Nane ve Faydaları

Nane, melez bir bitkidir. Sakız, şekerleme, diş macunu ve gargara için popüler bir lezzettir. Popüler bir aroma ajanı olmaktan ayrı olarak, çeşitli fiziksel ve zihinsel rahatsızlıkların tedavisinde tıbbi kullanımlara sahiptir. Aslında, halk tıbbında ve aromaterapide uzun bir kullanım öyküsü vardır. Şifalı bitkiler için yapraklar, yağlar, çaylar, ekstrakte ve hap şeklinde kullanabilirsiniz.

nane
Nane
, vücudunda ve zihinde esas olarak yüksek mentol içeriğinden dolayı soğutucu ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu bitki ayrıca iyi miktarda manganez, bakır ve C vitamini içerir. Buna ek olarak antioksidan, antispazmodik, antibakteriyel, antifungal, antiviral ve yağ asidi özelliklerine sahiptir. Yıl boyunca piyasada taze ve kurutulmuş nane yaprakları mevcuttur. Taze nane, kurutulmuş formdan daha çok tercih edilir, çünkü daha lezzetlidir ve besleyici maddeler ve tıbbi özellikler bakımından zengindir. Naneyi salatalarınıza, çorbalara, smoothie’lere, meyve sularına, soslarınıza veya diğer yemeklere ekleyebilirsiniz. Nanenin sağlığa faydaları;

1. İrritabl Bağırsak Sendromu

Mide krampları ve şişkinlik gibi irritabıl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarını tedavi edebilir. IBS belirtilerini azaltan özofageal sfinkteri rahatlatmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, gıdaların mideye kolaylıkla geçmesine yardımcı olur. Günde birkaç kez nane çayı içebilirsiniz. Çay yapmak için, bir fincan kaynar suya 1 çay kaşığı kurutulmuş naneyi ekleyin. Örtün ve 10 dakika kadar bekletin. Süzdükten sonra için.

2. Baş Ağrısını Hafifletir

Migren, stresle ilişkili veya gerginlikteki baş ağrısı gibi farklı baş ağrısı türlerini hafifletmeye yardımcı olur. Bu bitki, ağrıya duyarlılığın azaltılmasına yardımcı olan önemli analjezik etkilere sahiptir. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır. Gergin kasları rahatlatabilir. 3 damla nane yağı 1 yemek kaşığı jojoba yağı, zeytin yağı veya herhangi bir taşıyıcı yağda karıştırılır. Boynunuzun arkasına hazırladığınız yağı uygulayın. 5 ila 10 dakika hafifçe masaj yapın. Nane yağının kokusunun da yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bir fincan güçlü nane çayı içmek de baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

3. Mide Bulantısını En Aza indirir

Bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Sindirim için gerekli olan enzimleri aktive eder ve bulantıyı en aza indirir. Bulantıyı azaltmak için yavaş yavaş bir bardak sıcak nane çayı yudumlayın. Ayrıca sert bir nane şekeri yemek de mide bulantısına iyi gelir.
Not: Eğer aroma mide bulantısını tetikliyorsa, naneyi kullanmamak gerekir.

4. Ağız Sağlığını Destekler

Nanenin antibakteriyel özelliği, ağızda bakterilerin büyümesini engeller, böylece diş çürüğü, diş eti hastalığı ve diğer oral problemleri önler. Buna ek olarak nefesinizi tazeler. Oral problemleri günlük olarak korumak için günde 5 ila 6 taze naneyle ağzınızı nemlendirin. Dişlerinizi fırçalamak ve ağzınızı durulamak için diş macunu veya naneli gargara kullanabilirsiniz. Güçlü bir nane çayı hazırlayabilir, serinleyebilir ve günde bir kez ağzınızı durulamak için kullanabilirsiniz.

5. Alerjileri ve Astımı Önler

Alerji ve astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Balgam söktürücü olmakla birlikte, vücudun mukusunu solunum yolları, akciğerler, bronşlar ve trakeadan uzaklaştırması önerilir. Bu, astım semptomlarını hafifletir. Bu harika bir rahatlatıcıdır ve alerji mevsimi süresince tıkanıklığı hafifletir. Ek olarak, alerjik reaksiyonları önleyen anti-inflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Öksürüğe maruz kaldıysanız, sıcak suya bir damla nane yağı ilave edin ve buharı teneffüs edin. Nane yağını birkaç damla hindistancevizi yağı ile karıştırın. Göğsünüze, boynunuza ve burnunuza sürtün, sinüslerinizi temizleyin ve rahat nefes alın.

6. Kas Ağrısına iyi Gelir

Nanenin dolaşımı gelişne ve kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olan anti-inflamatuar ve analjezik etkileri bulunur. Nanenin bileşenleri ana maddelerinden biri olan mentol, iltihaplanan kas dokularını yatıştırmaya yardımcı olur. Ağrıyı azaltmak için, birkaç gün ağrıyan kaslarda zeytinyağı veya badem yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırılan nane yağı ile hafifçe masaj yapın.

7. Sindirimi iyileştirir

Hazımsızlık, naneyle tedavi edebileceğiniz en yaygın tıbbi şikayetlerden biridir. Midedeki kasların rahatlamasına, safra akışını geliştirmesine ve genel sindirimin arttırmasına yardımcı olur. Nanenin kokusu sindirime yardımcı olmak için sindirim enzimlerinin üretimini tetikler. Hazımsızlık için, bir bardak ılık suya birkaç damla nane yağı ekleyin. Yemek yedikten sonra için. Ayrıca, sindirimi iyileştirmek için her gün birkaç bardak naneli çay içebilirsiniz.

8. Akne ve Sivilcelere Karşı Savaşır

Sivilceye eğilimli ciltte harikalar yaratan güçlü anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca sebum üretimini azaltmaya yardımcı olur. Bu bitki, ayrıca kaşıntılı ve enfekte cildi yatıştırmak için kullanılabilir. Akne, sivilceler veya diğer cilt koşulları için taze nanenin suyunu sıkın ve cildinize sürün. 15-20 dakika bekletin, daha sonra serin su ile durulayın. Cildiniz gelişene kadar günde bir veya iki kez tekrarlayın. Alternatif olarak, etkilenen bölgede günde 2-4 defa doğrudan birkaç damla nane yağı uygulayın.
Not: Cilt hassasiyetini kontrol etmek için nanenin yağını doğrudan cilde uygulamadan önce cildinizin bir bölgesinde testi yapın.

9. Saç Uzatır

Saçlarınız için de faydalıdır. Dolaşımı geliştirir ve saç uzamasına yardımcı olur. Ayrıca, kepekleri savurur ve kafa derinizin pH’sını dengelemeye yardımcı olur. Sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya diğer taşıyıcı yağlara birkaç damla nane yağı ilave edin. Saçınıza ve kafa derinize bu karışımla masaj yapın, en az 45 dakika bekletin ve ardından saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayın. Bunu haftada bir veya iki kez yapın. Başka bir seçenek de normal şampuanınıza 2-3 damla nanenin yağının ilave ederek kullanın.

10. Stres

Nanenin nemlendirici kokusu, stresin azalmasına ve zihinsel yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur. Artı, gevşemeyi teşvik eden ve net düşünmeyi tetikleyen yatıştırıcı ve soğutma etkisi vardır. Stres altındayken, bir mendil üzerine birkaç damla nane yağını koyun ve aromayı yavaşça teneffüs edin. Bu zihninizi gençleştirecek ve daha az stresli hissedeceksiniz. Banyo sularınıza biraz nane yaprağı veya birkaç damla nane yağı ekleyin ve stresle mücadele için yatıştırıcı etkisinin keyfini çıkarınç

Uyarılar

Nanenin genellikle az miktarlarda alınması güvenlidir. Ancak tıbbi koşulları tedavi etmek için kullanmadan önce bir doktora danışmanız önerilir. Safra taşı öyküsü olan insanlar bu bitkiyi kullanmamalıdır. Yüksek dozlarda nane sütü almaktan kaçının; böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Lütfen Konuya Oy Verin
[Toplam: 5 Average: 5]

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)