“Mucize Diyetler”e Kanmayın

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve yapılan yanlış diyet uygulamaları, kilo sorunlarını çözmek yerine kiloda artış yaşanmasına neden oluyor. Kolay ve hızlı kilo kaybı sağladığı düşüncesiyle özellikle gençlerin ilgi gösterdiği, “mucize diyetler” ve “şok diyetler” uzun vadede ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Sağlıklı kilo verme konusunda kişiye özel diyetler uygulanması gerekir. Kilo vermeye çalışırken öncesinde mutlaka sağlık kontrolünden geçmelidir. Kilo vermek adına yanlış uygulamalardan kaçınılmalıdır. Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, sağlıklı kilo vermek için yapılması gerekenleri anlattı.

mucize diyetler
Şişmanlık, ciddi sağlık sorunlarından biri olarak diğer pek çok sağlık problemine de davetiye çıkarıyor. Özellikle gençler arasında oldukça yaygın olan ve rağbet gören “mucize diyet”, “şok diyet” gibi birçok beslenme modeli kilo vermenin aksine gençlerin daha fazla kilo almalarına ve en önemlisi ciddi sağlık problemlerine sebep oluyor. Deniz mevsiminin gelmesi ve güneşin hüküm sürdüğü bu yaz günlerinde kişilerin en büyük kaygısı kışın alınan kilolardan kurtulamamak oluyor. Bunun için ‘mucize diyet’ adı altında karşımıza çıkan ve uzun vadede etkili olmayan diyetlere başvuruluyor. Ancak vücutta tahribata sebep olan bu beslenme programlarından kaçınılması gerekir. Bunun yerine, sağlığı korumak için kişilerin yaşam biçimi ve beslenme alışkanlıklarına uygun düzenlenmiş, dengeli ve sağlıklı, düzenli kilo kaybını sağlayan diyet programlarını uygulamak gerekir.

Kilo vermeye karar verdikten sonra genel bir sağlık kontrolü yapılmalıdır. Ardından, yaş, kilo, boy, aktivite düzeyi ve beslenme alışkanlıklarına göre kişiye özel bir diyet programının uygulanması gerekir.

Sağlıklı Kilo Vermek için 7 Basit Öneri

– Öğün atlamadan düzenli aralıklarla yemek yiyin. Porsiyon kontrolünü sağlayabilmek için yemek yerken mümkün olduğunca küçük tabaklar kullanın.
– Yemeği acele etmeden iyice çiğneyerek yiyin. Unutmayın, tokluk hissinin mideden beyne ulaşması yaklaşık 20 dakikada sürer.
– Kahvaltı, atlanmaması gereken günün en önemli öğünüdür. gün içinde kendinizi aç ve yorgun hissetmemeniz için mutlaka kahvaltı yapılmalıdır.
– Yatmadan en az 2 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız.
– Basit karbonhidratlı ve şekerli besinler tüketmeyi bırakarak yerine, kan şekerini düzenleyen ve stres seviyesinin azaltmasını sağlayan doğal ve işlenmemiş gıdaları, tam tahıllı ekmek, makarnalar, bulgur, kuru baklagiller, taze sebze ve meyve gibi lifli besinleri tüketmeye özen gösterin.
– Vücutta oluşan zararlı maddelerin atılması ve bağırsak sağlığını korumak için günde en az 2 litre su tüketilmelidir.
– Düzenli egzersiz ve düzenli uyku da zayıflama üzerinde olumlu etkiler yaratır. Karanlık bir odada 7-8 saatlik düzenli gece uykusu çekilmelidir. Bu süreç, vücudumuzdaki tüm faaliyetleri düzene sokar.
– Metabolizmayı hızlandırmak için haftada en az 3 kez ve 30-45 dakika süreyle düzenli fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Lütfen Konuya Oy Verin
[Toplam: 4 Average: 5]

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)