Rahat Uyku için Çocuklarda Beslenme

Çocuğunuzun kaliteli ve kesintisiz bir uyku uyuması için, Uzman Diyetisyen Olcay Barış’tan çocuklarda beslenme önerileri..

Çocukların gelişiminde sağlıklı beslenme ne kadar önemliyse uyku da aynı şekilde önemlidir. Çocuğun sağlıklı zihinsel ve bedensel gelişimi için kaliteli ve kesintisiz uykuya ihtiyacı vardır. Bazen akşam yemeğini erken yiyen çocuklar, uyku vakitleri geldiği zaman acıkırlar ve acıktıkları için uyuyamazlar ya da sabahları erken kalkarlar. Bu duruma engel olmak için çocuğunuz uyumadan önce ona karbonhidrat bakımından zengin atıştırmalıklar yedirirseniz uykusu daha düzenli olacaktır. Bunun için muz, tahıl ya da çocuğun midesinde uzun süre kalan proteinli gıdalar yedirebilirsiniz.

çocuklarda beslenmeDenenmiş ve Gerçek ‘iksir’ Ilık Süt

Uyumadan önce çocuğunuzun içeceği bir bardak ılık süt hem çocuğun açlığını bastıracak hem de rahat bir şekilde uykuya dalmasını sağlayacaktır. Sütü daha cazip hale getirmek için içine bir kaşık bal da ekleyebilirsiniz.

Kafeini Kesin

Çocuklar kafeinli içecek içmez diye düşünebilirsiniz. Ancak meyve suları, enerji içecekleri, bazı şekerler, dondurmalar ve kakaolu içecekler de kafein bulunabilir. Bu nedenle çocuğunuzu rahat uyuyabilmesi için akşam saatlerinden kafein içeren bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak tutmalısınız.

Şeker Alımını Kontrol Edin

Özellikle akşam yemeğinden sonra, daha iyi bir uyku için çocuğun şeker tüketmesine engel olmalınız.

Beslenmesine Uyku Verecek Yiyecekler Ekleyin

Sağlıklı uyku için çocuğun öğünlerine uykuyu teşvik edici gıdalar ekleyin.
Kiraz: İçeriğinde melatonin bulunur. Melatonin uyku alışkanlıklarını düzenlemeye yardımcı olur..
Yasemin pirinci: İçeriğinden gıda glikozu bulunur. Vücutta glisemik indeksi düşürmez ve kana yavaş yavaş karışır.
Kepekli tahıllar ile zenginleştirilmiş tahıllar: Kinoa, arpa ve yulaf ezmesi de iyi seçeneklerdir.
Muz ve tatlı patates: Sağlıklı karbonhidratlar açısından iyi bir kaynaktır. Her ikisi de kasları gevşetir. Potasyum ve magnezyum açısından zengindir.

İçecekleri Sınırlandırın

Akşam yemeğinden yatıncaya kadar çocuğunuza bir şey içmemesini sağlayın. Böylece gece boyunca tuvalet ihtiyacı olmaz. Ancak bu çocuğu susuz bırakmanız anlamına gelmiyor. Çocuğun suyu yavaş ve yudum yudum içmesini isteyin.

Tuvalete Gitmesini Sağlayın

Yatmadan önce çocuğunuzun mutlaka tuvalete gitmesini sağlayın. Böylece yatak ıslatmak gibi sorunla karşılaşma olasılığını da azaltmış olursunuz.

 

Lütfen Konuya Oy Verin
[Toplam: 0 Average: 0]

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)