ilk Adet Konusunda Genç Kızların Çoğu Bilinçsizler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

ilk Adet Konusunda Genç Kızların Çoğu Bilinçsizler

ilk Adet (ilk regli) ile ilgili 950 genç kız ile birlikte araştırma yapıldı ve çarpıcı bir sonuç ortaya çıktı.. Ergenlik çağına giren bir çok genç kızın %60’ı regl’nin aslında vücudun biyolojik bir süreci olduğunu bilmiyor, bu konuda  bilgi sahibi değiller. Bu sebeple korku veya endişe hissediyor, genç kızların % 85’i ise yeterince bilgi almadıklarını düşünüyor.

ilk adet

Türkiye genelinde genç kızlar üzerinde yapılan araştırma sonucunda ilk adet (ilk regli) dönemine ait şaşırtıcı sonuçlara rastlanıldı. Bilginin özellikle internet yoluyla rahatça ulaşılabildiği milenyum çağında, araştırdığımız genç kızların %60’ı hala regl (adet)  konusunda yeterli bilgiye sahip değil bundan dolayı ilk adet (ilk regli) yaşadıkları zaman korku ve endişe hissediyorlar.

Aslında biyolojik gelişim sürecinin en doğal evresi olan regl (adet) konusuyla ilgili genç kızların yaklaşık olarak %60’ı önceden annesi tarafından bilgilendirilmiş olsa bile, bu konuda gerçekten yeterli bilgi almadığını düşünüyor ve bu kızların %85’i kendi kızlarına çok daha fazla bilgi aktaracağını özellikle vurguluyorlar..

Bu sonuçlardan yola çıkarak genç kızlarımızı bilinçlendirmek ve özlellikle anneleri bu konuda cesaretlendirmek adına sosyal bir deney videosu hazırlandı. Psikolog gözetimi altında, gerçek anne-kızların başlarından geçen hikâyelerin anlatılmış olduğu videoda, genç kızlara ilk adet (ilk regli) oldukları zaman ne hissettikleri ve ilk olarak bunu kiminle paylaştıklarını sorduk. Regl’nin aslında çok doğal, utanılmaması gereken hatta aksine kutlanılması gereken bir süreç olduğu vurgulandı. Molped, anne ve genç kızları bu döneme hazırlamak için ve onlara daha da çok destek olabilmek için, Uzman Pedagog Sevil Yavuz ile birlikte özel içerikler hazırladı. Bu sayede genç kızlarımız ve annelerinin ilk adet (ilk regli) anına dair merak ettiği tüm bilgilere ulaşmaları sağlanıyor.

Pedagog Sevil Yavuz ise; “Kızı olan Anneler, kızlarına özelikle regli dönemi yaklaşmasına yakın, adet’in çekinilecek bir şey olmadığını, bunun aksine vücudun daha sağlıklı gelişmesi için en önemli haberci olduğunu anlatmalılar. Kızlar ise, ilk adet (ilk regli) olduğu zaman, ilk olarak doğal bir sürecin başladığını hatırlamalı, korkmamalı ve paniğe kapılmamalı. Bu sürece, kendileri ile birlikte hazırlanan annelerini de mutlaka ortak etmeli ve artık genç kızlığa adım attıklarını bilmeliler” bunun bilincine varmalılar diye belirtiyor.

ilk adet (ilk regli) dönemi konusunda genç kızlar ve annelerde farkındalık yaratmak, anneleri ve kızlarını bilinçlendirip cesaretlendirmek amacı ile hazırladığımız bu konuyu paylaşarak farkındalık yaratabilirsiniz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)