Muzun Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Muz ve Muzun Faydaları

Her gün bir muz yemenin sizi hastalıklardan uzak tutabileceğini biliyor musunuz? Muzun sağlığa olan faydaları içerdiği birçok vitamin ve besleyici maddelerden sağlanır. Muzdaki besin maddelerinin ve bileşiklerin bir kısmı, karbonhidratlar, vitamin A, C ve B6, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, çinko, sodyum, potasyum ve sakaroz, fruktoz ve glikoz gibi doğal şekerlerdir. Bunların hepsi, muzları sağlıklı bir günlük beslenmenin ayrılmaz bir parçası olan süper besin maddesi yapar.

muz
1. Bağırsak Hareketlerini Düzenler

Düzensiz bağırsak hareketleri, düzenli muz tüketimi ile kolayca çözülebilen rahatsız edici bir sağlık problemidir. Muzlar, sindirim kanalı boyunca dolaşan, yumuşak ve kolay geçebilen atık süpürme ve bağırsak hareketleri üreten lif içerir. Ancak tamamen olgunlaşmamış muz yeme de kabızlık ve gaza neden olabilir. Aynı zamanda muz, pelteleri, jel haline getirici bir madde olarak işlev gören ve bağırsaklardaki sıvıları emmeye yardımcı olan suda çözünür bir elyaf olan pelin içerdikleri için ishale karşı yardımcı olurlar.

2. Enerji Verir

Muzların, doğal enerjinin hızlı bir şekilde tedarik edilmesini sağlayan benzersiz bir vitamin, mineral ve karbonhidrat karışımı var. Buna ek olarak, muzların üç doğal şekerden oluşan daha sağlıklı bir karışımı vardır: glikoz, sükroz ve fruktoz. Bu şekerlerin kombinasyonu büyük bir enerji potansiyeline sahiptir. Muz hem karmaşık hem de basit karbonhidrat içeren az sayıdaki meyve içindedir. Karmaşık karbonhidratlar size dayanıklılık enerjisi verir ve basit karbonhidratlar size hızlı enerji verir. Sadece iki muz yemek size 90 dakika egzersiz yapmak için yeterli enerji verecektir.

3. Mide Ülserini Sindirir

Muzlar mide sağlığınız için iki şekilde faydalıdır. İlk olarak, muzdaki birkaç madde midede, mide asitlerine karşı bir bariyer görevi gören daha kalın bir koruyucu mukus tabakası üretmeye yardımcı olur. Ayrıca, ülser oluşumuna katkıda bulunabilecek gıdalardaki asitliği nötralize etmeye yardımcı olurlar. İkincisi, muzlar, mide ülserlerinin ana nedenlerinden biri olan mide bakterilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan proteaz inhibitörlerini içerir.

4. Kalbi Destekler

Muzlar, kalp için gerekli olan mineral bir elektrolit olan potasyum açısından zengindir. Potasyum vücudunuzdaki tüm hücreleri dolaşır ve dolaşım sisteminin beyne oksijen vermesine yardımcı olur. Bu aynı zamanda düzenli bir kalp atışının ve vücuda suyun uygun bir dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Muz gibi potasyum açısından zengin gıdalarla beslenen insanlar inme riskini önemli ölçüde azaltabilir, kan basıncını düzenler ve çeşitli kalp hastalıklarını önleyebilir.

5. Kilo Vermeye Yardımcı

Kilo vermenize yardımcı olabilecek bir yiyecek arıyorsanız, muz mükemmel bir seçimdir. Lif ve vitaminler yüksekken yağ oranı düşüktür. Muzdaki diyet lifi su emer ve midenizde çok fazla yer kaplar ve böylece daha uzun süre dolu hissetmenizi sağlar. Ayrıca, birkaç B vitaminleri sayesinde metabolizmayı arttırır. Tatlı bir şey yemeye çağırdığınızda tatlı dişiniz doğal olarak tatlı tadıyla da kapatılacaktır.

6. Anemi Tedavisi Görür

Muzlar, anemiden muzdarip insanlar için iyi bir demir kaynağıdır. Demir eksikliği bu sağlık durumunda önemli bir faktördür ve demirden zengin gıdaları yemenin bu önemli minerali yenilemesine yardımcı olacağı düşünülmektedir. Düzenli olarak muzların diğer demir açısından zengin gıdalar ile tüketilmesi, yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı ve hızlı bir kalp atışı gibi anemi ile ilişkili semptomları yavaş yavaş azaltabilir.

7. Sabah Hastalığı

Hamileyseniz ve sabah hastalığına karşı savaşmanın yollarını arıyorsanız, bir muz yiyin. Sakinleştirici özellikler vücudun yenilenmesine yardımcı olur ve sağlıklı kan şekeri seviyesini düzenler. Bu da bulantı ile mücadeleye yardımcı olur. Gebe kadınların sabah uyandıktan sonra ve her yemekten sonra bir muz yemeleri önerilir. Ayrıca, muzların ruh halinizi yükseltmeye ve doğmamış bebeğinizin fiziksel gelişimine yardımcı olabilecek çeşitli besin maddeleri içerir.

8. Göz Sağlığı

Muzlar, göz sağlığı için hayati önem taşıyan, yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini içerir. Yeterli günlük A vitamini alımı da gece körlüğü riskinizi azaltır. Araştırmalara göre, günde üç veya daha fazla porsiyon muz yediğinizde yaşlı maküler dejenerasyon (yaşlı erişkinlerde görme kaybının başlıca nedeni) riskiniz% 36 oranında azaldı. Günlük 1,5 porsiyondan daha az tüketin.

9. Sivrisinek Isırıklarını iyileştirir

Sivrisinek ısırığı çok fazla kaşıntıya neden olur ve bazen acı verir. Bu semptomları muz kabukları ile tedavi edebilirsiniz. Muz kabuklarının içini ısırıkta yaklaşık beş ila on dakika süresince tutun. Bu, kaşıntı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır. Aslında, bu basit çare çoğu zaman eczanede bulunan krem ​​veya ilaçlardan daha iyi çalışır.

10. Depresyonun Yönetilmesine Yardımcı Olur

Depresyon hastası olan yakın tarihli bir ankete göre, katılımcıların çoğu muz yedikten sonra daha iyi hissettiğini söylemişlerdir. Muzlar triptofanı, vücudunuzun serotonin haline dönüştürdüğü bir protein türü içerir; bu, dinlenmenize, ruh halinizi geliştirmenize ve genel olarak daha mutlu hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca, depresyona bağlı olarak uykusuzluğa yakalanırsanız, yatmadan önce bir muz yiyebilirsiniz; onun triptofan daha iyi uyku yardımcı olacaktır. Beyin aktivitesini, uyanıklığı ve konsantrasyonu teşvik eden bu nörotransmitterlerin düşük seviyeleri sıklıkla depresyon ile ilişkilidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)