Limonlu Suyunun Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Limonlu Su ve Faydaları

Sıklıkla sağlık uzmanlarının sabahın erken saatlerinde her sabah limonlu bir bardak ılık su içmenin sağlığımız için iyi olduğunu söylüyor. Vücudunuzu sulu tutmanın en iyi yolu su, sağlığınız için son derece iyidir ve zararlı toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Limon, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir ve A, C ve B vitamini kompleksleri gibi pektin lifi, proteinler ve karbonhidratlar gibi birçok besleyici maddenin iyi bir kaynağıdır. Limonun sitrik asidi ve güçlü antibakteriyel, antiviral ve bağışıklık kazandırma güçleri de sizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Limonlu su içmenin faydalarını kolayca elde etmek için, bardak ılık suyun içine yarım limon sıkın. İsterseniz biraz da bal ekleyebilirsiniz. Sabahları ilk iş olarak aç karnına limonlu su için ve kahvaltı yapmak için 30 dakika bekleyin. Limon suyunun sağlık açısından faydaları;limonlu su
1. Sindirimi iyileştirir

Limondaki birkaç bileşen, karaciğerinizi sağlıklı sindirim için daha fazla safra üretmek üzere uyarır. Ayrıca limon, istenmeyen materyalleri ve toksinleri vücuttan atarken sindirim sistemine yardımcı olur. Her sabah bir bardak ılık limonlu su, mide yanması ve şişkinlik gibi hazımsızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Bağırsak fonksiyonunu arttırarak kabızlık ve ishali önler.

2. Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Kilo vermeye çalışıyorsanız, balla karışık bir bardak ılık limonlu su içmek kesinlikle hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Limon, açlık istekleri ile mücadeleye yardımcı olan ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayan pektin lifi açısından yüksektir. Ayrıca, ılık su, bal ve limon kombinasyonu midenizde daha alkalin bir atmosfer oluşturarak daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

3. Cildi Temizler

Sıcak limonlu suyun günlük tüketimi cildinizin görünümünde büyük değişiklik yaratabilir. Kanınızı arındırmaya yardımcı olur ve yeni kan hücrelerinin büyümesini teşvik eder. Ayrıca, yüksek C vitamini içeriği ve limondaki diğer antioksidanlar cildin kırışıklıklardan ve lekelerden arındırılmasına yardımcı olur. Serbest radikal hasarla mücadele eder. Su ve bal, cildinizin sağlıklı olmasını sağlamak için onarıcı, antibakteriyel ve kollajen destekleyici özelliklere sahiptir.

4. Bağışıklık Sistemini Destekler

Limonlu sıcak su da bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini açısından zengin olan limon, bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı ve grip ile mücadelede vücuda yardımcı olur. Ayrıca, limon vücudun sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemli besleyici olan demir emme kabiliyetini arttırır. Limon ayrıca, enfeksiyonları uzak tutmaya yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahip saponinler içerir.

5. Nefesin Kötü Kokmasını Engeller

Limonun asidik yapısı, balın ve suyun tıbbi özellikleriyle birlikte, kokuyu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Ağzı temizler ve kokuya neden olan bakterileri öldüren tükürük üretimini aktive eder. Limonlu su, ayrıca dilinizdeki beyazlıktan kurtulmanıza yardımcı olur ve bu beyazlık genellikle uyurken oluşur. Bu beyazlık, çürüyen yiyeceklerden ve kötü kokuyu oluşturan bakterilerden oluşuyor.

6. pH Düzeylerini Dengeler

Limon, pH seviyelerinin korunmasına yardımcı olan hem sitrik hem de askorbik asit içerdiği için vücut için en iyi alkalileştirici gıdalardan biridir. Vücudun çok fazla asitli olması iltihaba neden olduğundan, iyi bir pH seviyesi şarttır. Sabahları düzenli olarak aç karnına limonlu su içmek, ağrı ve iltihaplanmanın birincil nedenlerinden biri olan eklemlerde ürik asit de dahil olmak üzere vücudun genel asiditesini kaldırmaya yardımcı olur.

7. Enerji Verir

Limonda bulunan B ve C vitaminleri, fosfor, proteinler ve karbonhidrat gibi besleyici elementleri doğal bir enerji verici madde haline getirir. Canlı, enerjik ve tazelenmiş hissettirmek için vücudu hidratlar ve oksijen verir. Ayrıca, limon daha fazla negatif yüklü iyon içerdiğinden, sindirim sistemine girdiğinde anlık enerji sağlar. Limonun kokusu havayı güçlendirici ve enerji verici özelliklere sahiptir.

8. Boğaz Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Limonun antibakteriyel özellikleri, boğaz enfeksiyonları, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı ile mücadelede yardımcı olur. Aslında her sabah bir bardak ılık limonlu su içen insanlarda boğaz enfeksiyonu gelişme riski düşüktür. Bu sağlıklı içecek, astım gibi solunum problemlerini önlemeye bile yardımcı olur. Boğaz ağrısı yaşıyorsanız, sağlıklı bir içecek için ve iyileşme sürecini hızlandırmak için sık sık gargara yapmak için kullanın.

9. Yüksek Kan Basıncını Düzenler

Yüksek tansiyon hastaları bu sağlıklı içecekten çok fazla yararlanabilirler. Lenf sistemi temizlemeye yardımcı olur ve sulu kalmasını sağlar. Limondaki yüksek potasyum içeriği de daha iyi uyumayı sağlar. Stresi azaltır ve zihinsel işlevselliğinizi geliştirir. Bu da kan basıncınızı normal aralıkta tutmanıza yardımcı olur.

10. Üriner Sistemi Temizler

Sıcak limonlu su idrar söktürücü olarak işlev görür. İdrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur. İdrar üretimini teşvik eder. Bu sağlıklı içecek, idrar yollarının pH seviyesini değiştirebilir, bu da kötü bakterilerin çoğalmasını engeller. Limondaki sitrik asit, idrar yollarını enfeksiyonlardan uzak tutmak için gerekli olan detoksifikasyona da yardımcı olur.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)