Kısırlık Olgularını Modern Hayat Arttırıyor

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kısırlık Olgularını Modern Hayat Arttırıyor

Kısırlık Tırmanışta

Günümüzde kısırlık gün be gün daha fazla çifti ilgilendiren bir problem haline gelmeye başladı. Hala pek çok kişi kısırlığı kadın kaynaklı bir problem olarak görmesine rağmen, olguların yaklaşık yarısı erkek kaynaklı. 18-25 yaş arasındaki sağlıklı her 5 erkekten 1’i anormal sperm sayısı sorunu yaşıyor. Kısır çiftlerin yüzde 40’ında sorun erkekte. Dünyada 70-80 milyon çiftin bu sorunla boğuştuğu tahmin ediliyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kısırlığın gittikçe artmasıyla ilgili önemli bilgiler verdi:

kısırlıkŞehirleşme Hayat Tarzımızı Etkileyince

“Erkeklerde artan kısırlık sebepleri arasında düşük sperm sayısı ve hareket azlığı en sık rastlananlar. Geri kalan nedenler ise; genital sistem kanserleri, boşalma ile ilgili diğer medikal sebep ve problemler, radyasyon tedavisi,  şeker hastalığı, kabakulak ve sperme karşı oluşan antikorların neden olduğu immunolojik infertilitedir. Modernleşmenin en büyük etkisi yaşadığımız çevre üzerine ve dolaylı olarak da kadın ve erkek üremesi üzerine olmuştur.

Günümüzde evlilik yaşı 30’lu yaşlara doğru kaymıştır. Ayrıca hızla gelişen küresel ısınma, ozon seviyesinde azalma, hava ve sudaki kirlenme ve gıda kontaminasyonunu da unutulmamalıdır. Şehirleşme özellikle hayat tarzını etkilemektedir. Hayat tarzındaki değişmeyle beraber, sağlıksız gıda tüketimi, obezite, sigara – alkol tüketimi, uyku düzensizlikleri, elektronik cihaz kullanımı ve stresli yaşam artmış ama fiziksel aktivite azalmıştır.Bu faktörlerin hepsi birlikte hem kadında hem erkekte üreme rezervlerini etkiler. Dünya çapında yapılan araştırma raporları kısırlıktaki artışa dikkat çekmekte olup günümüz rakamları yüzde 15-20 civarındadır. Çevresel değişim ve yaşam tarzındaki farklılaşmanın rolü, son 10 yılda 5-6 misli artmıştır. Dünya Sağlık Örgütü ve hükümetler, el birliğiyle genç çiftlerin farkındalığını artırmak ve tedavi için geç kalmama konusunda uyarmak için çalışmaktadır.

Zaman Aleyhimize işliyor

Günümüzde çocuk için çiftlerin düzgün bir hayat standardına ulaşmaları zaman almaktadır. Bu durum tedavi olması gereken çiftler için de geciktirici bir faktördür. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi diğer tıbbi durumların tedavisi de bir süreçtir. Kısırlık tedavisi için de ayda 6-7 kez doktor ziyareti gerekir. Tedavi stresi ve karşılaşılan olumsuzluklar hayal kırıklığına yol açabilir. Bundan kaynaklanan yeme sorunları da obeziteye yol açabilir.

Tıp ilerliyor Ama…

Çiftlerin çoğu tedavi için doğru zaman konusunda reaksiyon gösterir ve gebeliği ertelemek ister. Çünkü gelişen teknoloji sayesinde her problemin çözülebileceğini sanırlar. Günümüzde pek çok genç çiftin düşüncesi; doğal yollardan çocuk sahibi olamazsak, ‘tüp bebek yapar, çocuk sahibi oluruz’ şeklindedir. Bu nedenle biz üreme konusuyla ilgilenen uzmanlara çok fazla görev düşmektedir. Evlenen çiftlere bu konuda danışmanlık verilerek farkındalık sağlanmalıdır. Basitten başlayarak tedavi basamakları konusunda bilgilenmeler yapılmalıdır.

Doğal yollardan çocuk sahibi olamıyorsanız, zaman kaybetmeden ve genç yaşta olmanın avantajlarını kaybetmeden, tedaviye başlayın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)