Çocuğu Okula Yeni Başlayacak Ebeveynlere Öneriler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Okula Başlamak Kimin İçin Daha Zor ?

Okula başlamak, sadece çocuklar için değil aynı zamanda anne ve babalar için de yeni bir sürecin başlangıcı demektir. Çocuklarda görülen duygusal bağlanma bazen tek taraflı değil çift taraflı olabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı zaman sadece çocuğun kaygı süreci değil annenin de kaygı süreci yönetilmelidir.

okula başlamak
Okula başlamak çocuklar için aynı zamanda yeni bir sürecin başlangıcıdır. Okula yeni başlayan çocuklar alışkın olduğu ve bildiği bir çevreden uzaklaşarak farklı bir çevreye geçiş yaptıkları için ilk başlarda bu durumu yadırgarlar. Yeni bir çevre çocuk için heyecan verici ve merak uyandırıcı olabileceği gibi kaygı verici de olabilir. Ancak kaygı çoğunlukla öğrenilmiş bir durumdur. Bu nedenle çocuk için güven kaynağı olan ebeveynlerin bu durumda verdikleri tepkiler çok önemlidir.
Uzman Klinik Psikolog Özlem Semra Yıldız, bu süreçte ebeveynler tarafından yapılması gerekenler ile ilgili bilgiler verdi.

-Okulun ilk günü birden fazla kişi ile çocuğun okula gitmesi ayrılığı zorlaştırır. Bu nedenle çocuk ilk gün anne ya da babası ile birlikte okula gitmelidir. Okula giden anne ya da baba çocuk ile birlikte ne kadar süre okulda kalması konusunda rehber öğretmenden yardım istemelidir. Aile ve okulun işbirliği, çocuğun okula alışma sürecini kısaltır.

-Okula geliş gidiş saatleri, okula kimin getirip götüreceği net bir şekilde çocuğa açıklamalıdır. Çünkü belirsizlik çocuklardaki kaygıyı arttırmasına neden olur. Bu nedenle çocuğa giriş ve çıkış saatleri net olarak açıklanmalıdır. Bir saat aracılığıyla okula geleceği saat ve okuldan çıkacağı saat, okulda geçireceği süre gösterilerek çocuğa anlatılmalıdır. Çocukların özellikle ilk gün sürekli okulda kalacaklarını ve bir daha eve dönmeyeceklerini düşünebilir. Bu kaygıyı ortadan kaldırmak için söylediğiniz saatte onu okuldan almak önemlidir.

-Her çocuk birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu için çocukların okula alışma süresi de değişiklik gösterir. Bu süreçte sürekli çocuğun yanında durmak ya da çocuğun görebileceği yerlerde olmak alışma süresini zorlaştırdığı gibi aynı zamanda uzatır. Bu noktada yapılacak en sağlıklı davranış çocuğu okul çıkışında beklemektir.

-Çocuklar çok kaygılandıkları zaman özellikle anne ve babadan ayrılmamak ve okula gitmemek için baş ağrısı, mide bulantısı vb rahatsızlıklar yaşayabilir. Unutmayın ki, biz büyükler de kaygı durumunda bu tür psikosomatik rahatsızlıklar yaşayabiliriz. Bu tür bir durumla karşılaşıldığı zaman çocuğun kaygı yaşadığı konular konuşulmalıdır. Örneğin çocuğa “Biliyorum kendini iyi hissetmiyorsun ama devamsızlık yapmaman gerektiği için okula gitmelisin” şeklinde konuşmalar yapılabilir. Okulda öğretmeninin olduğu ve herhangi bir durumda kendisinin ona yardımcı olacağı çocuğa anlatılmalıdır. Bu konuşma yapıldıktan sonra çocuk mutlaka okula götürülmelidir. Gerekirse birkaç saat okulda kalınarak kendisini daha iyi hissetmesi sağlanmalıdır.

Çocuklar genellikle eve döndüklerinde anne-babalarını çok özledikleri için okula gitmek istemediklerini söylerler. Bu durumda çocuğa kendi okul hayatınızdan örnekler vererek okulun aslında eğlenceli olduğundan bahsedebilirsiniz. Okulda arkadaşları olduğunu bir süre kendini yalnız hissetse de zamanla arkadaşlarıyla birlikte iyi vakit geçireceği anlatılmalıdır.
Okula alışma süreci sırasında aile-okul ve diğer aile üyeleri arasındaki uyumlu işbirliği çocuğun okula uyum sağlamasında önemli katkı sağlar. Ebeveynler okula alışma durumunun bir süreç olduğunu bilmeleri gerekir. Bu sürecin zamanla aşılabileceği kendilerine ve çocuklarına hatırlatmayı unutmamaları gerekir.

Ebeveynler çocuklarının alışık olduğu ortamdan farklı bir ortama geçiş yaptıkları okula alışma sürecini yalnız atlatamayacaklarını anladıkları zaman bir uzmandan yardım almalıdırlar.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)