Platonik Takıntı ilişki Bağımlılığı Oluşturur

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Platonik Takıntı ilişki Bağımlılığı Oluşturur

Platonik takıntı kavramı, takıntılı aşk, ilişki bağımlılığı ya da aşk bağımlılığı olarak da adlandırılıyor. Uzmanlara göre takıntılı aşk, kişinin gerçek ya da ulaşılamayan bir aşkı takıntıya dönüştürmesi, yaşamına o kişiye göre yön vermesi, duygularını yoğun bir şekilde yaşaması olarak tanımlanıyor. Uzman Klinik Psikolog, Psikoterapist Gülçin Şenyuva, takıntı haline gelen platonik aşklar konusunda açıklama yaptı.

platonik takıntı
Platonik Takıntılar Günlük Yaşamı Olumsuz Etkileyebilir

Takıntı kişinin zihninde sürekli tekrarlayan ve istenmeyen şekilde gelerek kişide sıkıntının oluşmasına neden olan, rahatsızlık veren düşüncelerdir. Bu düşünceler yoğunluğu ve yarattığı sıkıntı sebebiyle günlük yaşamı olumsuz etkilenir. Platonik ise gerçekte olmayan, düşüncede ve düşte var olan ve hep düşüncedeki gibi kalması istenen olarak tanımlanır. Platonik takıntı kavramı, takıntılı aşk, aşk bağımlılığı ya da ilişki bağımlılığı olarak kabul edilir. Takıntılı aşk ise kişinin gerçek ya da ulaşılamayan aşkı takıntı haline getirmesi, yaşamını o kişiye göre yön vermesi ve yoğun duygular yaşaması sonucu oluşur. Tarih boyunca bu kavram güzel olarak addedilmiştir. Ancak bu durum belli zamandan sonra kişinin kendisine ve çevresine zarar vermesine neden olabilmektedir.

Platonik takıntılı kişi, karşısındakine güven duyma, ayrılık ile ilgili kaygıları sürekli zihnini meşgul eder. Oluşan bu kaygılarından kurtulup kendini rahatlatmak için sürekli aşık olduğu kişiyi aramak, takip etmek, “beni seviyor musun” diye sorular sormak gibi davranışlar sergiler. Bu davranışlar bir süreliğine de olsa kişinin kaygısını düşürür. Ancak daha sonrasında zihnini meşgul eden düşünceler gelerek tekrar kaygı oluşmasına neden olur. Platonik takıntı yaşayan kişi yalnızca aşık olduğu kişinin kendisini mutlu edeceğini düşünür. Kendisi mutsuz olduğu zaman aşık olduğu kişinin de mutsuz olmasını ister. Kişi aşık olduğu kişiye değilde aslında zihninde yarattığı kişinin kendisinde oluşturduğu varlığa-anlama aşık olmuştur.

Kişinin belli bir hedefinin olmaması, fiziksel ve duygusal açıdan devamlı kendisini kabul ettirmeye çalışması, iş ve sosyal hayatının kendisini tatmin etmemesi sonucu anlamsızlık duygusunun ortaya çıkması platonik takıntının nedenlerindendir. Bunların yanı sıra, yetersizlik, başarısızlık, özgüven düşüklüğü ve zayıflık hissi kişide kaygıya sebep olur. Kişinin zihninde yarattığı platonik sevgili, kişinin yaşadığı boşluğu doldurmasına yardımcı olur.

Sorunun Temeli Güvenli Bağlanmada

Platonik takıntının oluşmasında kişi de güvenli bağlanma problemleri olması önemli bir etkendir. Güvenli bağlanma, kişinin kendisini çevresi tarafından sevilmeye değer biri olarak algılaması anlamına gelir. Güvenli bağlanan kişiler ilişkilerinde karşısındaki kişiye bağlı olmaktan dolayı mutlu olurlar. Terk edilme ya da istenmeme gibi kaygıları yoktur. Güvenli bağlanan kişiler uzun süreli ilişki kurabilirler. Güvenli bağlanmanın oluşabilmesi için bebeklik ve çocuk dönemi çok önemlidir. Bebeklik ve çocukluk döneminde birincil bakım veren kişinin ilgi ve ihtiyaçları tam olarak karşılaması, bebeğin-çocuğun bakım vericisinin orada olduğunu bilmesi gerekir. Güvenli bağlanma problemi olan, bağımlı ve obsesif kişilik özelliği gösteren kişilerde takıntılı aşk daha fazla görülmektedir. Bağımlı kişilik özelliğine sahip olanlar, terk edilme korkusu ile yaşar. İlişkinin bozulmaması için ellerinden geleni yaparlar. Hayattan keyif almaya dair zorunlu olduklarına ve mutlu olduklarını hak etmediğine inanırlar. Özgüvenleri genelde düşüktür. Obsesif kişilik özelliği olan kişilerde ise belirsizlik çok fazla rahatsız eder. Hata yapmaktan korkarlar ve mükemmeliyetçi yapıları vardır.

Sağlıklı Aşk Var Mı?

Bir ilişkideki en önemli unsurlar güven ve saygıdır. Kişilerin istek ve ihtiyaçlarını birbirleriyle rahatça konuşabiliyor olmaları, birbirlerinin istek ve ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmaları sağlıklı ilişki ve aşkın zeminini oluşturur. Duygusal yaşantıları, yaşanan olaylar ile ilgili oluşan düşünceler ile belirler. Yani yaşamımızda olumlu yönde bir değişiklik istiyorsak, alternatif düşüncelerin oluşması gerekir. Başkaları ile güvenilir ve samimi ilişkiler kurmak her insan için önemlidir. Bunu sürdürme isteği de insani bir davranıştır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)