Makyaj Fırçalarını Doğal Olarak Temizleme

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Makyaj Fırçalarını Doğal Olarak Temizleme

Makyaj rutinindeki birçok öğe bir fırça ile çok daha iyi uygulanır. Makyaj fırçalarını temiz tutmak sağlık açısından büyük önem taşır. Makyaj fırçalarını temizleme, yapılacak işler listelerindeki ilk şeydir. Çünkü zamanla makyaj fırçalarında fırçaların kopmalarına ve diğer sorunlara neden olan her türlü çürük bakteri barınmaya başlar.  Makyaj fırçalarını temizlemenin doğal yolları, işinizi kolaylaştırıyor.

makyaj fırçalarını temizleme
Neden Temiz Makyaj Fırçaları?

Makyaj yaptığınız sürece unutmamanız gereken bir şey varsa o da makyaj araçlarımızı temizlemektir. Temiz makyaj fırçaları daha uzun süre dayanır. Çünkü temiz tutulmazlarsa fırça kılları daha çabuk bozulur. Daha kaliteli fırçalara yatırım yapanlar için, onları mümkün olduğunca uzun süre tutmak daha mantıklıdır.  Ayrıca makyaj kalıntıları fırçalarda birikerek performanslarını düşürür ve fırçanın ömrünü kısaltır. Aynı zamanda, tozların düzgün şekilde dağıtılmasını önleyebilir.

Cildi Koruma

Yapılan araştırmalar, kirli bir makyaj fırçasının gözenekleri tıkayarak cilt tahrişine neden olduğunu gösteriyor. Yağlar, kirler ve bakteriler kıllar üzerinde zamanla toplanır ve bunlar fırçadan cildinize geçer. Uzun süre temizlenmeme durumunda, insanlar makyaj fırçalarında oluşan bakterilerden enfeksiyon kapmaya başlar. Bakteri açısından baktığınızda temiz makyaj fırçaları kullanmak yüzünüzü yıkamak kadar önemlidir.

Makyaj Fırçaları Ne Sıklıkla Temizlenmelidir?

Makyaj fırçalarını temizlemek kadar basit bir şey hakkında çok tartışmanın olabileceğini kim tahmin edebilirdi! Bazı uzmanlar her kullanımdan sonra yıkamayı önerirken, bazılarıysa ayda bir kez silmenin yeterli olacağını söylüyor. Aslında makyaj fırçalarını temizleme sıklığı, makyajın ne sıklıkta uygulandığına, kaç tane ürünün kullanıldığına ve makyaj rutininin ne olduğuna bağlıdır.

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir

Makyaj fırçalarını temizleme konusunda iki ana uygulama bulunmaktadır. Biri sabun ile yıkandıktan sonra su ile durulama, diğeri alkol bazlı bir solüsyonla yıkamadır. Muhtemelen sabun ve su ile temizleme metodu uygulandıktan sonra fırçalar doğru şekilde kurutulmazsa fırçaların kokmasına neden olabilir. Bununla birlikte, oluşan koku sentetik makyaj kullanılmasından da kaynaklanıyor olabilir. Süper basit bir seçenek istiyorsanız, kokusuz bebek sabunu veya hafif bir sıvı sabun kullanarak fırçalarınızın daha çabuk kurumasını sağlayabilirsiniz.

Makyaj Fırçalarını Temizleme Aşamaları

Gerçekten yağlı fırçalar için, bunun gibi biraz daha güçlü bir yöntem gerekebilir:

  1. Birkaç damla sabunu avucunuzun içine damlatın.
  2. Hafifçe fırça kıllarını sabun ve elin avuç içi ile ovun.
  3. Fırçayı akan suyun altına hafifçe ovuşturun ve fırça temizlenene kadar durulayın.
  4. Kılların sapa bağlandığı yerlere su değmemesine dikkat edin, çünkü bu tutkalın etkisini yitirmesine neden olabilir.
  5. Kurutmak için fırçayı düz bir havlu üzerine koyun.

Umarım bu yöntem makyaj fırçasını rutini biraz daha kolay ve daha sağlıklı hale getirir!

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)