Okul Öncesi Eğitimin 12 Temel Faydası

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Okul Öncesi Eğitim ve 12 Temel Faydası

Çocuklar küçük yaşlarda, kendilerine verilenleri sünger gibi emdikleri için her yeni deneyim, benimsedikleri her davranış, öğrendikleri her kelime, daha verimli bir için bir yatırım oluyor. Erken yaşlarda alınan eğitim yaşam üzerinde çok büyük etkiler oluşturuyor. Bir insanda, en fazla izlenim çocukluğunun erken döneminde oluşturulur. Yrd. Doç. Dr. Hamit Akçay, okul öncesi eğitim ve 12 önemli yararı hakkında şu bilgileri verdi:

okul öncesi eğitim
Sosyalleşme

Çocuğun ailesi dışındaki insanlarla güvenli bir çevrede sosyalleşmesi gelişim açısından büyük önem taşır. Anne-baba olarak sezgisel açıdan, çocukları diğer çocuklara tanıtmak ve çocukların arkadaşlık kuracağı gruplarına geçişlerini desteklemek gerekir. Çocukların utangaçlığın üstesinden gelmeleri ve özgüven kazanmaları için sosyalleşmelerini sağlamak gerekir. Sosyalleşme ilerleyen yaşlara bırakılırsa, çocukların sosyal gelişimlerini engellenmiş olur. Bu bilgiler doğrultusunda okul öncesi eğitim çocukların sosyalleşmesine katkı sağlar.

işbirliği ve Paylaşma

Çocuğun profesyoneller rehberliğinde güvenli bir öğrenme ortamını sağlamak paylaşmayı ve işbirliği yapmayı öğrenmesine ve cesaretlenmesine yardımcı olur. Paylaşmayı öğrenmek, kardeşi olmayan çocuklar için zorlayıcı olabilir. Fakat bunu erken yaşlarda öğrenmek çocuk için önemlidir.

Hayat Boyu Öğrenme Coşkusu

Okul öncesi eğitim sırasında yapılan dersler çocukları etkili öğrenci olmaya teşvik etmeli, eğlenceli ve heyecan verici olmalıdır. Bu sayede çocukların şevkle ve hevesle öğrenmeye istek duyması sağlanır. Eğitim sevgisi-okuma, öğrenme, keşfetme, okul öncesi eğitimle birlikte çocukta yer edinir.

Eğitimin Değerini Deneyim Yoluyla iletin

Çocukların birini kendilerine rol model alması ve gerçek deneyimler edinerek öğrenmesi, eğitimin değerini kavraması gerekir. Anne ve baba, çocuklarının hayatında çok büyük bir etkiye sahiptir. Bu amaçla ailelerin, çocuklarını ve aynı zamanda kendilerini geliştirebilecekleri, çocukların öğrendiklerini deneyimleyebilecekleri ve yeni bakış açıları edinebilecekleri ortamlarla buluşturmalarını sağlamaları gerekir.

Saygı

Saygı göstermeyi öğrenmek, insanlar ve eşyalar ile sınırlı değildir. Aynı zamanda çocuğun çevreye de saygı göstermesi sağlanmalıdır. Bu erdemi öğrenmek için, her şeyin paylaşıldığı ve keyifli davranışların edinildiği hem de öğrenildiği bir okul öncesi ortamından daha iyi bir yer yoktur.

Takım Çalışması

Ekip çalışması yapılarak çocukların başkalarının görüşlerine, işbirliğine ve eşitliğe saygı göstermesi, kavraması ve öğretilmesi sağlanır. Okul öncesi etkinliklerin çoğu ekip çalışması şeklinde gerçekleştirilir. Böyle çocuk erken yaşta bir ekipte nasıl çalışacağınızı öğrenerek nihayetinde sosyal açıdan daha uyumlu ve esnek biri olur.

Dayanıklılık

Öğretmenlerin ve ebeveynlerin, çocukların dayanaklılığını artırmak için birlikte çalışmaları gerekir. Açık beklentiler ve öngörülebilir sonuçlar ile tutarlı, güvenli ve adil bir sosyal çevre yaratılmalıdır. Böylece çocukların kendilerini ve duygularını yönetmek için gerekli becerileri geliştirmesi sağlanabilir. Öğretmenler, çocukların deneyimler yoluyla öğrenmelerini sağlayacak zorlu bir ortam oluşturabilir. Bu ortamda çocuklar il başta sıkıntı ve güçlük çekebilir veya zaman zaman bir oyun kaybedebilirler. Ancak bu durum hayatta daha büyük zorluklarla başa çıkma stratejileri geliştirmek için temel oluşturur.

Konsantrasyon

Okul öncesi dönemde, çocuklar her fırsatta yeni arkadaşlar ve yeni ortamlar keşfettikleri için zihinleri çok canlı ve yaratıcıdır. Eğitimcilerin çocuklardaki yoğunluğu, dinleme, yönergeleri takip etme, görevlere katılma ve konsantrasyonun kritik yaşam becerisini geliştirmeyi hedefleyen grup etkinliklerine katılma becerisi ile desteklemeleri gerekir.

Sabır

Yetişkinler olarak her gün sabrımızın test edildiği durumlarla karşı karşıya kalırız. Çocukların da kendi becerilerini keşfedip uygulamalarını sağlayacak bol miktarda sosyal deneyimlere dahil olmaları gerekir. Çocuklar, rol modelleme ve sosyal deneyimler yoluyla, sabırlarını geliştirmeyi öğrenirler. Örneğin, öğretmenin dikkatini çekmek, bir oyuncağı, oyun alanını paylaşmak veya bir oyuna girmek için beklemek gibi durumlarda sabırlı olmayı öğrenirler.

Güven ve Benlik Saygısı

Çocukları yeteneklerini, becerilerini ve ilgi alanlarını keşfetmeye yardımcı olacak olan güven duygusu, iyimserlik ve benlik saygısı sunar. Diğer çocuklar ve öğretmenlerle yapılan olumlu etkileşimler sağlıklı ve güvenli bir saygı oluşmasına katkı sağlar.

Çeşitliliğe Maruz Kalma

Çocuğun erken yaşlarda farklılığın ve çeşitliliğin bilincine varması gelişiminde çok önemlidir. Erken yaşta verilen eğitim, çocuklara farklılıkları takdir etme ve kabul etme yönünde rehberlik eder. Çocuğun topluma çok yönlü katkıda bulunmasına sağlar. Anaokulu oyun oynamaktan çok daha fazlasıdır. Anaokulunun okur yazarlık ve aritmetik gibi temel eğitim faydaları somut olsa da, çocukların çok yönlü birey olma yolunda önemli adımlar atmasını sağlar.

Akademik Başarıyı Artırıyor

Okul öncesi eğitim çocuğun akademik başarısını artırdığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Oxford Üniversitesi’nde 3 bin çocuk üzerinde inceleme yapılmıştır. Yapılan incelemeye göre; okul öncesi eğitim alan çocukların, almayanlara kıyasla daha yüksek oranda akademik kariyer seçtiği görülmüştür. Yapılan araştırma, bir çocuğun evde beş yaşından önce edindiği deneyiminin daha sonra edineceği akademik başarılar için çok önemli olduğunu gösteriyor. Ne yazık ki, tüm çocuklar ailelerinden aynı desteği alamıyorlar. Bu da okul öncesi eğitimi çocuklar için önemli kılıyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)