Mutluluk Bir Seçimdir

Mutluluk evrensel bir hedeftir, ancak çok az kişi çaba harcamadan bunu başarır. Ayrıca mutluluk iyi olma, sevinç veya memnuniyet duygusu olarak tanımlanabilir. Mutluluk içeriden gelir ve aktive edilecek harici bir kaynağa ihtiyaç duymaz. Her zaman mutlu olmak mümkün olmasa da, hepimiz hayatlarımıza daha fazla mutluluk getirmek için dikkate değer bir kapasiteye sahibiz. Günlük yaşamınızdaki yapacağınız bir kaç değişiklik burada mutluluğu bulmanıza yardımcı olacaktır. Bilim bile kendimizi daha mutlu hale getirmek için kullanabileceğimiz birkaç yol olduğunu ortaya çıkarmıştır.

mutluluk

1. Şükretmek

Şükrederek hayatınıza daha fazla mutluluk getirebilirsiniz. Yaşamdaki basit şeylere şükretmek mutlu olmanızı sağlar. Hayatınıza daha fazla pozitifliği ve mutluluğu beraberinde getirebilir. Minnettarlığı uygulamak sizi stres, olumsuzluk, kaygı ve depresyondan koruyabilir. Öte yandan, şikâyet etmek tersi bir şekilde çalışır ve hayattaki kasveti yaratır. Bu nedenle, hayatınızdaki tüm küçük şeyler için minnettar olmak önemlidir. Her zaman çok sayıda insanın daha az şanslı olduğunu ve minnettar olduğu küçük şeylerin bile olmadığını unutmayın. Hayatınızda sahip olduğunuz şansa sahip olduklarınız için, bir şükür günlüğü tutun. Defterinize minnettar hissettiğiniz şeyleri yazın.

2. Gülümseyin

Ağrıyı hafifletmek ve daha fazla mutlu olmak için gülümseyin. Basit bir gülümseme, saniyeler içinde daha iyi hissetmenizi sağlar. Gülümsemenin gücü, olumlu düşüncelerle desteklendiğinde daha da etkilidir. Gülümsemek, beyne geri sinyaller gönderir, bu da mutlu hormonların düzeyini veya endorfinleri artırır. Gülmek, dikkatinizi geliştirebilir ve bilişsel görevlerde daha iyi performans göstermenize yardımcı olabilir. Dişlerini bir kalemle tutarak, gülümsemek için kullanılan kasları birleştiren basit bir hareket bile daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Stresli ya da üzgün olduğunuzda, ruh halinizi kaldırmak için bu basit egzersizi yapın.

3. Başkaları için Şeyler Yapın

Her türlü gönüllü etkinlik, konfor bölgenizden çıkmak ve hizmetinize ihtiyaç duyan insanlara ulaşmak anlamına gelir. Gönüllülük çalışmaları sizi daha güçlü ve fiziksel olarak daha iyi hale getirebilir; bu da stresle daha iyi başa çıkmanıza ve daha mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Ayrıca, sosyal bağlantılar kurabilir. Aynı zamanda daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşamla ilişkili derin bir mutluluk hissi sağlayabilir. Başkalarına yardım etmek ya da gönüllü olmak her zaman para harcamanız gerektiği anlamına gelmez. Zamanınızı huzur evlerini veya toplum merkezlerini ziyaret ederek veya yardımcı olarak geçirebilirsiniz. Gönüllü çalışmalarınız için her hafta yoğun programınızdan sadece 1-2 saatinizi ayırmaya çalışın ve hayatınızdaki değişimi hissedin.

4. Daha Fazla Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak güçlü bir mutluluk artırıcıdır. Ruh artırma ilaçlarına benzer şekilde, günlük olarak çalışmak, beyinde dolaşımda olan serotonin ve endorfinlerin miktarını artırır. Aynı zamanda mutluluk bir başka önemli yönünü yani stresi hafifletir. Egzersiz, özgüveninizi ve benlik saygısını artırır. Mutluluğunuzu artırmak için maraton koşmaya gerek yoktur. Aslında, her gün daha aktif olmak için yapabileceğiniz birçok basit şey var. Küçük hareketlerle başlayın ve yavaş yavaş günlük egzersiz alışkanlığı yaratın.

5. Sosyal Medya ve Mobil Kullanım Sınırı

Cep telefonları ve sosyal medya platformlarının icadı pek çok şeyi kolaylaştırdı. Bir cep telefonu yardımıyla saniyeler içinde kilometrelerce uzakta yaşayan bir arkadaşınızla konuşabilirsiniz. Sosyal medya platformları aracılığıyla, arkadaşlarınızın ve aile üyelerinizin hayatlarında neler olup bittiğine dair düzenli güncellemeler alabilirsiniz. Sosyal medya ve cep telefonları zararsız gibi görünse de, aslında bunları kullanmakla ilişkili birçok zararlı etki vardır. Sosyal medya sitelerini sık sık kontrol etmek, artan depresyon şansından yüksek sosyal kaygıya kadar değişen ciddi psikolojik etkilere sahip olabilir. Mutlu bir yaşam sürmek için, cep telefonu kullanımınızı ve sosyal medyayı sınırlandırmaya çalışın.

6. insanlarla Daha Fazla iletişim Kurun

İlişkiler, mutluluğun en önemli etkenleridir. Güçlü ve geniş sosyal ilişkileri olan insanlar daha mutlu, daha sağlıklı ve daha uzun yaşarlar. Bu bakımdan ekonomik durum bir faktör değildir. Konfor alanınızdan çıkın ve aile üyeleriniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirmeye başlayın. Toplumsal olarak aktif olmak, hayatta daha fazla sevgi, anlam ve destek yolunu açıyor. Kendine ait bir değer ve aidiyet duygusunu bile aşılar.

7. 10 Dakika Meditasyon Yapın

Birçoğumuz meditasyonun çok önemli olduğunu biliyoruz, ama çok azımız bunu uyguluyor. Yaşamınızdaki odak, netlik, dikkat ve dinginliği meditasyon sayesinde geliştirebilirsiniz. Zamanla, meditasyon olumlu duyguları arttırır, bu da mutluluk ve genel yaşam memnuniyetini artırır. Meditasyon söz konusu olduğunda, farkındalık meditasyonu en iyisidir. Bu tip bir meditasyon, mevcut anı yargısız bir şekilde odaklamayı içerir. Meditasyon anksiyeteyi azaltmada bile faydalıdır.

8. Doğada Zaman Geçirin

Günümüzün yüksek teknoloji çağında, kapalı kapılar ve millerin doğadan uzaklaşmasıyla daha yoğun bir yaşamla, memnuniyetsizlik ve hüzün artmıştır. Ancak, doğal dünyaya açlık hala devam ediyor ve her yaştan insan için en iyi ilaçlardan biridir. Doğada olmak ve doğanın küçük harikalarını takdir etmek sağlık, mutluluk ve esenliği artırabilir. Öte yandan, doğadan sapma mutluluğun sapmasıdır. Durun ve etrafınızdaki dünyayı fark edin. Bir spor salonuna gitmek yerine, yakınınızdaki yeşil bir parkta yürüyüşe çıkın.

9. Deneyim Kazanın

Daha fazla ve daha iyi şeyler istemek, mutluluk seviyenizi ciddi şekilde etkiler. Öte yandan, kazanılan paranızı akıllıca harcayarak refah düzeyinizi artırabilirsiniz. İnsanlar deneyimsel satın alımların beklentisinden daha fazla mutluluk elde ederler ve aslında bir deneyimin olmasını beklemek maddi bir iyilik almaktan daha zevkli ve heyecan verici olma eğilimindedir. Mali durumunuz izin veriyorsa, bir şey yerine deneyimlere para harcamak, hayatınızda çok hak ettiği mutluluğu elde etmenize yardımcı olabilir. Örneğin, bir ailenin ya da arkadaşlarınla ​​bir tatile çıkmak, size kıyafet ve ayakkabı satın almaktan daha fazla zevk verecektir. Ayrıca, ihtiyaç sahibi insanların refahı veya toplumun iyileştirilmesi için çalışan güven ve kurumlara parasal katkılarda bulunabilirsiniz. Mutluluğunuzu arttırmak için harcamalarınızı kontrol edin.

10. Maneviyat veya İnanç

Maneviyat, içsel ve özgün benliği öğrenme süreci anlamına gelir. Ruhsal olan insanların yaşamlarında bir amacı ve anlamı vardır ve daha geniş bir ebedi güce bağlı hissederler. Bu şeyler mutluluğu belirlemeye yardımcı olur. Aslında, maneviyat ve mutluluk insan yaşamının çok önemli kavramlarıdır.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir