Müziğin Sağlığa Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Müziğin Sağlığa Faydaları

Müziğin binlerce yıldır yaşamın bir parçası olduğu açıktır ve Dünya’daki hemen hemen her kültürün önemli bir yönü olmaya devam etmektedir. Müzik, eğlence ve zevk sağlayan bir sanat biçimidir. Buna ek olarak, müzik ruh ve beden için bir ilaç olarak çalışır. Doğru müzik türü seçildiğinde, akıl ve beden üzerinde inanılmaz etkileri olur. Sağlığımızı ve refahımızı çeşitli şekillerde etkilediği ve şifa güçlerini araştıran sağlık uzmanlarını hayran bıraktığı görülüyor. Peki müziğin sağlığa faydaları nelerdir?müziğin sağlığa faydaları
1. Stres ve Kaygıyı Azaltır

Birçok kişi stres ve kaygı ile günlük olarak mücadele eder. Bu sorunlarla başa çıkmak için, en kolay seçeneklerden biri, şarkı sözü veya yüksek sesli enstrümantasyon olmadan yavaş tempoda ve düşük sesli müzik dinlemektir. Bu müzik, stresli zamanlarda bile insanları sakinleştirebilir. Ek olarak müzik, stresin biyolojik bir göstergesi olan kortizol düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir. Gergin kasların rahatlamasını sağlayabilir. Daha iyimser ve pozitif hissetmenize yardımcı olabilir. Stresin müzik yoluyla rahatlatılmasının anahtarı kendi zevkinizi takip etmek ve ruh halinize uyan müziği dinlemektir.

2. Ağrıyı Azaltır

Müzik, ağrı ile uğraşırken benzersiz bir kabiliyete sahiptir. Ağrıyı azaltmaya yardımcı olur, ancak bunun gerçekleştiği mekanizma çok net değildir. Bununla birlikte uzmanlar, müziğin mutluluk ve gevşeme için çok önemli olan bir nörotransmitter olan dopamin salınımına etkisinin rol oynayabileceğine inanmaktadır.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Müzik dinlemenin diğer büyük yararı, bağışıklık sisteminizin işlevselliğini artırabilmesidir. Müzik dinlediğinizde, vücudunuzun immünoglobülin A miktarı artar. Bu antikor mukoza sisteminde önemli bir rol oynar ve hücreleri sağlıklı tutar. Strese bağlı hormon kortizolü azaltır, bu da bağışıklık cevabının azalmasına neden olabilir. Bağışıklığınızı güçlü tutmak ve sık sık hastalanmalarını önlemek için en sevdiğiniz müziği dinlemeye başlayın.

4. Egzersiz Yaparken Motive Eder

Müzik, atletik performansınızı geliştirmeye yardımcı olabilir. Yorgunluk hissini azaltarak, psikolojik uyarılma düzeylerini arttırarak ve motor koordinasyonunu geliştirerek egzersiz performansına yardımcı olur. Dikkatle seçilen müzik, bir kişinin fiziksel dayanıklılığını yüzde 15 oranında önemli ölçüde artırabilir ve kardiyovasküler egzersiz deneyimini çok daha olumlu hale getirebilir. Bu yüzden, egzersiz yaparken, rock ve roll veya diğer iyimser müziği dinleyebilirsiniz.

5. Belleği Güçlendirir

Müzik de bilişsel sağlığı geliştirir. Okurken müzik dinlemek bilgileri daha iyi hatırlamanıza yardımcı olur. Müzik, öğrenmeyi sürdürebilmek için motivasyonu artıran dopaminin serbest bırakılmasına yardımcı olur.

6. Uyku Kalitesini Artırır

Uyumakta zorluk çekiyorsanız, yatmadan önce biraz dinlendirici bir müzik dinleyin. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı klasik müzik, sinir sistemi aktivitesini azaltır, endişeyi hafifletir, kasları rahatlatır ve uyumanıza izin vermeyen düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlar. Gece boyunca dinlendirici bir uykunun tadını çıkarmak için yatmadan önce 30-45 dakika rahatlatıcı müzik dinlemeyi alışkanlık haline getirin.

7. Daha Az Yemenizi Sağlar

Bir yemek sırasında sakin bir müzik çalmak, yemek yerken insanların yavaşlamasına yardımcı olur. Bu da onlara doyduklarının farkına varmalarını sağlar. Müzik endişeyi azaltmaya yardımcı olur. Kaygıya yanıt olarak, vücut ekstra ghrelin yapar, bu da karbonhidratlar ve yağ açısından yüksek gıdaları daha çok istemektedir. Dolayısıyla kaygılarınızı müzikle azaltmak, daha sağlıklı yemenize yardımcı olabilir. Evde yemek yerken, daha az kalori tüketmek ve daha fazla yemeğinizin keyfini çıkarmak için odanızdaki ışığı yumuşatın ve rahatlatıcı bir müzik dinleyin. Daha az kalori alarak kilonuzu yönetmede yardımcı olmak müziğin sağlığa faydaları arasındadır.

8. Kan Dolaşımını Geliştirir

Neşeli müzik dinlerken iyi ve mutlu hissediyorsunuz. Müzik dinlerken yaşanan bu duygular, kalbiniz ve kan damarınızın işleyişi üzerinde sağlıklı bir etkiye sahiptir. Müzik, kan hücrelerinin astarlarını oluşturan vücudun endotel fonksiyonunu etkiler. Daha iyi endotel fonksiyonelliği daha sağlıklı bir vasküler sistemin sırrıdır. Müzik, nitrik oksit üretimini arttırarak kan damarlarını genişleterek sağlıklı ve esnek kalmasını sağlar.

9. Kan Basıncını Düşürür

Her sabah ve akşam 30 dakika dinlendirici bir müzik dinleyerek, yüksek tansiyonlu kişilerin kan basıncı düzeylerinde büyük ilerleme olduğunu fark edebilirsiniz. Müzik, kalp güçlendirilmesinde ve kalp hastalığından mustarip hastaların iyileşme sürelerinin iyileştirilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.

10. inme Tedavisinde Etkilidir

Müzik, inme hastalarının daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabilir. İnme sonrası yatakta dinlenirken müzik dinlemek, hastaları rahatlatır ve stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Müzik zevk, ödül, uyarılma ve motivasyon hissi verir. Beynin hasar gören alanlarının iyileşmesini doğrudan uyarır. Aynı zamanda beyin hasar sonrası sinir ağlarını onarma ve yenileme kabiliyetini de uyarır. İnme geçiren birini tanıyorsanız, iyileşmelerini hızlandırmak için en sevdikleri şarkıları dinlemelerini sağlayın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)