Lohusalık Dönemi için Annelere Öneriler

Doğum Sonrası Sağlıklı Kalmak için Bunlara Dikkat Edin

Anne olmak, bir kadının hayatındaki en özel anlarından biridir. Bebek sahibi olmak kadınların yaşamında pek çok değişikliğe yol açıyor. Bebek dünyaya geldikten sonraki zamanda yeni anneler çeşitli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabiliyor. Lohusalık olarak adlandırılan bu dönemin sağlıklı ve konforlu bir şekilde atlatılması için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Uğur Değer, lohusalık dönemi için annelere önerilerde bulundu.

 lohusalık dönemi

Doğumdan Sonra Bu Şikayetlere Dikkat Edin

Doğumdan sonraki dönem, özellikle yeni anne olmuş kadının en hassas olduğu dönemdir. Doğum bile başlı başına anne için müthiş bir deneyim olurken, hemen sonrasında bebekle birlikte başlayan yeni bir yaşam, ilk günlerin şaşkınlığı ve fiziksel çekinceleri ile doğumdan sonraki süreç zorlaşabilir. Bazı noktalara dikkat ederek bu süreci doğru ve sağlıklı bir şekilde atlatmak mümkündür. Özellikle doğum sonrası akıntının renginin değişmesi, aşırı ve pıhtılı kanama, doğum sezaryen olarak gerçekleşmişse ameliyat kesisi yerinde ağrı, şişlik, sızı, kızarıklık, ısı artışı, kanama, yüksek ateş, kötü kokulu akıntı, memelerde geçmeyen ağrı, bulantı, kusma, idrar yaparken ağrı ve yanma gibi şikayetler varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Doğum Sonrası ilk hafta Kanama Görülebilir

Doğumdan sonraki ilk bir hafta kanama, adet kanaması kadar sık olabilir. Daha sonra kanama yerini akıntıya bırakır. Rengi kahverengi, sarı, beyaz olmak üzere giderek açılan akıntı, ortalama olarak lohusalık süresi boyunca yani 40 gün devam eder. Bu süreç içinde herhangi bir antiseptik solüsyon kullanmaya gerek yoktur. Ancak pedler sık değiştirilmelidir. Genital bölge duru su ile yıkanarak temiz ve kuru tutulmalıdır. Bu süreçte dikkati çeken bir farklılık görüldüğü takdirde doktora başvurulmalıdır.

Lohusalık Döneminde Ayakta Duş Almak Önemli

Doğumdan sonraki üçüncü günde anne banyo yapabilir. Lohusalık döneminde yani doğumdan sonraki 40 gün boyunca, oturarak ve küvete girerek banyo yapmak enfeksiyon riski açısından sakıncalı olacağından dolayı bu süreçte ayakta duş alınmalıdır. Sezaryen ile doğum yapanlar doğumun ikinci gününde banyo yapabilir. Banyo sırasında ameliyat bölgesini kapatmasına gerek yoktur. Banyo sonrasında ameliyat bölgesi tahriş edilmeden temiz bir havlu yardımıyla tampon yapılarak dikkatlice kurulanmalıdır.

Anne ve Bebekte Kabızlığı Önlemek için Bol Sıvı Alımı Şart

Lohusalık döneminde annelerin özel bir diyet uygulanması gerekmez. Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli yeterli olacaktır. Protein, karbonhidrat, sebze ve meyveler yeteri kadar tüketilmelidir. Anne ve dolasıyla bebek sağlığı ve rahatlığı için gaz yapıcı besinlerden kaçınmak gerekir. Hem annenin hem de bebeğin kabızlığını önlenmek aynı zamanda annede süt üretimini artırmak için bol sıvı tüketmesi önemlidir.

Süt Akışını Kolaylaştırmak için Pratik Öneriler

Süt yapımının başlamasından itibaren  ikinci ve yedinci günler arası memelerde şişlik ve gerginlik olur. Bu şişlik ve gerginlik hissi anneler tarafından bir rahatsızlık gibi algılanır. Oysaki bu durum süt oluştuğunun göstergesidir. Oluşan şişlik ve gerginliğin meme iltihabına yol açmaması için bebek sık sık emzirilmelidir. Memelerin aşırı derecede sertleşmeden dolayı bebek memeyi tutamıyorsa veya tutmasına rağmen yeterli şekilde süt gelmiyorsa memelerdeki süt elle veya pompa ile sıkılarak alınmalıdır. Süt sağma işleminden önce, ılık nemli havluyla kompres yapılmalıdır. Yine öncesinde ılık bir duş alınması süt kanallarının genişlemesini sağlayarak süt akışını kolaylaştıracaktır.

Temizliğe Dikkat Edin

Anne bebeğini emzirmeye başlamadan önce bir miktar kendi sütü ile meme başını ıslatması bebeğin emmesini kolaylaştıracaktır. Sadece lanolin maddesi içeren, emzirme sonrası temizleme gerektirmeyen ve bebeğin emmesinde sakınca olmayan bir krem sürülerek meme başı çatlakları önlenmelidir. Annede süt üretimi arttıkça ve meme ucundan süt akmaya başladığı zaman göğüs pedi kullanmak yararlı olur.

Bebeğin Emmesini Kolaylaştırmak için…

Bebeğin emmesini kolaylaştırmak amacıyla meme ucunu dışarı çıkarmak için emzirme aralarında ve emzirmeden 10 dakika kadar önce göğüs ucuna masaj yapmak bebeğin emmesini kolaylaştırmak için uygulanabilecek en pratik yöntemdir. Eğer bu yöntem etkili olmuyorsa meme ucunu çıkarmak için bebek mağazaları ya da eczanelerde kolayca bulunabilecek özel aparatlar kullanılabilir. Başka bir öneri ise meme ucu çıkana kadar bebeği silikon meme ucu ile emzirmektir. Bu zaman içinde bebek emdikçe meme ucu birkaç gün içinde kendiliğinden belirginleşecektir.

Doğumdan 40 gün Sonra Anne Cinsel Hayatına Dönebilir

Lohusalık dönemi süresince, özellikle de emzirirken oksitosin hormonu salgılanması nedeniyle annenin uykusunun gelmesi normaldir. Lohusalık döneminde rahim içi henüz eski haline dönmediğinden dolayı annenin normal cinsel hayatına dönmesi için de ortalama 40 gün geçmelidir.

Düzenli Takip Edin

Doğum yapmış olan her kadının lohusalık dönemi bittikten sonra gebelik sonrası normal jinekolojik muayenesini olması çok önemlidir. Bu dönem sonunda smear testi yapılabilir. Ayrıca korunma yöntemleri hakkında bilgi alınması gerekir. Jinekolojik muayenenin doktorun belirleyeceği aralıklarla tekrarlanması gerekir.

Lütfen Konuya Oy Verin
[Toplam: 3 Average: 5]

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)