Mide Bulantısı için Doğal Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Mide Bulantısı için Doğal Çözümler

Mide bulantısı zaman zaman çoğumuzun başına gelen bir rahatsızlıktır. Mide bulantısında, baş dönmesi, terleme, aşırı sıcak ve kusma gibi sorunlar hissedebilirsiniz, ancak kusmaya neden olmaz. Temel olarak bulantı, vücutta bir şeyin yanlış olduğunun bir işaretidir. Bazen, yediğin bir şeyin kurtulmak istediği doğal bir tepkiden fazlası değildir.

mide bulantısı

Mide bulantısı, dehidratasyon, migren, asit reflü, mide ekşimesi, mide rahatsızlığı, güneş çarpması, gıda zehirlenmesi ve çeşitli bulaşıcı hastalıklar gibi çok çeşitli sağlık sorunlarının çok belirsiz bir belirtisi olabilir. Çoğu zaman, kadınlar da hamileliğin ilk aşamalarında bulantıdan muzdariptir. Kanser tedavisinin bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Mide bulantısı genellikle ciddi bir rahatsızlık değildir, ancak yorgun hissetmenize neden olabilir. Çoğu zaman, bulantı doğal ev ilaçları ile kolayca tedavi edilebilir. Ayrıca, çeşitli nedenlerden ötürü bulantı ortaya çıkabileceğinden, nedeni anladıktan sonra en uygun tedaviye karar vermek önemlidir. Aksi belirtilmedikçe, bu ilaçlar sadece tek bir kullanımla etkili olabilir. 

1. Zencefil

Zencefil bulantı için en iyi ev ilaçlarından biridir. Araştırmacılar, uçucu yağlar ve zencefil kökü içinde bulunan keskin fenol bileşikleri gibi aktif bileşenlerin, sinir sistemini, mide ve bağırsakları etkilediğine ve bunun da mide bulantısını azaltmaya yardımcı olduğuna inanmaktadır. Zencefil, gebeliğe bağlı bulantı ve kemoterapinin neden olduğu mide bulantısında etkilidir. Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı rendelenmiş zencefil kökü ekleyin ve 5-10 dakika pişirin. Süzdükten sonra tadı için biraz bal ve limon suyu ekleyin. Hala sıcakken için. Bir günde üç bardak zencefil çayı içmeyin. Alternatif olarak, yarım çay kaşığı zencefil suyunu, bir çorba kaşığı balı, bir tatlı kaşığı taze limon suyunu ve naneyi karıştırın. Kendinizi daha iyi hissedinceye kadar birkaç saatte bir için. Ayrıca, bir parça çiğ zencefil parçasını ezebilir veya mide bulantısı semptomlarını hafifletmek için zencefil şekeri veya zencefil turşusunu deneyebilirsiniz.
Not: Eğer reçete edilen anti-pıhtılaştırıcı ilaçlar, aspirin veya diğer benzer ilaçlar alıyorsanız, zencefil ilaçlarından kaçının.

2. Nane

Nane bulantıdan kurtulmaya yardımcı olan sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Nane antispazmodik özellikleri de kramp ve mide bulantısını önlemeye yardımcı olur. Bir çay kaşığı kurutulmuş nane yapraklarını bir fincana koyun. Üzerine sıcak su dökün. 3-5 dakika boyunca üzeri kapalı bir şekilde bekletin. Bir tatlı kaşığı bal ekledikten sonra hala sıcakken çayı için. Bu bitkisel çay, bağırsak kramplarından kaynaklanan bulantı için oldukça faydalıdır. Ayrıca bir dokuya bir damla veya iki nane yağı yerleştirebilir ve derin nefes alarak kokuyu soluyabilirsiniz. Bu birkaç dakika içinde daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

3. Limon

Limon da mide bulantısını giderir. Limondaki nötralize edici asitler, midede bikarbonatlar oluşturmaya yardımcı olur ve bu da, mide bulantısı grip, gaz, şişkinlik, mide ekşimesi ve mide rahatsızlığını tedavi eder. Ayrıca, limon vücudun doğal pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Bir çay kaşığı limon suyu ile bir çay kaşığı balı karıştırın. Hemen rahatlamak için bu karışımı yavaşça yiyin. Ayrıca ikiye böldüğünüz limonu koklamak da bulantıya iyi gelir. Bulantıyı anında gidermek için, 10 damla limon suyu, bir buçuk çay kaşığı şeker, dörte bir çay kaşığı kabartma tozunu bir fincan su içinde karıştırdıktan sonra için.

4. Karanfil

Bir başka mükemmel bulantı ile mücadele baharatı karanfildir. Aromatik ve yatıştırıcı özellikleri nedeniyle karanfil bulantı semptomlarını azaltmada çok yardımcıdır. Gebelikle ilişkili mide bulantısı ve sabah bulantılarını tedavi etmek için bile kullanılabilir. Bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı karanfil tozu ekleyin. Üzerini örttükten sonra, beş dakika bekletin ve sonra süzün. İçerken tat almak için bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Ayrıca bir mendile birkaç damla karanfil yağı damlatın ve olumlu sonuçlar alıncaya kadar derin nefesler alarak koklayın. Mide bulantısından hemen kurtulmak için bir-iki diş karanfil çiğneyebilirsiniz.

5. Kimyon

Kimyon midede sindirim enzimleri salgılar. Vücut tarafından besin maddelerinin doğru asimilasyonunu sağlar. Bu, bulantı ve ilgili semptomları hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bir çay kaşığı kimyon tohumunu bir bardağa koyun. Sıcak su ekleyin, kapağı kapatın ve beş dakika bekletin. Bir tutam Hindistan cevizi tozu ekleyin. Bu çayı yavaşça yudumlayın ve ayrıca tohumları çiğneyin. Bulantıdan hızlı bir şekilde kurtulmak için bir çay kaşığı kuru kavrulmuş kimyon tohumu bile çiğneyebilirsiniz. Bir başka seçenek, bir fincan su içinde yarım çay kaşığı kimyon tozunu karıştırmaktır. Hızlı rahatlama için için.

6. Rezene

Mide bulantısını tedavi etmede yardımcı olan başka bitkidir. Rezene gastrointestinal sistemde gaz oluşumunu engeller ve gazın dışarı atılmasını teşvik eder. Bu, bağırsak gazı ve gaz gibi sindirim ile ilgili rahatsızlıklardan kaynaklanan mide bulantısını tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca rezene, tazeliği azaltmaya yardımcı olan anestezik maddeler içerir. Hamilelik mide bulantısı için de iyidir, ancak fazla alınmamalıdır. Bir çay kaşığı rezene tohumunu bir fincanın içine koyun ve üzerine sıcak su dökün. Ağzını kapatın ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Birkaç damla taze limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Bu bitki çayını yavaşça için. Ayrıca rezene tohumlarını da çiğnemelisiniz. Ayrıca mide bulantısından kurtulmak için bir çay kaşığı rezene tohumu yavaşça çiğneyebilirsiniz.

7. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, bulantı, migren ve gıda zehirlenmesi nedeniyle bulantı için güçlü bir ilaç olarak kabul edilir. Ayrıca, elma sirkesi, uygun sindirime yardımcı olacak ve mide bulantısı yapan birçok mide ile ilgili bozukluğu tedavi edecektir. Bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Bir buçuk çorba kaşığı balla karıştırın. Bulantıyı mide bulantısı geçirirken için.

8. Tarçın

Tarçın, mide bulantısını hafifletmeye yardım eden catechins denen kimyasallar içerir. Ayrıca, tarçın mide tahrişi için çok rahatlatıcıdır ve bu nedenle hazımsızlık, asit reflü ve gazın neden olduğu bulantıları tedavi etmeye yardımcı olur. Kusmayı da tedavi etmeye yardımcı olur. Yaklaşık 10 dakika boyunca bir fincan suda yarım çay kaşığı tarçın tozunu veya küçük bir parça tarçın çubuğunu kaynatın. Kaynadıktan sonra süzün ve tatlandırmak için bir çorba kaşığı bal ekleyin. Bu çayı yavaşça için.
Not: Hamile kadınlar için tarçın çayı tavsiye edilmez.

9. Anason

Bulantı ve kusmayı iyileştirmeye yardımcı olur. Anason, sindirime yardımcı olan bir fito-östrojen olan anı deliğini içerir. Bir buçuk bardak kaynar suya bir çeyrek veya bir buçuk çay kaşığı anason ekleyin. 5 dakika kadar beklettikten sonra süzün. Mide bulantısından kurtulmak için bu çayı için. Ayrıca hızlı bir rahatlama için bir çay kaşığı anason çiğneyebilirsiniz.

10. Soğuk Sıkıştırma

Soğuk kompres doğrudan bulantıyı tedavi etmeye yardımcı olmasa da baş dönmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca bulantı, vücut sıcaklığınızın yükselmesine ve soğuk kompresin bulantı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için vücut sıcaklığınızı kolayca dengelemesine neden olabilir. Bir avuç dolusu buz küpünü bir havluya sarın. Boynun arkasına, alnın üzerine ya da birkaç dakika boyunca boğazın önüne koyun. Daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. Alternatif olarak, pamuklu bir bezi soğuk suda ıslatın, fazla suyu sıkın ve mide bulantısının yoğunluğunu azaltmak için boyun, alın veya boğazda 5-10 dakika boyunca bekletin.

Bu ilaçlarla birlikte midenin dinlenmesi ve dehidrasyondan kaçınılması önemlidir. Mide bulantısı için doğal çözümler birkaç saat içinde kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, belirtiler 24 saatten uzun sürerse, doktorunuza danışın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)