Anne ve Bebek Hamilelik - Gebelik

Normal Doğum için Egzersizler

normal doğum için egzersizler

Normal Doğum için Egzersizler

Doğum sırasında doğum sancıları duymuş olabilirsiniz ve eğer ilk defa doğum yapacaksanız, muhtemelen de korktunuz demektir. Dokuz ay boyunca bebeğiniz kendi vücudunuzun parçası olarak geliştiriyor, besliyor ve bakım yapıyorsunuz. Aklınızda olan tek şey, bebeğinizin sağlığı ve normal doğum isteğidir. Normal doğum için egzersizler yapabilirsiniz. normal doğum için egzersizler

Bebeğin büyümesi, bekleyen annenin fiziksel sağlığının yanı sıra hamilelik sırasında beslenmeye de bağlıdır. Srtınızın, pelvisin, kalçanızın kaslarını destekleyen ve geren bazı egzersizler bulunmaktadır. Duruşunuzu kurtarmanıza yardımcı oluyoruz. Aynı zamanda pelvik eklemlerinizi esnek tutar, alt vücudunuza gelen kan akışını artırır ve doğum sırasında rahatlığı sağlar.

Egzersiz Öncesi Talimatlar

Hamilelik sırasında normal doğum için egzersizler yapmaya başlamadan önce takip edebileceğiniz birkaç kural vardır. Bunlar çok önemli talimatlardır ve hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça yararlı olabilir.
– Vücudunuzu sıkmayan rahat edebileceğiniz bol giysiler giyin.
Bolca su için. Egzersiz yaparken bir şişe su veya spor içeceğini yanınızda bulundurun.
– Rahat ayakkabılar giyin.
– Kaslarınızın ısınması ve esnemesi için bazı germe egzersizleri yapın.
– Hamilelik ilerledikçe, ağırlık merkezi ileriye doğru kayar; bu nedenle kadınlar telafi etmek için geriye yaslanır.
– Bol bol dinlenin. Eğer çok yorgun iseniz egzersiz yapmayın.
– Uzun süre boyunca hareketsiz durmanız gereken egzersizlerden kaçının; bu, alt ekstremitelerdeki kan birikimine ve şişmeye neden olur.

Normal Doğum için Egzersizler

Normal doğum için gebelik sırasında en etkili ve tercih edilen 10 egzersiz vardır. Bu egzersizler herhangi bir komplikasyon olmadan normal doğum yapmanızı sağlayacaktır.

1. Pelvik Gerilmeler

Pelvik streçler, normal doğum için en iyi hamilelik egzersizleri olarak kabul edilir. Bunlar normal bir doğumun yapılmasında oldukça etkilidir. Bir yastık, top ya da bir sandalye üzerinde yapılmalıdır. Ayağınızı yere sabit tutun, bacaklarınızı birbirinden uzaklaştırın ve sırtınızı düz tutun. Bu, daha sonra, geriye doğru pelvisinizin gerilmesi ve yer değiştirmesine yol açacaktır. Konfor seviyenize bağlı olarak en az 20 kez tekrarlayın.

2. Pelvik Eğilme veya Kızgın Kedi

Pelvik bir eğim hamile bir kadına fayda sağlar ve doğum sırasında ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Bu, iyi bir destek miktarı verir, çünkü sırt kaslarına kuvvet ve güç katar. Bir diğeri karın kaslarınızı germek, kalçalarınız ve midenizle aynı hizada çekip serbest bırakmaktır.

3. Arka Kalça

Yukarıdaki egzersiz etkili bir şekilde doğum yapmanıza yardımcı olabilir. Bu, pelvisinizden azami miktarda enerjinin boşaltılmasına yardımcı olarak hareket etmeyi içerir. Çömelme sırasında 6 defa derin nefes alın. Bunu en az 3-5 kez yapmayı deneyin. 36 haftalık gebeliği tamamladıktan sonra bu egzersizleri yapmayın.

4. Yüzme

Yüzme, hamile kadınlar için önerilen bir diğer egzersizdir. Kalp atışlarını düzenler, kas hasarını önler, vücudunuzu rahat tutar, kasınızı güçlendirir. Sıcak duş almaktan kaçının ve evinizin banyosunda banyo tuzları kullanın.

5. Çömelme

Çömelme, herhangi bir doğum ağrısını azaltmak için gebelik sırasında pelvik kasın daralması ve gevşetilmesi önemli bir rol oynamaktadır. Bir spor topu veya tutacağının desteğiyle tuvalet pozisyonunu alarak yapılan egzersiz, pelvik bölge ve uyluklarınıza iyi bir baskı oluşturacaktır.

6. Yürüme

Yürüme, hamile kadınlar için en iyi egzersizlerden biridir. Evde veya parkta yürümek esneklik sağlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücutta yağ oluşumunu önler. Kabızlık, huzursuzluk ve yüksek tansiyon gibi problemleri önler, bu yüzden hamilelikte yürüyüş yapmak tavsiye edilir. Günde iki kez en az 30 dakika yavaş tempoda yürüyüş yapın.

7. Kegal Egzersizleri

Kegal egzersizi de pelvik taban egzersizi olarak tanımlanır. Her hamile kadın için çok önemlidir, çünkü vajinanızın ve rektum bölgenizdeki kaslar hamileliğiniz boyunca büyük bir gerginlik yaşamaktadır. Bunu, ya pelvik taban kasını tutarak yapabilirsiniz. Kasılmayı 10 saniye tutun ve yavaşça bırakın. Bunu günde en az 15-20 kez tekrarlayın.

8. Yoga

Bu antik bir egzersiz şeklidir. Normal bir gebelik ve doğum için en iyisi olarak düşünülür. Yoga huzurlu bir akıl ve sağlıklı bir vücuda mistik bir yol gibidir. Elastikiyet verir ve dayanıklılık gücünü arttırır.

9. Aşağı Doğru Köpek Pozisyonu

Hamilelik sırasında, aşağı doğru köpek pozisyonu uyluk kaslarınıza destek vermek en iyisidir. Bu egzersiz, doğum esnasında gerekli olan iyi bir tutma kapasitesinin sürdürülmesinde kalçanıza yarar. Bu egzersiz sırasında bacakların uzatılması ve bükülmesi, kalçayı yukarı doğru kaldırmak için birine ihtiyacı var. Birkaç dakika boyunca o konumda bekleyin ve bırakın.

10. Terlik Pozu

Terlik pozu, pelvis alanınız için iyi gerilmeye yardımcı olur. Doğum sırasında, pelvik bölgenin ağır strese maruz kalması nedeniyle çıkışın esnek olması gerekir. Dolayısıyla bu alıştırma iyi esneklik kazanmaya ve dayanıklılık gücünü artırmaya yardımcı olur.  Bunu yaparken uyluklarınızın altına ve arkasına bir minder koyun.

Hamilelik Egzersizinin Faydaları

Hamilelik sırasında egzersiz yapmanın birçok yararı vardır.
– Hamilelik Şekeri geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olur.
– Egzersiz yapan gebe kadınların normal doğum yapma olasılığı daha yüksektir.
– Sırt ağrısı ve gerginliğini azaltmaya yardımcı olur.
– Kabızlığı önlemeye ve rahatlatmaya yardımcı olur.
Gebelik sırasında kilo kontrolünü sağlar.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir