Östrojen Eksikliği

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Östrojen Eksikliği

Östrojen “dişi” hormonların en önemlisidir. Eksikliği vücutta östrojen seviyesi düşük olduğunda ortaya çıkar. Bu genellikle menopoz sırasında görülür, ancak bazen menopoz aşamasından önce de oluşabilir. Bu, daha fazla bozukluğa yol açan adet döngüsünü bozar. Bazı kadınlar da 40 yaşından önce erken menopoza neden olabilir. Bu aynı zamanda vücutta düşük östrojen seviyeleri ile sonuçlanır veya östrojen eksikliği olarak da adlandırılır.
östrojen eksikliği
Östrojen Eksikliği Nedenleri

Birçok hayati bedensel işlev için östrojen gereklidir. Bu hormonun eksikliği ciddi bir endişe olarak kabul edilir ve ihtiyaçlar doğal gıdalar veya besin takviyeleri ile giderilir. Kadınlarda; yeme bozuklukları, aşırı egzersiz, hipofiz hastalıkları, düşük vücut yağı, menopoz, tiroid bozuklukları ve genetik hastalıklar; erkeklerde ise düşük seviyelerde aromataz, testislerde hasar ve testislerde bozukluk östrojen eksikliğine neden olur.

Östrojen Eksikliği Belirtileri

 • Depresyon
 • Kaygı
 • Duygusal istikrarsızlık
 • Kötü konsantrasyon
 • Hafıza kaybı
 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk
 • Baş ağrısı / migren
 • Artan sırt ve eklem ağrısı
 • Sıcak basmaları
 • Gece terlemeleri
 • Hızlı kalp atımı
 • Kuru göz, deri ve
 • Vajinal problemler
 • Düşük libido
 • Vajinal veya mesane enfeksiyonları

Östrojen Eksikliği Sonucu Görülen Hastalıklar

1. Premenstrüel Sendrom (PMS):

Semptomlar hem fiziksel hem de duygusal sorunlar, şişkinlik, kol veya bacaklarda şişlik, depresyon, öfke, sinirlilik, endişe ve meme hassasiyetini içerir.

2. Yumurtlama

Yumurtlama yokluğu, vücuttaki hormonal bozukluğa bağlı olabilir. Çok düşük östrojen seviyeleri nedeniyle bir kadında yumurtlama meydana gelmeyebilir. Sorun, yumurtalıkların işlev bozukluğu veya yumurtalıkların salınması için yumurtalıkların yetersizliği olabilir.

3. Adet Düzensizliği

Östrojen, adet döngüsünde düzensizliklere neden olabilir. Döneminizin başlangıcında bir östrojen eksikliği yaşayabilirsiniz. Adetten sonra yavaşça yükselir ve yumurtlama günlerinde normalleşir (sonraki dönemden 12-16 gün önce).

4. Kısırlık

Östrojen eksikliği hem doğurganlık hem de gebelikte önemli bir rol oynar. Östrojen hormonlarının seviyesi, bir kadının vücudundaki doğurganlığı etkileyebilir. Bu hormonun düşük veya yüksek seviyeleri problemlere ve kısırlığa yol açabilir.

5.  idrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları, kadınlarda en sık görülen bozukluklardır. Menopoz sonrası kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu riski daha yüksektir. Bu esas olarak östrojen eksikliğine bağlıdır. Bakteriler mesaneyle temas ettiğinde ortaya çıkar.

6.  Menopoz

Menopoz, yumurtaların kadın bedenindeki depolanmasını azaltmaya başlar. Yumurtalar böylece fallop tüplerine salınır ve bu nedenle adet döngüsü gerçekleşmez. Östrojen ve progesteron üretimi yumurtalıklarda durur.

7.  Kalp Hastalığı

Kadınlar erkeklere göre daha düşük kalp hastalığı riskine sahiptir. Ancak yaşla birlikte kadınlar östrojen eksikliği yaşıyor. Bu kalp hastalığı riskini artırır.

8. Düşük Libido

Düşük östrojen seviyesi kadınlarda düşük libidoya neden olabilir. Bu da vajinal atrofi, vajinal kuruluk, duygu durum değişiklikleri, kilo alımı, yorgunluk ve azalmış klitoral duyarlılık gibi hoş olmayan rahatsızlıklar verebilir.

9. Sinir Sistemi

Östrojen eksikliği kadınlarda travmaya neden olabilir. Bu hormonun yüksek seviyeleri duyguları dengelemek için yararlı olabilir.

10.  Migren

Vücuttaki düşük östrojen seviyesi, migrene neden olabilir. Migren baş ağrıları çoğunlukla bir kadının östrojen seviyesi düşük olduğunda ortaya çıkar. Bu genellikle adet döneminde dalgalanma sonucu östrojen seviyelerine sahip olduğu zaman olur.

Östrojen Eksikliği Tedavisi

1.  Bu eksikliği gidermek için beslenmenize iyi miktarda vitamin ve mineral ekleyin.
2.  Sadece östrojen eksikliği olan kadınlar ek almalıdır.
3. Östrojen progesteron ile alınmalıdır.
4. Lütfen doktorunuzun rehberliği altındaki ekleri alın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)