Menopoz Belirtileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Menopoz Belirtileri

En az bir yıl adet döneminin olmaması, bir kadının üreme organından yaşamın üretken olmayan bir evresine geçtiğinin göstergesidir. Bu menopoza girmiş olduğunuzu gösterir. Bir fazdan diğerine geçiş, bir gecede gerçekleşmez. Oldukça kademeli ve her kadın için farklı bir deneyimdir. Aslında, menopoz belirtileri ilk olarak, bir kadının hayatının bu evresinde resmi olarak bulunmasından 10 yıl önce başlayabilir.

menopoz belirtileri

Pek çok kadın menopozun menstüral döngüleriyle uğraşmak zorunda kalmadan veya hijyenik ürünlere ihtiyaç duymadan hayatlarını kolaylaştırabileceğini düşünür. Ancak, gerçekte, menopoz, düzensiz dönemlerin klasik semptomundan başka vücutta birçok değişiklik meydana getirir ve çoğu kadın bunu ancak yaşamın bu evresine girdikten sonra fark eder. Her kadının bilmesi gereken menopoz belirtileri;

1. Sıcak Basmaları

Sıcak basmaları, menopozun en sık görülen semptomlarından biridir. Sıcak basmaları yıllarca sürebilir. Ayrıca vazomotor semptomlar olarak da adlandırılan, sıcak basmaları perimenopozda başlayabilir, menopozun başlangıcındaki periyottur. Bazı kadınlarda, son adet dönemi gerçekleşene kadar başlamayabilir. Vücut ısısındaki ani yükselme ve düşüş, kişinin günlük yaşamında bir engel oluşturabilir. Kalp çarpıntısına ve endişe, gerginlik hissi veya korku duygusuna yol açabilir. Uyku sırasında sıcak basmaları olabileceğinden, uykuyu bozabilir. Yorgunluk ve ruh hali değişikliklerine neden olabilir. Sıcak basmalarını kontrol edebilmek için, sıcak içecekler, baharatlı yiyecekler, stres, alkol, kafein ve bazı ilaçlar gibi olası tetikleyicilerden uzak durun.

2. Aşırı Yorgunluk

Sıcak basması veya zayıf uyku nedeniyle, perimenopozal ve menopoz aşamalarında enerji seviyenizde ağır bir artış olabilir. Her zaman yorgun hissetmenize neden olur. Tüm vücut tükenme noktasına gelebilir. Menopoz sırasında, östrojen, progesteron, tiroid ve böbrek üstü hormonları yorgunluğuna neden olabilir. Bu hormonlar vücuttaki hücresel enerjiyi düzenlemeye yardımcı olur. Yorgunluğa engel olmak için günlük rutininizi akıllı bir şekilde planlayın. Yorgun hissettiğin zaman dinlenin.

3. Kilo Almak

Menopozdan sonra daha fazla kilo almak yaygındır. Ancak, menopozla ilgili kilo alımının aniden gerçekleşmediğine dikkat etmek önemlidir. Bu tip kilo alımı kademeli olarak gerçekleşir. Menopoz sırasında kilo alımı sağlığınıza potansiyel olarak ciddi sonuçlar doğurduğundan iyi bir işaret değildir. Bu meme kanseri, depresyon, kalp hastalığı ve Tip 2 diyabet riskini artırır. Düzenli egzersiz ve dengeli beslenmeyi içeren sağlıklı bir yaşam tarzı, kilo alımını önlemenize yardımcı olabilir.

4. Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi menopoz belirtileri arasında yer alır. Ancak problem birkaç ay sürebilir. Menopozun dalgalanan hormonlar nedeniyle saçlarınız üzerinde etkisi vardır. Saç dökülmesi menopoz öncesi dönemde başlayabilir. Bu süre zarfında, östrojen seviyeleri azalır ve kan dolaşımındaki testosteron daha kolay bir şekilde DHT’ye (Dihidrotestosteron) dönüştürülür. Bu da saç foliküllerine giden kan akışını azaltır ve saçı gün geçtikçe zayıflar. Ayrıca, saç devam eden hormonal dengesizliğin bir sonucu olarak kuruluk ve kırılganlığa eğilimli hale gelir.

5. Uyku Sorunları

Menopoz sırasında, gece sıcak basması ve uyku bozukluğuna neden olan progesteron ve östrojen seviyelerinde önemli bir düşüş vardır. Hormonal değişikliklerle birlikte, hem doğrudan hem de geçişle ilişkili olmayan çeşitli faktörler, menopoz geçişindeki uyku bozukluklarına katkıda bulunur. Yatmadan önce 20-30 dakika kadar güzel bir sıcak banyo, hormonal sebeplerden kaynaklı uyku problemleriyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

6. Kemik Kaybı

Kemik kaybı ve osteoporoz 50 yaş üstü kadınlarda yaygındır. Aslında, 35 yaşından sonra, vücudunuzdaki kemik kütlesinin, osteoporoza katkıda bulunabilen ve kemiklerinizin kırılgan hale gelmesine ve kırılma olasılığının artmasına neden olan kademeli bir kemik kütlesi kaybı olur. Hormonlar östrojen kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olur. Menopoz nedeniyle, yumurtalıklar menopozdan 2-8 yıl önce meydana gelen perimenopoz sırasında bile bu hormonu üretmeyi bırakmaktadır. Bu da kemik sağlığınızı etkiler ve kemiği daha hızlı kaybetmeye başlarsınız.

7. Cilt Kuruluğu

Östrojen seviyeleri düştükçe, cildinizde de yağ üretimi olur. Bu da ciltte aşırı kuruluk oluşumuna neden olur. Bazı kadınlar bu dönemde kuru, kaşıntılı ve kırmızı deriden şikayetçidir. Düşük östrojen seviyesi ile birlikte yaşlanma cilt sağlığını da etkiler. Yaşla birlikte, cildin su tutma ve yağ üretme kabiliyeti azalır, bu da durumu daha da kötüleştirir. Yaşlanma, deri kalınlığında bir azalmaya neden olur. Bu da kuruluk, kırışıklık ve proliferatif lezyonların artmasına neden olur. Cildin kurumasını önlemek için zengin bir içeriğe sahip nemlendirici kullanmaya çalışın.

8. Depresyon

Menopoza eşlik eden hormonal dalgalanma, beyin kimyalarında değişikliklere yol açabilir ve bu da depresyona neden olabilir. Kadınlar bu dönemde depresyona karşı biraz daha savunmasız hale gelir. Ruh hali ve depresyon stresli olabilir ve bilinen herhangi bir sebepten ötürü üzüntü, tahriş, endişe ya da umutsuzluk duygularını aniden ortaya çıkarabilir. Derin nefes alma, meditasyon, sağlıklı beslenme, uygun uyku ve aile desteği, problemle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

9. Kötü Kolesterolde Yükselme

Menopoz “kötü” kolesterolünüzün yükselmesine neden olabilir. Artan yaşın yanı sıra menopozla ilişkili hormonal değişiklikler, özellikle de östrojen düşüşünden kaynaklanır. Bir kadının menopoz geçişi, şaşırtıcı bir şekilde daha büyük plak birikimi ile ilişkili olan iyi kolesterolde bir artışa yol açar. Bu, HDL “iyi” kolesterolün kalitesinin menopoz geçişi üzerinde değişebileceğini düşündürmektedir.  Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam tarzı, bu dalgalanmaların uygun kolesterol seviyelerinde olmasını engelleyebilir. Bol miktarda egzersiz yapın ve kalp-sağlıklı bir beslenin.

10. Bellek Sorunları

Çoğu kadın, zaman zaman, özellikle de menopoz öncesinde veya sonrasında, anılarıyla zaman geçirir. Bazıları için unutkanlık bir sorun haline gelir ve günlük aktiviteleri etkiler. Menopoz sırasında görülen unutkanlık, vücudun hormon seviyelerindeki azalmaya bağlı olarak gerçekleşir. Östrojendeki düşüş, özellikle menopoz öncesinde veya sırasında hafızayı etkileyebilir. Beyninizdeki kimyasalların nasıl çalıştığını etkileyen kortizol adı verilen başka bir hormon düzeyini düzenlemeye yardımcı olur. Kortizol seviyesindeki dengesizlik nedeniyle, beyinde ara sıra arızalar meydana gelir ve bu da kısa süreli bellek kayıplarına neden olur.  Bulmaca çözerek, satranç oynayarak, okuyarak veya beyninize meydan okumak için bir bilgisayar kullanarak unutkanlığı yenmeye çalışın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)