Protein Eksikliği Belirtilerini Hafife Almayın

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Protein Eksikliği Belirtilerini Hafife Almayın

Protein düşüklüğü, emilim bozukluğu sendromları, açlık ve uzun süren beslenme bozuklukları gibi organizmaya protein girişinin azaldığı durumlarda ortaya çıkar. Bunların yanında vücut sıvılarının çeşitli amaçlarla boşaltılması, geniş yanıklar, bol kanamalar, karaciğer – böbrek hastalıkları protein düşüklüğüne sebep olan diğer etkenlerdir. İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alev Özsarı vücutta protein eksikliği belirtilerini anlattı.

protein eksikliği
Genç ve Güzel Görünmeyi Sağlar

Vücut yapısı için çok önemli olan protein; kaslar, dokular, kan hücreleri, iç organlar, savunma mekanizmaları, saç, tırnak ve deri hücrelerinin yapısında yer alır. Besin yoluyla alınan proteinler bağırsaklara aminoasit olarak ulaşır. Aminoasitler karaciğere ulaşır. Vücudun ihtiyaç duyduğu proteine dönüştürülür. Aminoasitlerin bazıları vücutta üretilebilirken bazılarının besinler yoluyla alınması gerekir. Proteinler iyonlar ile besin maddelerinin hücrelere ve hücrelerden dışarı taşınmasını sağlar. Proteinler vücudumuzu korur. Bağışıklık sistemi için önemlidir. Aynı zamanda genç ve güzel görünmeyi de sağlayan proteinler deri hücrelerinin yenilenmesinde etkin rol oynar.

Protein Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Protein düşüklüğü plazmanın kimyasal ve fiziksel dengesini bozar. Bu durumda organizmada önemli belirtiler görülür..
Ödem: Deri alt kısmında sıvı birikmesidir. En sık bacaklar, ayaklar ve ayak bileklerinde görülse de vücudun herhangi bir yerinde de olabilir.
Bağışıklık Sistemi Etkilenir: Sık sık hastalanma ve alerji oluşumu gözlenir. Vücudun savunma mekanizmasının temel taşlarından biri de protein olduğu için sık sık hastalanma alerji luşumu protein eksikliğinin belirtileri olabilir.
Ciddi Kas Kaybı-Kilo Kaybı: Orantısız vücut oluşur. Karın şiş, kollar ve bacaklar ince olur.
Kırılgan veya Seyrekleşen Saçlar: Saç dökülmesi ve  saçta incelme sık görülür.
Ayak ve Tırnakta Bozukluk: Ayak ve tırnak etrafında derin şerit oluşumları görülür. El ve ayak tırnaklarında paralel beyaz çizgiler ya da çıkıntı oluşur.
Soluk Ten: Cilt pigment kaybetmeye başlar. Güneşte çabuk yanar.
Cilt Döküntüleri: Ciltte kuruma gözlenir. Pullanma oluşarak ciltte döküntüler olur.
Yavaş iyileşen veya iyileşmeyen inatçı Yaralar: Amino asitler proteinlerin yapı taşları olduğundan dolayı yaraların iyileşmesinde önemlidir. Bu nedenle protein eksikliği olması durumunda bası yaraları ve deri ülserlerinin iyileşmesi zorlaşır.
Büyüme-Gelişme Bozuklukları: Protein düşüklüğü çocuklarda büyüme ve gelişmeyi olumsuz yönde etkiler.
Uyku Sorunu: Uyumakta güçlük olur. Anksiyete gözlenir. Sürekli başı ağrısı ve yorgunluk olur.

Protein Eksikliğine Karşı Öneriler

– Beslenme listesine et, yumurta ve protein içeriği fazla olan bakliyatlar eklenmelidir. Ancak çok fazla et tüketmek yeterli protein alındığını göstermez.
– En kaliteli protein kaynaklarından olan tavuk, tavşan, hindi etleri ve yumurta tüketilmelidir.
– Yağ, protein emilimini azalttığı için yağlı protein kaynaklarından uzak durmak gerekir. Kızartma yerine buharda ve fırında et pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.
– Besin yoluyla protein eksikliği giderilemezse ek protein içecekleri tüketilmelidir. Hastanede damar yolu ile takviye de yapılabilir.
– Yoğun spor yapanlar yeterli protein almalıdır. Ancak her şeyin fazlası zarardır. Bunu da göz ardı etmemek gerekir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)