Protein Açısından Zengin Besinler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Protein Açısından Zengin Besinler

İnsanlar karbonhidratlar, yağlar ve her şey hakkında tartışıyorlar. Bununla birlikte, hemen hemen herkes, proteinin önemli olduğunu kabul etmektedir . Bol miktarda protein yemenin birçok yararı vardır. Örneğin; kilo vermenize yardımcı olur (özellikle göbek yağı) ve kas kütlesini ve gücünü arttırır. Önerilen günlük alım miktarı (RDI) kadınlar için 46 gram ve erkekler için 56 gramdır. Bununla birlikte, pek çok sağlık ve spor uzmanı bundan daha fazlasına ihtiyacımız olduğuna inanıyor . İşte protein açısından zengin besinler listesi;

protein
1. Yumurta

Yumurta , gezegendeki en sağlıklı ve en besleyici gıdalardır. Yumurta da vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar, göz koruyucusu antioksidanlar ve beyin besinleri bulunur. Yumurta protein açısından yüksektir, ancak yumurta akı neredeyse tamamen saf proteinlerdir. Bir bütün yumurta içindeki kalorilerin % 35’i ve 1 büyük yumurta 78 gram kalori ile 6 gram protein içeriyor.

2. Badem

Badem, popüler bir ağaç fındık türüdür. Lif, E vitamini, manganez ve magnezyum da dahil olmak üzere önemli besinler ile yüklenirler . Kalorilerin % 13’ü proteinden oluşur ve 1 gram (28 g) başına 6 gram, 161 kalori.

3. Tavuk Göğsü

Tavuk göğsü protein açısından zengin gıdalardan biridir. Derisiz yerseniz, içerdiği kalorilerin büyük çoğunluğu proteinden gelir. Tavuk göğsü de pişirmek çok kolaydır ve eğer doğru yaparsanız lezzetlidir. Kalorilerin % 80’i proteinden oluşur ve 1 adet kavrulmuş tavuk göğsü derisi olmadan sadece 53 kilo, 284 kalori var.

4. Yulaf

Yulaf, en sağlıklı tahıllardan biridir . Sağlıklı lif, magnezyum, manganez, B1 vitamini ve diğer bazı besin maddeleriyle doludur. Kalorinin % 15’i proteinden oluşur.

5. Peynir

Protein içeriği zengin  diğer peynir türleri; Parmesan peyniri (kalorinin% 38’i), İsviçre peyniri (% 30), mozzarella (% 29) ve kaşar (% 26).

6. Yunan Yoğurtu

Yumurtalı yoğurt olarak da bilinen Yunan yoğurdu çok kalın bir yoğurt çeşididir. Lezzetli bir tada sahiptir, kremsi bir dokusu vardır ve birçok besin maddesi açısından yüksektir. Yağsız Yunan yoğurdunun kalorinin % 48’i proteinden oluşur. Bir adet 170 gramlık (6 ons) konteynır, yalnızca 100 kaloriyelik, 17 gram protein içeriyor. Tam yağlı Yunan yoğurtu da protein açısından çok yüksek ancak daha fazla kalori içeriyor.

7. Süt

Süt son derece besleyicidir. Ancak yetişkinlerin büyük bir çoğunluğu süte karşı hoşgörüsüzdür. Bununla birlikte, süt içmenin tadını çıkarırsanız, yüksek kaliteli proteinin mükemmel bir kaynağını elde etmiş olursunuz. Süt, insan vücudu tarafından ihtiyaç duyulan neredeyse her besin maddesini içerir. Kalsiyum , fosfor ve riboflavin (vitamin B2) özellikle yüksektir. Kalorilerin % 21’i proteinden oluşur. 1 su bardağı süt, 8 gram protein içeriyor ve 149 kalorili.

8. Brokoli

Brokoli, inanılmaz derecede sağlıklı bir bitkidir; C vitamini, K vitamini, lif ve potasyum ile yüklenir. Brokoli’ye, kansere karşı korunmaya yardımcı olduğuna inanılan çeşitli biyoaktif besinler de yüklenir. Kalori için kalori, çoğu sebze ile karşılaştırıldığında protein açısından yüksektir. Kalorinin % 20’si proteinden oluşur. 1 bardak doğranmış brokoli (96 gram) sadece 3 kalori ile 3 gram protein içeriyor.

9. Sığır Eti

Sığır eti protein açısından çok yüksektir ve ayrıca lezzetli tadı da vardır. Çok biyolojik olarak ulaşılabilir demir,  vitamin B12 ve diğer birçok besin maddesi ile yüklenir. Kalorinin% 53’ü proteinden oluşur. Bir ons (85 g),% 10 yağ içeren pişmiş sığır eti, 22 gram protein içerir, 184 kaloriliktir.

10. Ton balığı

Hem yağ açısından hem de kalori açısından düşüktür, bu nedenle elde edilen şey çoğunlukla proteintir. Orkinos, çeşitli besin maddelerinde çok yüksektir ve iyi bir miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Ton balığında kalorinin % 94’ü proteinden oluşur. Bir bardak (154 g) yalnızca 179 kaloriyle, 39 gram protein içerir.

11. Mercimek

Mercimek, bakliyat türüdür. Lif, magnezyum, potasyum, demir, folat, bakır, manganez ve diğer çeşitli besin maddeleri bakımından zenginlerdir. Mercimek, dünyanın en iyi bitki kökenli protein kaynağıdır vejetaryenler için mükemmel bir besindir. Kalorilerin % 27’si proteinden oluşur. 1 bardak (198 g) kaynatılmış mercimek, 18 gram, 230 kalori içerir.
Diğer Yüksek Proteinli Bakliyatlar: Soya fasulyesi (kalorinin% 33’ü), nohut (% 19).

12. Kabak Çekirdeği

Kabaklar, kabak çekirdeği denilen yenilebilir tohumları içerir. Demir, magnezyum ve çinko gibi pek çok besin maddesinde inanılmaz derecede yüksektirler. Kalorinin % 14’ü proteinden oluşur. 1 ons (28 g) 5 gram proteinden oluşur, 125 kalori içerir.
Diğer Yüksek Proteinli Tohumlar: Keten tohumları (kalorinin% 12’si), ayçiçeği tohumları (% 12) ve chia tohumları (% 11).

13. Hindi Göğsü

Hindi göğsü pek çok açıdan tavuk göğsü gibidir. Çoğunlukla protein ve çok az yağ ve kaloriden oluşur. Ayrıca lezzetlidir. Kalorilerin% 70’i proteinden oluşur. Bir adet 3 gram (85 gr) servis, 24 kalori ve 146 kalori içerir.

14. Balıklar (Her Türlü)

Balık inanılmaz derecede sağlıklıdır. Önemli besin maddeleri ile yüklüdür ve kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri açısından çok yüksek olma eğilimindedir. Protein içeriği çok değişkendir. Somon, 175 gram kalori ile 3 gram (85 g) başına 19 gram içeren, % 46 protein.

15. Karides

Karides, deniz ürünlerinin bir türüdür. Kalorisi düşük, ancak selenyum ve B12 vitamini gibi çeşitli besinler ile yüklüdür. Balık gibi, karides de bol omega-3 yağ asitleri içerir. Kalorilerin % 90’ı proteinden oluşur.

16. Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası, brokoli ile ilişkili, yüksek proteinli bir başka sebzedir. Lif, C vitamini ve diğer besin maddelerinde çok yüksektir. Kalorilerin % 17’si proteinden oluşur. Yarım fincan (78 g), 28 kalorilik 2 gram protein içerir.

17. Yer fıstığı

Fıstık inanılmaz lezzetlidir. Protein, lif, magnezyum bakımından zengin ve birçok araştırma, kilo vermenize yardımcı olabileceklerini göstermektedir. Fıstık ezmesi de proteini yüksektir, sadece çok fazla yemek yemediğinizden emin olun. Kalorinin % 16’sı proteinden oluşur. Bir ons (28 gr), 7 gram, 159 kalori içerir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)