Metabolizmayı Hızlandırmak için Yapılacaklar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Metabolizmayı Hızlandırmak için Yapılacaklar

Metabolizmayı hızlandırmak, kilo vermek isteyenlerin en büyük hedefidir. Ancak vücudunuzun kalorileri ne kadar hızlı yaktığı çeşitli nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı insanlar hızlı bir metabolizmaya sahiptirler. Erkekler dinlenirken bile kadınlardan daha fazla kalori yakma eğilimindedir. Çoğu insan için, metabolizma 40 yaşından sonra sürekli yavaşlar. Yaşınızı, cinsiyetinizi veya genetiğinizi kontrol edemeseniz de, metabolizmayı hızlandırmak için başka yolları da vardır.metabolizmayı hızlandırmak
Kas Yapmak

Hiçbir şey yapmıyor olsanız bile vücudunuz sürekli kalori yakar. Bu dinlenme metabolik hızı kaslı insanlarda daha yüksektir. Her kiloluk kilo, günde sadece 6 kalori kullanır, her kiloda yağ her gün sadece 2 kalori yakar. Bu küçük fark zaman içinde toplanabilir. Bir kuvvet antrenmanı seansından sonra, vücudunuzun her yerinde kaslar aktive edilir ve ortalama günlük metabolizma oranınızı yükseltir.

Egzersizi Artırın

Aerobik egzersiz büyük kaslar yapamaz, ancak egzersizden sonraki saatlerde metabolizmanızı hızlandırabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kendini zorlamak. Yüksek yoğunluklu egzersiz, düşük veya orta şiddette egzersizlere göre istirahat metabolizmasında daha büyük, daha uzun bir artış sağlar. Faydaları elde etmek için spor salonunda daha yoğun bir sınıfa katılın ya da normal yürüyüşünüz sırasında koşmaktan yapmaktan çekinmeyin.

Su ile Yakıt

Vücudunuzun kalorileri işlemek için suya ihtiyacı vardır. Hafifçe dehidrate olursanız, metabolizmanız yavaşlayabilir. Bir çalışmada, günde sekiz bardak ya da daha fazla su içen yetişkinler daha fazla kalori yaktılar. Her yemek ve atıştırmadan önce hidratlı bir şekilde durmak için bir bardak su veya başka bir şekersiz içecek içebilirsiniz. Ayrıca, atıştırmalık olarak su içeriği yüksek taze meyve ve sebzeleri tüketebilirsiniz.

Enerji içecekleri 

Enerji içeceklerinde bulunan bazı bileşenler metabolizmanızı artırabilir. Vücudun kullandığı enerji miktarını arttıran kafeinle dolular. Bazen taurin, bir amino asit var. Taurin metabolizmanızı hızlandırabilir ve yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Ancak bu içecekleri kullanmak, bazı insanlar için yüksek tansiyon, anksiyete ve uyku sorunları gibi sorunlara neden olabilir.

Az ve Sık Yemek

Daha sık yemek yemek kilo vermenize yardımcı olabilir. Arada bir çok saat ile büyük yemekler yediğinizde, metabolizmanız yemekler arasında yavaşlar. 3-4 saatte bir az yemek veya atıştırmalık yemek metabolizmanızın hızını korur, böylece bir gün boyunca daha fazla kalori yakarsınız. Bazı çalışmalar, düzenli olarak atıştırmalık alan kişilerin öğünlerde daha az yediklerini göstermiştir.

Baharat Kullanmak

Baharatlı yiyecekler, metabolizmanızı daha yüksek bir vitese geçirebilecek doğal kimyasallara sahiptir. Kıyılmış kırmızı veya yeşil biberli ile yemek pişirmek, metabolizma hızınızı artırabilir. Etki muhtemelen geçicidir, ama eğer baharatlı yiyecekleri sıklıkla yerseniz, faydalar toplanabilir. Hızlı bir artış için, kırmızı pul biber gibi baharatları sıklıkla yemeklerinizde kullanın.

Protein Kaynakları

Vücudunuz yağ veya karbonhidrat tüketmekten çok daha fazla kalori sindiren protein yakar. Dengeli bir diyetin bir parçası olarak, bazı karbonhidratların yağsız, protein açısından zengin gıdalarla değiştirilmesi, yemek zamanında metabolizmayı hızlandırabilir. İyi protein kaynakları yağsız et, hindi, balık, Tavuk eti, fındık, fasulye, yumurta ve az yağlı süt ürünleridir.

Kafein Alımı

Bir kahve tiryakisi iseniz, muhtemelen enerji ve konsantrasyon avantajlarından yararlanabilirsiniz. Ilımlı olarak alındığında, kahvenin faydalarından biri metabolik hızınızda kısa süreli bir artış olabilir. Kafein egzersiz yaparken daha az yorgun hissetmenize ve hatta dayanıklılığınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Yeşil Çay ile Şarj Etmek

Yeşil çay içmek, kafein ve kateşinlerin, birkaç saat metabolizmayı hızlandıran maddelerin kombine faydalarını sunar. Araştırmalar, 2-4 bardak çay içmenin, kısa bir süre için orta şiddetli egzersiz sırasında vücudu %17 daha fazla kalori yakmak için zorlayabileceğini göstermektedir.

Hızlı Kilo Verdiren Diyetlerden Kaçının

Hızlı kilo verdiren diyetler metabolizmayı hızlandırmak isteyen herkes için kötüdür. Her ne kadar bu diyetler kilo vermenize yardımcı olsa da, bu iyi ve sağlıklı beslenmeye engel oluyor. Ayrıca, kaslarınızı kaybedebilir. Metabolizmanızı yavaşlatır. Sonuç, vücudunuzun daha az kalori yakması ve diyet sonrasında daha hızlı kilo almanıza neden olur.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)