Misvak ve Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Misvak ve Faydaları

Ağız hijyeni ya da eksikliği, nadiren ciddiye alınması gereken bir konudur. Yani, kanser, kalp rahatsızlığı, tüberküloz vb. gibi hastalıklarla dolu bir dünyada, çoğu insanın endişelerinden birinin ağrıyan bir diş olması şaşırtıcı değildir. Ancak kanayan diş etlerine sahipseniz veya yoğun bir diş ağrısı yaşıyorsanız yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Diş sağlığı konusunda size yardımcı olacak yeni süper kahramanına tanıtmama izin verin. Misvak! Misvak, dişleri temizlemeye yardım eden ve şu anda 7000 yıldan fazla bir süredir bu amaçla kullanılan bir daldır.

misvak
1. Diş Çürüklüğü ve Çukurluklarla Savaşır

Bu modern çağın en büyük nimetlerinden biridir. Gıda çeşitlerindeki artış, özellikle de şeker bakımından zengin olan gıdalar sonucu olarak genel nüfusta artan diş çürümesi vakalarında da artışa neden oldu. Diş çürüğü, emaye (dişlerinizdeki parlak beyaz kapak) yok edildiğinde ortaya çıkar. Ancak düzenli fırçalamaya rağmen nasıl yıkılır? Basit. Ağzımızda yüzlerce farklı bakteri bulunur; bazıları iyi, bazıları kötüdür. Bu bakteriler, asit üretmek için gıdalarda bulunan nişasta ve şekeri kullanır ve böylece sonunda boşluk oluşturan çürüme sürecini başlatırlar. Çoğu diş macunu üretiminde florür kullanılıyor olsa da, diş çürümesine engel olan başka bir yol da tükürük oluşumudur. Tükürük, asit oluşumunu önleyerek ve dişlerinizin kendiliğinden iyileşmesi için zaman tanıyarak diş çürümesine karşı koymaya yardımcı olur. Misvak ağızda herhangi bir ticari geliştirici veya katkı maddesi gerektirmeden tükürük oluşumunu arttırdığı için doğal olarak diş çürümesine karşı mücadele ettiği bilinmektedir. Buna ek olarak, misvakta bulunan sodyum klorür, sodyum bikarbonat ve kalsiyum oksit diş minesinin güçlenmesine yardımcı olur. Böylece diş beyazlatma işlemini de teşvik eder.

2. Tartar ve Plak Oluşumuna Karşı Korur

Şaşırtıcı bir şekilde, plak oluşumu ortak bir süreçtir. Plak, bakteriler büyüdükçe ve çoğaldığında, dişlerde ve diş etlerinde oluşan renksiz bakteridir. Fakat normal fırçalama işlemi plakları kolaylıkla kaldırabilirken, “tartar” oluşumuna yol açar. Dişlere yapışmış gibi görünen sarı renk oluşur. İleride diş eti hastalığına ve diş kaybına neden olabilir. Tartar ve plak yerleşmesini önlemenin en kolay yolu olarak ve böylece diş eti hastalığı ve diş kaybını önlemek için, dişleri düzenli ve doğru bir şekilde fırçalamak gerekir. Misvak, bakterilerin diş ve diş etlerinde birikmesini önleyen antibakteriyel özelliği sayesinde burada ‘diş fırçası dalı’ olarak yardımcı oluyor.

3. Ağız Kokusunu Kaldırır

Tıbben ağız kokusu diş sorunu olduğunun bir göstergesidir. Özellikle güçlü gıdalardan, diş eti hastalığından ve diş boşluklarından başlayarak, ağız kokusu, açık bir uyarıdır. Tükürük üretimi eksikliği de kötü kokulara neden olabilir. Kötü nefes için belirli bir nedene bakılmaksızın, misvak bu durumun tedavisine yardımcı olabilir. Misvağın güçlü antibakteriyel etkinliği ve ağızdaki tükürük üretimini artırma özelliği ile ağız kokusu için etkili bir çaredir. Buna ek olarak, doğal olarak oluşan bir maddedir. Dalları kullanılarak misvağa özgü hafif bir koku yaratan bileşikler bırakır.

4. Zararlı Bakteriler ile Savaşır

İnsan ağzı, 700’ün üzerinde farklı bakteri içerir, ancak bunların hepsi zararlı değildir. Ağızda bulunan bakterilerin çoğunun diş ve diş etlerini korumaya yardımcı olduğu halde, bazı bakteriler dişleri ve diş etleri aktif olarak yok eden kötü bakterilerdir. Diş boşlukları, tartar, diş eti hastalığı, diş eti ve çene kemiğini etkileyen ağrılı bir durum olan periodontitis gibi sorunların hepsi ağızda bulunan bakterilerle ilgilidir. Yapılan araştırmalar, misvağın ağızda bakteri üremesine etkin şekilde karşı koyan bir takım aktif antibakteriyel bileşikler içerdiği gösterdi.

5. Diş etini Korur ve Güçlendirir

Ağız sağlığınızın iyi durumda olup olmadığı konusunda endişeleniyorsanız, sakızınıza bakın. Dişler, dişleri çevreleyen ve onları iyi durumda tutmaya yardımcı olan yumuşak dokudur. Ve bu nedenle, dişleri etkileyen herhangi bir durum diş etlerinde de kendini gösterir. Dişleri etkilediği gibi plak birikimi diş etini de etkiler. Plaketin tartar içine gelişmesi, sakız ve dişleri üç farklı yoldan etkileyebilir, yani Gingivitis, Periodontitis ve İleri Periodontitis. Çoğumuz, arada bir çok soğuk veya sıcak bir şey içmenin keskin acısını yaşamış olabilirsiniz Buna diş etlerinin şişmesi ve iltihabı eşlik ediyorsa, bu duruma diş eti iltihabı denir. Hemen dikkat ve tedaviye ihtiyacı vardır. Tartarın daha fazla birikmesiyle tedavi edilmeyen diş eti iltihabı, altta yatan kemik yapısını etkiler, diş etleri geri çeker, protezleri değiştirir ve teçhizat kaybolur; ilerlemiş periodontitis olarak bilinen acı veren, geri dönüşü olmayan bir durum ortaya çıkar. Korkunç, değil mi? Neyse ki misvak burada da kurtarıcı oluyor. Plak oluşumunun önüne geçilmesine yardımcı olarak ve ardından tartar birikimini, diş etleri sağlıklı tutan diş eti iltihabını ve periodontit ihtimalini önemli ölçüde azaltıyor.

6. Anti-kanserojen ve Analjezik

Oral hijyen ve sağlıkta misvağın faydalarından başka, kullanımını önermek için bazı terapötik etkileri vardır. Misvakta bulunan peroksidaz, katalaz ve polifenoloksidaz gibi antioksidan enzimlerin anti-kanserojenik özelliklere sahip oldukları, yani kanseri önlemelerine yardımcı oldukları söyleniyor. Misvağın vücuda halihazırda var olan kanserle mücadelede ne kadar etkili olduğunun henüz tespit edilmediği halde, önleyici bir etki olarak kullanımı araştırmayla oluşturulmuştur. Ek olarak, Misvakta bulunan aktif içerikler analjezik veya ağrı giderme özelliklerine sahiptir, özellikle diş etlerinde iltihaplanma ve ağrı ile başa çıkmada yardımcı olan özellikler. Bir diş fırçası en son ne zaman bunu talep edebilirdi?

7. Yenileyici Arpacık

Misvak kullanmanın en önemli yararı serinletici hoş kokusu olmuştur. Misvak doğal olarak oluşan uçucu aromatik bileşiklerle doludur. Temizlik hissi ve hoş bir nefes algısı oluşturur.

 

Misvak dalına baktığınızda, diş fırçası imalatçılarının nereden esinlenildiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Misvak dalları ‘kıllar’ gibi davranan çok sayıda doğal elyafa sahip olduğundan etkili temizlik için ağzın her köşesine kolayca ulaşır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)