Makyaj Yapan Kadınlar Kıskanılıyor

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Makyaj Yapan Kadınlar Kıskanılıyor

Scotland (İskoçya) Stirling Üniversitesi’nde bir grup bilim insanı tarafından yapılan araştırmalar sonucu, erkekler makyaj yapmış kadınları daha havalı görüyorlar, kadınlarsa makyaj yapan hemcinslerini baskın bir karakter ve ayrıca hafifmeşrep olarak görmeye daha meyilliler. Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, bu ilginç araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

makyaj

Sebebi Kıskançlık

“Araştırma kapsamında iki deney yapıldı. ilk deneyde, bilgisayar programı kullanılarak kadınların yüzlerine standardize edilmiş bir miktarda makyaj uygulandı. Sonrada bir grup kadın ve erkek katılımcıdan bu yüzleri çekicilik, havalı olma ve baskınlık yönünden derecelendirme yapmaları istendi.

Genel olarak, yapılan deneylerin hem kadın hem de erkek katılımcıların makyaj yapılan yüzleri estetik olarak daha çekici bulduğu konusunda uzlaştılar ama havalı ve baskın karakter olma yönünden yaptıkları derecelendirmeler kadın ve erkekler arasında farklılık gösterdi.

Sadece kadın katılımcılar makyajlı yüze sahip kadınların daha baskın karakter olduğu yönünde düşünürken, sadece erkek katılımcılar makyajlı yüze sahip kadınların daha havalı olduğunu düşündüklerini belirttiler.

Yapılan ikinci deneyde kadın katılımcılarda, makyajlı kadınları daha baskın karakter olarak görme eğiliminin sebebini kıskançlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamaya çalıştılar. Sonuç tabi ki çokta şaşırtıcı olmayan şekilde “kadınların makyaj yapan hemcinslerine karşı daha çok kıskançlık hissettiği” yönündeydi. Dahası, araştırmacılar yaptıkları araştırmada, kadınların yüzü makyajlı hemcinslerini erkekler için daha cazibeli ve daha hafifmeşrep buldukları sonucuna vardılar.

Aslında, kadınlar makyajlı hemcinslerini daha çok rakip gibi algılama eğilimiyle ve baskın bir karakter diye değerlendiriyor. Bir diğerini makyajından dolayı belli bir mesafe koyarak değerlendiriyor. Bir nevi teyakkuz durumu diyebiliriz. Erkekler açısından ise daha çekici ve aynı zamanda hafif meşrep bulurken, makyajlı hemcinslerini erkekler söz konusu olduğunda yine olumsuz bir alana itiyor. Kıskançlık duygularıyla ele alıyor ve buna göre kategorize ediyorlar.”

İş Hayatında Makyaja Dikkat

Psikolog Mehmet Başkak, araştırmanın sonuçları hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Kirpiklere maskara, yüze kapatıcı ya da allık sürmek bir kadının sadece görünüşünden duyduğu memnuniyet seviyesini arttırmıyor, makyaj yapmak aynı zamanda bir kadının kişiliğiyle ilgili başkalarının algısını da önemli ölçüde değiştirebiliyor. Bunla birlikte, karşıdaki kişinin cinsiyetine göre makyaj yapmış kişi hakkındaki izlenimi değişiklik gösterebiliyor.

Daha güzel görünmek ya da kusurları gizlemek için yapılan makyaj, arzu edilenin tam tersi bir etkiye, bir kusura dönüşebilir. Sosyal konumumuz, kıyafetlerimizi, iletişim tarzımızı belirlediği gibi makyajı da belirlemelidir.

Mesela, yapılan bir iş görüşmesinde, belli bir pozisyon için başvuran bayanların çok ya da az makyaj yapmış olması onun lehine ya da aleyhine işleyebilir.

Mesela, alt pozisyondaki bir iş için başvurup, kadın mülakatçılarla iş görüşmesi yapan bir bayanın belki gözlerine daha az rimel sürmesi gerekebilir. Ama mesela bir kadın çalışan terfi etmek ya da belli bir pozisyon için uygun olduğunu kanıtlamak istiyorsa, o zaman canlı bir renk ruj sürebilir ya da göz makyajını daha belirgin yapabilir, özellikle de terfisine karar verecek kişi bir erkekse. Bu, zaten çoğu kadının bildiği bir şey.

Tabi ki, bir kadının kişiliği, sadece dış görünüşünden ve çekicilik düzeyinden ibaret değildir. Ama yine de bir kadının dış görünüşü, başkaları tarafından onun yetenekli, baskın, çekici ve hatta hafif meşrep algılanmasında önemli ölçüde rol oynuyor. Elbette iş dünyasında gerçek ve uzun vadeli başarı istiyorsak, zeka ve tecrübemiz, sahip olduğumuz yetenekler, kusursuz bir göz makyajı yapmaktan çok daha önemlidir.

Giyim kuşam kadar makyajın nasıl yapıldığı da büyük önem arz ediyor.Makyaj aslında günümüzde bir maske gibi sanki.. Nasıl görünmek istiyorsanız ona göre makyaj yapabiliyor ve o şekilde algılanabiliyorsunuz. Bir hastanede görev ciddiyetine sahip sağlık görevlisi bir kadının, düğüne gider gibi saçına şekil vermesi ve makyajını da buna göre yapması anında dikkat çekecek, yadırganacak ya da yanlış değerlendirebilecektir.

Gece Makyajı ile Alışverişe Gitmeyin

Alışverişe, sokağa çıkıldığında uygulanan hafif ve daha çok doğal renklerin seçildiği günlük makyaj belki de belli belirsiz bir yapıdayken, renklerin oldukça belirgin olduğu, daha kalıcı olması arzu edilen, vurgulu ve gece makyajı olarak adlandırılan uygulamalar arasında ciddi bir fark vardır. Bu fark aslında karşıdakinin üzerinde oluşturduğu algıyla da ilgili bir farktır. Özellikle belli bir duyguyu yansıtma, belirli bir izlenim oluşturmak için yapılan şov makyajı da daha çok dikkat çekmeye yönelik daha uzun süre gerektiren bir makyaj türüdür.

Öne çıkartmak istediğiniz her neyse, amaca göre bir izlenim bırakmak tamamlayıcı kıyafetler ve saç stiliyle kolaylaşmaktadır. Ciddi bir iş kadını, kendi halinde bakımlı bir hanım veya müşteri avına çıkmış bir hayat kadını izlenimi bırakmak makyajla mümkün olabiliyor..

Dış görünüşün de başkalarının bizi algılama şekli üzerinde önemli ölçüde rol oynadığını göz önünde bulundurursak, o zaman bu durumu bir ölçüde kendi lehimize kullanmanın da bir sakıncası yok. Burada bahsi geçen araştırmanın da ortaya koyduğu gibi makyajı gerektiği zaman silmeyi ya da daha az yapmayı bilmek de aynı derecede önemlidir.”

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)