Potasyum Açısından Zengin Besinler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Potasyum Açısından Zengin Besinler

Potasyum, demir ve kalsiyumdan daha az tartışılmış olmasına rağmen önemli bir mineraldir. Özünde, potasyum, yaşam, kalp, böbrekler, beyin ve kas dokuları gibi çeşitli organların işleyişinde çok önemlidir. Bu mineral kan basıncını düzenler. Kalp ve sinir sisteminin işleyişine yardımcı olur. Aynı zamanda, sodyumun zararlı etkilerini de etkisiz hale getirir, uyku kalitesini geliştirir, zihinsel fonksiyonu artırır. Kas fonksiyonunu ve atıkları temizlemeye yardımcı olur. Potasyum ayrıca vücudunuzun sıvı seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.potasyum
Vücudunuzun ihtiyacından daha azsa, hipokalemi olarak da bilinen potasyum eksikliğine sahip olabilirsiniz. Potasyum eksikliği, yorgunluk, uykusuzluk, kabızlık, kas güçsüzlüğü, karıncalanma hissi, kalp çarpıntısı, sindirim sorunları ve daha birçok gibi çeşitli belirtilere neden olabilir. Potasyum aynı zamanda bir çok sağlık sorununu önlemek için gerekli bir beslenme bileşenidir. Vücudunuzdaki sıvı ve elektrolit dengesini korumak için, potasyum bakımından zengin gıdaları tüketmeniz gerekir.

1. Muz

Bir orta boy muzda 422 mg potasyum bulunur. Bu meyveleri bir atıştırmalık olarak yiyebilir veya yulaf ezmesi, yoğurt ve süt gibi içeceklerinize ekleyebilirsiniz. Potasyumla birlikte muz, elyaf, vitaminler B6 ve C, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve çinko içerir. Muz sakaroz, fruktoz ve glikoz gibi doğal şekerler içeriği sayesinde büyük bir enerji arttırıcıdır. Aslında, muzlar sağlıklı, yüksek enerjilidir. Bu lezzetli meyveyi düzenli olarak almanız, bağırsak hareketlerini düzenler , kalp sağlığınızı iyileştirir, kansızlığı tedavi eder, kan basıncınızı düşürür, ülserleri tedavi eder, mide ekşimesini yatıştırır ve cildinize iyi gelir.

2. Avokado

Sadece 1 olgun avokado 975 mg potasyum sağlar, bu da önerilen beslenme alımının yüzde 30’una eşdeğerdir. Günlük ihtiyaçlarınızın büyük kısmını karşılamak için limon suyuyla veya en sevdiğiniz baharatla serpilmiş avokado yarısını yiyebilirsiniz. Ayrıca lif, B vitaminleri, K vitamini, bakır, demir, fosfor, protein ve folat kadar çok kalp-sağlıklı yağ içerir. Beslenmenize avokado dahil etmek, artrit semptomlarının azalmasına, bazı kanser riskinizi düşmesine, kolestrol seviyesinin düşmesine, göz sağlığının artmasına, kalp sağlığının gelişmesine, kilo vermeyi teşvik etmenize, kan şekerini düzenlemeye ve sindirime yardımcı olabilir. Aynı zamanda, cildinizin esnekliğini ve sıkılığını muhafaza eden kollajen üretimini geliştirir.

3. Ispanak

Çoğu koyu yeşil sebzenin potasyum açısından zengin olduğu, ancak ıspanakların bahsetmeye değer olduğu belirtiliyor. Sadece 1 fincan haşlanmış ıspanak önerilen beslenme alımının yüzde 24’üne eşdeğer olan 839 mg potasyum içerir. Artı, bu yeşil yapraklar su içeriğinde yüksek ve kaloride düşüktür. Ispanağın sağlık yararlarından bazıları kan glikoz seviyelerinin iyileştirilmesi, kanser riskinin azaltılması, kan basıncının düşürülmesi , kemik sağlığının iyileştirilmesi, astım gelişme riskinin azaltılması, anemi ile mücadele etme, iltihaplanmayı azaltma, yaşa bağlı sorunlar…

4. Tatlı Patates

orta boy tatlı patates 952 mg mineral içerir, bu da önerilen diyet alımının yüzde 27’sine eşdeğerdir. Tatlı patatesler, A ve C vitamini, ayrıca B1, B2 ve B6 vitaminleri içerirler. Ayrıca manganez, bakır, pantotenik asit, lif, fosfor, kalsiyum, demir ve kompleks karbonhidratları var. Tatlı patateslerin düzenli olarak alınması, enflamasyonun azaltmasına, cildinizin güneş hasarına karşı korunmasına, kanserden korunmanıza, erken yaşlanmaya karşı savaşmanıza, kan şekeri seviyenizi düzenlemenize, bağışıklık sisteminizi artırmanıza, stresi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

5. Kuru Fasulye

½ kap kuru fasulye 502 mg veya günlük önerilen miktarın yüzde 15’inden fazlasına sahiptir. Haşlanmış kuru fasulyeleri salata, çorba ve güveçlere ekleyebilirsiniz. Fasulye lif bakımından zengindir. Folat, demir, magnezyum, manganez, bakır, fosfor, B1 vitamini ve bitki bazlı protein içerir.  Kuru fasulye, yemekten sonra kan şekeri düzeylerinin çok hızlı yükselmesini önleyebilir. Kalp krizi riskinizi azaltabilir. Kolestrol seviyenizi düşürebilir. Enerji seviyenizi artırabilir. Hafızanızı koruyabilir. Kabızlık ve diğer ortak sindirim bozukluklarını önleyebilirsiniz.

6. Fırında Patates

1 orta boy fırında pişmiş patates yaklaşık 950 mg potasyum içerir, böylece önerilen diyet alımının yaklaşık yüzde 27’sini sağlar. Orta büyüklükte fırınlanmış patates, 330 mg potasyum paketlediğinden, iyi bir potasyum kaynağıdır ve önerilen günlük değerin yüzde 9’unu sağlar. Ayrıca, patates lif, demir, protein ve B6 ve C vitamini gibi konsantre bir besin kaynağıdır. Düşük kalori almak, potasyum alımını artırmak için mükemmel bir seçimdir.

7. Kuru Kayısı

Şeftali, kuru erik, incir ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler potasyum açısından zengin atıştırmalıklardır. Sadece ½ bardak kuru kayısı bunun 755 mg’ını içerir. Önerilen diyet alımının yaklaşık yüzde 22’sini sağlar. Kayısı, potasyumun yanı sıra A vitamini (beta-karoten’den) ve vitamin C gibi birtakım güçlü antioksidanlar içerir. Bunlar ayrıca bakır, diyet lifi, kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor içerirler. Kuru kayısı, gözlerinizi iyileştirebilir. İltihap ile mücadele edebilir. Kan basıncınızı düşürebilir. Bağışıklık sistemini düzenleyebilir. Kolestrol seviyesini düşürebilir. Cildin, dişlerin, iskelet ve yumuşak dokuların sağlığını iyileştirebilirsiniz.

8. Güneşte Kurutulmuş Domates

Domates salçası ve sosun yanı sıra güneşte kurutulmuş domatesler gibi konsantre domatesler de iyi bir potasyum kaynağıdır. Aslında, güneşte kurutulmuş domateslerin tek bir fincanı, günlük gereksiniminizin yaklaşık yüzde 40’ı olan 1.800 mg potasyum sağlar. Bu domates salatalara ve sandviçlere lezzetli bir katkı yapar, pizza için mükemmel bir malzemedir ve ev yapımı soslarla iyi geçinir. Aslında, bu domateslerin, dolu, tombul ve olgun domateslerden çok daha yoğun bir lezzeti vardır. Güneşte kurutulmuş domatesler, C, A ve K vitaminlerini içerir. Güneşte kurutulmuş domatesleri yemek sindirim ve bağışıklık sisteminize yardımcı olabilir. Ayrıca cildiniz için de faydalıdır. Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kanser riskini azaltır. Kansızlığı önler. Kemik mineralizasyonunu düzenler.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)