Papatya Çayının Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Papatya Çayı ve Faydaları

Papatya çayı piyasadaki çay çeşitlerinden biridir. Pek çok kullanım şekli ve sağlığa faydası vardır. Cildi korumak, stres seviyelerini düşürmek, uykuyu düzenlemek ve menstrüel semptomları yatıştırmak bu faydalar arasında sayılabilir..Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, gastrointestinal sorunları tedavi eder ve şeker hastalığını yönetir.

papatya çayı
Papatya Çayı Nedir?

Asteraceae  familyasından türetilen bu bitkinin çiçekleri kurutulabilir. Farklı bitkisel ve doğal şifa maddeleri ve pütürleri ile en popüler form çayında kullanılabilir. Bu bitkiler pek çok formda bulunur, bu yüzden dünyanın bir bölümünde papatya çayı başka yerde olduğu gibi tamamen aynı olmayabilir, ancak bitkilerin temel bileşenleri oldukça benzerdir ve benzer etkiler sağlayabilir. Papatya çayının hoş tadının ve erişilebilirliğinin yanı sıra, sağlık faydaları da bulunmaktadır. Bu çaydaki flavonoidler, seskiterpenler ve diğer güçlü antioksidanların varlığı insan vücudu üzerinde önemli etkilere sahiptir.

Papatya Çayının Faydaları Ve Kullanımları

Cilt Bakımı

Papatya çayının antienflamatuar ve antioksidan bakımından zengin olması nedeniyle, sadece bir içecek olarak kullanılmaz. Egzama gibi tahriş veya cilt koşullarına topikal olarak sıcak veya soğuk papatya çayı uygulayabilirsiniz. Araştırmalar, bu tür doğrudan uygulamaların iyileşmeyi önemli ölçüde etkilediğini, yüzdeki lekelerin ve kırışıklıkların görünümünü azalttığını göstermiştir. Bu alanlardaki oksidatif stresin ortadan kaldırılması ve bağışıklık tepkisinin artırılması cildiniz için harikalar yaratabilir.

Bağışıklık Sistemini Artırır

Enfeksiyonları önler ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Papatya çayında, vücuttaki bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele ile bağlantılı belirli miktarda fenolik bileşik bulunur. Araştırmalar, iki haftalık bir süre boyunca içilen 5-6 bardak çayın vücudun enfeksiyonlarla mücadele kabiliyetini önemli ölçüde artırabildiğini gösteriyor.

Menstrüel Rahatsızlığı Azaltır

Papatya çayın anti-inflamatuar doğası, şişkinlik, kramp, anksiyete, terleme, uykusuzluk ve ruh halleri gibi menstruasyon belirtileri ile uğraşan kadınlar için popüler bir seçenek haline getirir. Papatya çayı, zihni ve bedeni yatıştırır. Rahatsızlıklara neden olan iltihaplanmayı azaltarak bu belirtilerin çoğunu doğrudan etkiler.

Stresi Önler

Bir bardak papatya çayının en popüler kullanımlarından biri stres ve kaygı tedavisidir. İş yerinde uzun bir günün ardından, bu içecekten oluşan sıcak, yatıştırıcı nitelik,  vücudunuzdaki serotonin ve melatoninin seviyesini arttırmaya yardımcı olabilir. Bu seviyeler stres ve endişeyi başarılı bir şekilde ortadan kaldırırken aynı zamanda zihninizi yavaşlatır. Kaygı belirtilerini ortadan kaldırır. Günde 1-2 bardak papatya çayı, kronik strese karşı önemli derecede yardımcı olabilir. Ancak, gebelik stresli bir süre olabilirken, düşük yapma riski artmasına neden olabilir.

Uyku

Papatya çayı, stresi azaltma, dinlendirici ya da canlandırıcı özellikleriyle uykusuzlukla mücadele eden insanlar için genel bir uyku yardımı olabilir. Uyku apnesi ve diğer bozukluklarla mücadele edenler bile papatya çayının etkilerinden yararlanabilir. Kafeinsiz papatya çayını sıcak bir bardak içmek, daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Diyabeti Yönetir

Araştırmalar, papatya çayının diyabetli insanlar için yararlı olabileceğini gösterdi. Kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve kandaki insülin miktarını düzenlemeye yardımcı olarak, içerisindeki güçlü organik kimyasallar, kan damarındaki büyük damlaları ve şiddetleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Mide Sorunlarını Gidermektedir

Hafif şişkinlikten IBS semptomlarına kadar her yerde değişen mide tahrişlerinden muzdaripseniz, papatya çayı önemli bir yardımcı olabilir. Bağırsağınızın kıvrılma özelliklerini kolaylaştırmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve gaz geçişini ve daha düzgün bağırsak hareketi sağlar. Tek bir fincan papatya çayı sizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir, ancak bunun sürekli kullanımı,  bağırsakta ciddi koşulların gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir  .

Saç Bakımı

Papatya çayın tüm etkileyici özelliklerinin yanı sıra pek çok kullanıcı saçın görünümünü ve sağlamlığını geliştirdiğini iddia ediyor. Anti-inflamatuar bileşenler kafa derisindeki tahrişi hafifletirken, daha güçlü kimyasallar saç tellerini güçlendirir, kepeği gidermekte ve genellikle saçınıza daha iyi, daha parlak bir görünüm kazandırmaktadır.

Alerjik Reaksiyonları Tedavi Eder

Papatya yaban muzu, papatyalar veya krizantem alerjisi olanlar gibi bazı insanlara alerjen olmasına rağmen, vücudun allerjenlerine karşı bağışıklık tepkisinin modüle edilmesine yardımcı olabilir. Bir anti-histamin olarak çalışarak, bir fincan papatya çayı, bu alerjik reaksiyonları vücutta yatıştırabilir, böylece semptomlar ciddileşmeden önlenebilir.

Dikkat  Edilmesi Gereken Hususlar

Papatya bölgesinde bulunan bileşiklerin ve kimyasalların güçlü doğasından ötürü, düşük riski arttığı için hamileler için dikkatli olunması önerilir. İkincisi, birçok insanın yaban mersinine alerjisi vardır, bu yüzden özellikle topikal uygulamalarda papatya kullanıldığında semptomlar kötüleşebilir. Papatya çayınızı sağlık rejiminin düzenli bir parçası yapmadan önce doktorunuzla konuşmanız en iyisidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)