Meme Kanseri Her 8 Kadından Birini Tehdit Ediyor

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Meme Kanserinin 8 Belirtisi

Meme Kanseri Her 8 Kadından Birini Tehdit Ediyor

Kadınlarda görülen kanser türlerinin başında meme kanseri yer alıyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süheyla Bozkıran, meme kanserinde erken tanı için bu tehlikeli hastalığın belirtilerinin neler olduğunu ve sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gereken noktaları bizlerle paylaştı.

meme kanseri
Her sekiz kadından biri meme kanseri riski ile karşı karşıya kalıyor. Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanser çeşidi olarak meme kanseri karşımıza çıkıyor. Bu durum da her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhisin ne kadar önem taşıdığını gösteriyor. Hastalığın verdiği belirtilerin doğru anlaşılması ile hayat kurtarmak mümkün oluyor. Erken tanı ve tarama ile memenin korunması, yaşam kalitesinin arttırılması ile birlikte sağlıklı ve uzun bir yaşam koşulu sağlanabilmektedir. Erken tanı için kadınların 20 yaşından itibaren her ay kendilerini kontrol etmeleri, 40 yaş üzeri her yıl mamografi, klinik meme muayenesi yaptırmaları önerilmektedir. Bu kontrollerin ihmal edilmeden yapılması gerekir.

Meme Kanserinin Gidişatını Belirleyen Faktörler

Meme kanserinin biyolojik davranışını ve tedaviden bağımsız olarak klinik gidişini belirleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Yaş, menopoz durumu, ırk, tümör histolojisi, reseptör durumu, tümör evresi gibi unsurlar hastalığın gidişatını belirleyen faktörlerin bazılarıdır.

istatiksel Araştırmalar Erken Tanının Önemini Gösteriyor

Yapılan istatistiksel çalışmalara göre, meme kanserinin evreleri baz alınarak 5 yıllık ortalama sağkalım süresine ulaşılmıştır. Hastalığın evrelerine bakıldığı zaman bu süre; evre 0 ve 1 için bu süre %100, evre 2 için %86 iken evre 3′ te %57′ ye, evre 4′ te ise %20′ ye gerileme göstermektedir. Sağkalım oranlarına bakıldığında erken evrelerdeki yüksek sağkalım oranları hastalığın erken tanısının ne kadar önemli olduğunu buna bağlı olarak tarama programlarının önemini vurgulamaya yetmektedir.

Meme Kanserinin Verdiği 8 Belirti

1. Memede kitle (%30 sıklıkla en sık belirti).
2.Memede büyüme/asimetri, şekil bozukluğu, renginde değişiklik.
3.Koltuk altında ele gelen kitle
4.Meme başında içeri doğru çöküntü, çekinti, şekil bozukluğu.
5.Meme başından akıntı (özellikle tek kanaldan, kanlı veya şeffaf).
6.Meme başı derisinde kabuklanma, soyulma.
7.Meme cildinde ödem, portakal kabuğu görüntüsü, içeri doğru çekinti.
8.Meme cildinde kızarıklık, yara oluşması.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)