Potasyum Eksikliği

potasyum eksikliği

Potasyum Eksikliği

Potasyum, insan vücudunun düzgün çalışması için yaşamsal olan bir mineraldir. Kasların oluşturulmasında, glikozun glikojene dönüştürülmesinde ve vücudun genel gelişiminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Kandaki potasyum eksikliği, ‘Hipokalemi’ olarak bilinen bir duruma neden olur. Bu durumun bazı özellikleri yorgunluk, alerji, böbrek taşı oluşumu ve sivilcedir.

potasyum eksikliği
Potasyum Eksikliğinin Nedenleri

İnsanlardaki potasyum eksikliği genellikle taze meyve ve sebzelerde düşük bir diyet tüketimi nedeniyle oluşur. Yeşil yapraklı sebzeler, muz ve elma gibi meyveler, kepekli tahıllar, deniz ürünleri ve bazı şifalı otlar potasyum açısından zengin gıdalardır. Kusma, ishal veya aşırı terleme nedeniyle vücudun sıvı kaybı, vücuttaki potasyumu azaltır ve bu da eksikliğe neden olabilir. Şeker hastalığı veya böbreklerin arızalanması nedeniyle bazı reçeteli ilaçların veya komplikasyonların sağlıkta kullanılması da bu maddenin vücuttan atılmasına neden olabilir.

Potasyum Eksikliği Semptomları

 1. Kasların hassasiyeti veya zayıflığı
 2. Felç.
 3. Sertlik nedeniyle kasların ağrıması.
 4. Karın şişliği veya kramplar.
 5. Kalp çarpıntısı.
 6. Baş dönmesi ve bayılma.
 7. Aşırı susuzluk ve sık idrara çıkma.
 8. Uyuşukluk ve karıncalanma hissi.

Potasyum Eksikliği Hastalıkları ve Tedavisi

1. Böbrek Hastalığı

Potasyum vücuttaki sıvı, elektrolit ve pH seviyelerini korur. Böbreklerin kan filtrelemesine yardımcı olan çok önemli bir mineraldir. Sağlıklı potasyum kan seviyeleri 3,5-5,0 mEq / L arasındadır. Bu seviyelerdeki köklü değişiklikler böbrekler için riskli olabilir.

2. Kalbin Düzensiz işleyişi

Potasyum, kalp dahil kasların etkin işleyişi için önemlidir. Düşük potasyum seviyeleri düzensiz kalp atışlarına neden olur ve aşırı durumlarda aşırı derecede kalp atışı meydana gelebilir.

3. Yüksek Tansiyon

Kan dolaşımında yeterli miktarda potasyum olması, kan basıncını kontrol altında tutmak için çok önemlidir. Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, kalbe akan kan basıncının yükseldiği tıbbi bir durumdur. Bu durum, böbrekler potasyum çıkardığında ancak sodyumu tuttuğunda gerçekleşir. Nefes darlığı, yorgunluk, kalp çarpıntısı ve baş dönmesi, yüksek tansiyon ile ilişkili semptomların bazılarıdır.

4. Migren

5. Kas Dejenerasyonu

Kan dolaşımındaki potasyum seviyeleri önemli ölçüde düştüğünde, hipokalemiye yol açar. Kas zayıflığı, yorgunluk, kramplar ve kalp çarpıntılarına ek olarak, hipokaleminin baskın özelliklerinden biridir. Aşırı durumlarda, kas liflerinin bozulması nedeniyle felç yol açabilir.

6. Diyabetik Komplikasyonlar

Düşük potasyum düzeyinden mustarip diyabetik hastalar genellikle yüksek kan şekeri düzeylerine sahiptir. Bu, vücudun insüline duyarlılığını azaltır.

7.  Saç Dökülmesi:

Potasyum eksikliği, saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi, mantar, bazı ilaçların yutulması, kemoterapi veya demir eksikliği nedeniyle de ortaya çıkabilir.

8. Mide Rahatsızlığı

Vücuttaki potasyum düzeylerinin düşürülmesi gastrointestinal sistem kaslarını zayıflatarak mideyi bozabilir. Potasyum eksikliğinin diğer yan etkilerinden bazıları mide bulantısı, kusma, şişkinlik ve kabızlıktır.

9. Zihinsel Yorgunluk

Potasyum seviyesinin düşük olması kişinin psikolojik sağlığını da etkiliyor. Kendini depresyon, ruh hali değişiklikleri, sinirlilik, yönelim bozukluğu veya bipolar bozukluk olarak gösterebilir.

10.  Cilt Problemleri

Potasyum eksikliği deri döküntüleri, deride kuruluk, kabarcıklanma, akne vb. gibi deri problemlerine neden olabilir.

Potasyum Eksikliği için Tedaviler

 • Günlük beslenmenize bol miktarda potasyumdan zengin gıdalar ekleyin.
 • Vücut salgılarından kaynaklanan her türlü zararı takviye etmek için sıvı alımını artırın.
 • Potasyumun daha fazla kaybını önlemek için ishal veya kusmayı engelleyin.
 • Vücudunuz potasyum açısından tehlikeli bir şekilde düşükse, seviyeleri yükseltmek için takviyeleri kullanabilirsiniz. Aynı şeyi yapmadan önce bir doktora başvurmalısınız.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir