılır. Lazer liposuction yönteminde yağlar lazer enerjisi ile parçalanarak emiliyor. Uygulama sırasında farklı dalga boylarında enerji uygulanıyor. Bu yöntemin klasik yönteme göre üstün olamasının nedeni hem yağların daha kontrollü ve homojen eritilmesi hem de ciltte sıkılaşma sağlamasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki, herhangi bir liposuction işlemi bir kilo verme yöntemi değildir. Liposuction; düzenli egzersiz veya diyet uygulanmasına rağmen yok olmayan bölgesel yağların kanüller yardımıyla emilmesi işlemidir. Uygulamadaki amaç kilo verdirmekten ziyade konturları düzeltmektir.

Birçok Bölgeye Uygulanabiliyor

Lazer liposuction işlemi; kalça, baldır, bel, sırt, bacak, kol, diz içleri, ayak bileği, göğüs ve gıdı bölgelerine uygulanıyor. Yapılan bu işlem vücut konturlarını düzeltiyor.  Aynı zamanda özgüven artışını sağlıyor. İşlem sonucunun kalıcı olabilmesi için koruyucu diyet ve egzersizlere devam etmek gerekiyor. Lazer liposuction işlemini; normal veya normale yakın vücut ağırlığı olan, sıkı ve elastik bir cilt yapısına sahip, lokalize vücut bölgelerinde yağ fazlalıkları olan kişiler yaptırabilir. Yaşa, kilo alıp vermeye ve doğum yapmaya bağlı olarak deri elastikiyeti azaldığı için , bu kişilerde liposuction ile başarılı sonuç elde etme ihtimali azalıyor. Çok sarkmış bir deriyi lazerle sıkılaştırmak mümkün değildir. Bu kişilerde germe yöntemlerini uygulamak daha başarılı sonuçlar veriyor. Gergin veya hafif sarkmış ciltlerde ise lazer liposuction ile yapılan sıkılaştırma işlemiyle oldukça iyi sonuçlar alınıyor.

Liposuction sonrası Yağlanma Oluşur mu Konusu için tıklayın. 

iş ve Sosyal Yaşamınıza Hızla Dönebilirsiniz

Liposuction işlemi kanüllerle 3 milimetrelik deliklerden girilerek yapılır. işlem sonrasında belirgin bir iz kalmaz. Uygulamanın süresi çekilecek yağ miktarına ve operasyonun yapılacağı bölgelerin sayısına göre farklılık gösteriyor. Kısıtlı bir alanda ve az miktarda yağ çekilecekse sedasyon ve lokal anestezi altında bu işlem yapılıyor. Geniş alanlara müdahale edilecekse genel anestezi uygulaması gerekiyor. Eğer liposuction yapılmakta olan bölgenin kapladığı alan küçük ise, ondan sonraki gün günlük hayata dönülebiliyor.Fazla miktarda yağ çekilmesi durumunda en az 1 hafta istirahat edilmesi gerekir. Morluk, şişlik ve ağrı miktarı, hastanın kişisel özelliklerine, çekilen yağ miktarı ve bölgesine göre değişiklik gösteriyor. Yapılan uygulama sonrası 2-4 hafta kadar korse giyilmelidir. Oluşan şişliklerin geçmesi çekilen yağ miktarına göre değişiklik göstermekle birlikte 1-2 ayı bulabiliyor. İşlem sonrasında kesin sonuç, yaranın iyileşmesinin tamamlandığı süre olan 6 ay ile 1 yılda alınıyor.

Yeni Nesil Cihazlarla Daha Belirgin Sonuçlar

Lazer liposuction uygulamasının yapıldığı cihazlarda gücü artırılmış yeni jenerasyon cihazlar kullanılıyor. Bu cihazlar sayesinde daha fazla miktarda yağ alınabiliyor. Bu cihazlarla yağ çekilmesi yapılmasa bile, cilt sıkılaştırma modu ile sıkılaştırma işlemi uygulanarak olumlu sonuçlar alınıyor. Eğer uygulama doğru kişide, uygun şekilde ve gerçekçi beklentilerle yapıldığı zaman oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor. Kişiye en uygun yöntemin belirlenip işlem sonrası komplikasyonların en aza indirilmesi için alanında uzman bir plastik cerraha başvurulması önemlidir.

Liposuction sonrası Yağlanma Oluşur mu Konusu için tıklayın. 

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir