Pozitif Enerji Veren Bitkiler

Ev veya ofis dekorasyonunda bitki kullanmak çok yaygındır. Ambiyansa çok taze ve doğal bir dokunuş katıyorlar. İyi ev dekorasyon aksesuarlarının yanında, birçok bitki aslında mekandaki pozitif enerjinin akışını geliştirir ve size her gün bir refah hissi verir. Etrafınızdaki boşluk negatifse, mutlu ve tatmin bir hayat sürmek mümkün değildir. Şans eseri, evinizde veya ofisinizde pozitif enerji veren bitkiler ekleyerek negatif enerjiyi azaltabilirsiniz. Bu sadece size değil aynı zamanda etrafınızdaki diğer insanlara da fayda sağlayacaktır. Peki pozitif enerji veren bitkiler ve özellikleri nelerdir? 

pozitif enerji veren bitkiler
1. Bambu

Hayatınıza sağlık, sevgi ve şans getirmek isterseniz şanslı bambu (Dracaena braunii) evinizde olması gereken bir kapalı mekan bitkisidir. Bu bitki binlerce yıldır Asya’da iyi şans ve refahın simgesi olarak kullanılmaktadır. Feng shui’ye göre, bu uzun boylu, yeşil bitkinin dikey şekli ahşabı temsil eder. Bu element yaşam enerjimizi, canlılığı ve fiziksel aktiviteyi etkiler. Bambu çok bakım gerektirmeyen bir bitkidir. Düşük ışık alan ve doğrudan güneş ışığından uzak, tercihen odanın doğu veya güneydoğu köşesine yerleştirin. Bir miktar arıtılmış suyla cam bir kabın içine koyun. Şans verdikleri düşünülen bambu saplarının sayısının tek olmasına dikkat edin.
Not: Bambu bitkisi Dracaena ailesine ait olduğu için, köpekler ve kediler için toksik etkisi vardır.

2. Salon Sarmaşığı

Bir odaya yerleştirildiğinde pozitif enerjiyi çeken bir başka popüler bitki salon sarmaşığı (Epipremnum aureum). Feng shui‘ye göre, bu bitki iyi şansa ve servete sahip pozitif bir enerji akışı üretir. Bu nedenle bu bitkiyi bahçenize değil evin içine koymanız önerilir. Ayrıca, sentetik kimyasallarla kirlenmiş havanın mobilya ve temizlik solüsyonlarından arındırılmasına yardımcı olur. İç havayı filtreler ve oksijen akışını arttırır. Uzun ömürlü, bu bitki ya römork ya da tırmanıcı olarak yetiştirilebilir. Kalp şeklinde yaprakları vardır, az bakıma ihtiyaç duyar ve inanılmaz derecede yayılır. Salon sarmaşığını keskin bir köşe veya açıya yerleştirmeye çalışın. Bu pozisyon kaygı ve stresin yanı sıra olumsuz düşünceleri de azaltmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, evinizin kuzey ve doğu duvarlarının yanı sıra kuzeydoğu köşesine yerleştirmekten kaçının.

3. Adaçayı

Bu bitki inanılmaz derecede temizleyici özelliklere sahiptir ve pozitif enerji veren bitkiler arasındadır. Yaşamınızdan öfke ve korku gibi olumsuz duyguları ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Evinizdeki ve ofisinizdeki pozitif enerjinin akışını da teşvik eder. Antibakteriyel, antifungal, antiseptik, antispazmodik, sıkılaştırıcı, karminatif, diüretik, hipoglisemik ve östrojenik özelliklere sahip olduğu için yaprakları da sağlığınızı iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Bu bitki, evinizde veya ofisinizdeki mat bir noktayı aydınlatmak için yeşil renk sıçramalarına neden olabilir. Bununla birlikte, çok kuru veya düşük nem alanlarına yerleştirmeyin.

4. Fesleğen

Fesleğen, negatif enerjinin havasını temizlemeye yardımcı olur ve çevresine olumlu titreşimleri çeker. Evde veya bahçede yetiştirmenin, çevre üzerinde manevi bir şifa etkisi olduğuna inanılıyor. Günün 20 saati oksijen veren birkaç bitkiden biridir ve aynı zamanda çevreden karbondioksit ve karbonmonoksit gibi zararlı gazları emer. Bu bitkiyi evinizin veya bahçenizin kuzey, doğu veya kuzeydoğu bölgesine yerleştirmeniz gerekir. Fesleğen, antibakteriyel, antifungal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip güçlü bir antioksidan özelliğinin yanı sıra, çeşitli soğuk hava koşullarından bronşit ve ateşten sindirim problemlerine kadar çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Bitkinin yaprakları yenilebilir. Çay içmek için taze olarak tüketilebilir. Yapraklar suyu arıtmak için bile kullanılabilir. Bu saf suyu, pozitif enerjiyi artırmak için evinizin her yerine serpebilirsiniz.

5. Orkide

Feng shui’ye göre, orkide pozitif enerjiyi çeken başka bir saksı bitkisidir. Sadece evin enerjisini değil, aynı zamanda yetiştirenlerin de – hem manevi hem de fiziksel olarak – yaşamlarını iyileştirmektedir. Eski Yunanlılar doğurganlık ve erkeksi özellikleri orkideler ile ilişkilendiriyorlar, bu da yeni evli çiftler için mükemmel bir hediye haline geliyor. Uzun ömürlü olan orkide, güzel ve farklı iç mekan dekorlarına uyacak şekilde farklı şekil ve boyutları bulunmaktadır. Orkidenin tatlı ve hoş kokusu ruh halinizi yükseltir. Orkide sadece karbondioksiti emmekle kalmaz aynı zamanda gece oksijeni de serbest bırakırlar. Dolayısıyla, bir yatak odası, orkideniz için iyi bir yerdir. Sadece güzel değil, bakımları o kadar kolay ki! Hayatta kalmak için bitkilerin hafif toprak nemine ihtiyacı vardır.

6. Barış Zambağı

Barış zambağı, manevi, zihinsel ve fiziksel olarak gelişmenizi sağlayabilecek güzel bir çiçekli bitkidir. Parlak çıplak yapraklar evinizdeki iyi enerjinin akışını geliştirir. Bu bitki zararlı kapalı gazları parçalayıp etkisiz hale getirerek havayı bile arındırır. Formaldehit, benzen ve karbonmonoksit gibi toksinlerin iç havasını detokslayabilir. Bakımı çok kolaydır. Gölgeli veya karanlık ortamlarda iyi gelişirler. Dolayısıyla evinize, küçük bir ofise ve hatta bir dolap köşesinde mükemmel bir görüntü oluştururlar. Huzurlu ve dinlendirici bir uyku hissi vermek için yatak odasına da yerleştirebilirsiniz. Bu muhteşem yeşil beyaz bitkiler, her türlü iç dekorasyona uyum sağlayabilir.

7. Biberiye

Biberiye, fiziksel ve zihinsel refahınız için iyidir. Ayrıca, evinizi ve ofisinizi zararlı toksinlerden arındırmak için havayı temizlemeye yardımcı olur. Birçok sağlık sorununu tedavi etmek için eski zamanlardan beri kullanılan tıbbi faydalar sunmaktadır. O kadar inanılmaz kokuyor ki ruh halinizi anında düzeltebilir. Yorgunluğu ve kaygıyı azaltabilir, hafızanızı geliştirebilir, uykusuzluğa ve güç kaybına karşı tedavi edebilir. Biberiye aynı zamanda iç barış getirir. Bu nedenle evinizde mutlaka bir yer hak ediyor. Biberiyeyi güneşli bir yerde tutun ve fazla su vermeyin. İstediğiniz zaman veya özellikle baş ağrısı çektiğinizde çay yaparken biberiye yapraklarını kullanabilirsiniz. Kurutulmuş biberiyeyi birkaç papatyaya koyabilir ve pozitif enerjiyi çekmek için küçük bez torbalara koyarak evin çeşitli alanlarına yerleştirebilirsiniz.

8. Yasemin

Çiftlerin bitkisi olarak da bilinir Yasemin, pozitif enerji çeker, ilişkinizi güçlendirir ve romantizm kurmaya yardımcı olur.  Yaseminin tatlı kokusu, bir odadan gelen negatif enerjiyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kendinize olan güveninizi ve iyimserliğinizi artırır. Ayrıca hoş kokusu, biraz gergin enerji vererek, stresli zihninizi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Hatta zihinsel tıkanıklık ve üzüntü gibi konularla da savaşmaya yardımcı olur. İç mekanda yetişirken, bu güzel bitkiyi güneye bakan bir pencerenin yakınına yerleştirin. Yatak odasında veya eşinizle en çok vakit geçirdiğiniz herhangi bir odaya yerleştirebilirsiniz. Bahçenizde bile büyüyebilir ve bahçenizin kuzey, doğu ya da kuzeydoğu alanına yerleştirebilirsiniz.

9. Aloe Vera

Aloe vera bitkisi, iyi şans ve pozitif enerjinin taşıyıcısı olarak pozitif enerji veren bitkiler arasında yer alır. Serbest bıraktığı enerji, kötü şansa karşı savaşabilir. Bakımı çok kolay olan bir bitkidir. Dolaylı güneş ışığında veya yapay ışığın bulunduğu bir yere yerleştirip düzenli olarak sulayarak büyümesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu bitkinin duran suya dayanamayacağını unutmayın, bu nedenle uygun drenaj şarttır. Aloe vera, kendine rejenere bir ilk yardım kiti görevini yerine getirirken bir odayı sessiz bir zarafetle süsler. Yanıklardan akne tedavisine kadar birçok yaygın deri problemini tedavi etmek için aloe vera jeli kullanabilirsiniz.

10. Kasımpatı

Kasımpatı da negatif enerjiyi uzak tutarak pozitif enerji veren bitkiler arasında yer alır. Güçlü hava temizleme özellikleri, havanın saflaştırılmasına ve trikloroetilen, benzen, formaldehit, amonyak ve diğer kimyasallar gibi toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir. Bu bitki evdeki refahı arttırır ve uzun ömürleri simgeler. Mutluluğu ve iyi ruh halini teşvik ettiği bilinen bu bitkinin, sabit gerilimin üretildiği alanlara yerleştirilmesi önerilir. Güzelliği ile tanınan bu bitkiye bakmak bile sakinlik hissi verebilir. Çiçekler, kırmızı, turuncu, sarı, beyaz ve lavanta dahil olmak üzere farklı renklerde açabilirler. Ev dekorunuza göre istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Eşit derecede iyi etki yaratmak için bahçede veya dolaylı güneş ışığı alan bir pencere kenarına yerleştirebilirsiniz.

Ek ipuçları

  • Evinizi ve ofisinizi düzenleyin. İstenmeyen ve kullanılmayan eşyalardan kurtulun, çünkü fazla ve gereksiz eşyalar negatif enerjinin rahatça yayılmasına neden olur.
  • Evinizi ve çalışma alanınızı düzenli olarak temizleyin.
  • Evinize güneş ışığının ve temiz havanın girmesine izin verin.
  • Negatif enerjiyi parçalamak için birkaç ayda bir mobilyaları yeniden düzenleyin.
  • Sizi aydınlatan ve sizi mutlu eden parlak renkler ile alanınızı canlandırın.
  • Meditasyon sırasında pozitif enerji yayıldığı için evinizde meditasyon yapın.
  • Olumlu insanlarla zaman geçirin.
  • Yiyeceğin enerjisi sizi doğrudan etkilediğinden yalnızca sağlıklı yiyecekler yiyin.
  • Günde en az 10 dakika iyi bir kahkaha atmanın tadını çıkarın.
  • Olumlu davranın ve artık olumsuz duyguların sizi rahatsız etmesine izin vermeyin.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir