Rahim Ağzı Yetmezliği Erken Doğum Nedeni

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Rahim Ağzı Yetmezliği Erken Doğum Nedeni

Zamanında Tedavi Erken Doğumu Önlüyor

Günümüzde doğumların ortalama yüzde 10’u erken doğumla sonuçlanıyor. Erken doğumun en büyük sebeplerinden biri de, rahim ağzı yetmezliği. Bu problem birçok anne adayının sorunu oluyor. Aslında uygun hastalarda rahim ağzına basit bir işlem yapılmasıyla ortadan kaldırılabiliyor. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis rahim ağzı yetmezliği tedavisinin başarılı olması için de önemlidir.

rahim ağzı yetmezliği
Erken doğum günümüzdeki doğumların yüzde 10’unu etkileyerek yenidoğan ölümlerin yüzde 75’inin nedeni oluyor. Erken doğumun en önemli sebeplerinden biri de rahim ağzı yetmezliği. Birçok nedene bağlı olarak gelişen bu problem her 100 hamile kadından 1’inde görülüyor. Aslında erken tanı konulduğu zaman sorun olmaktan çıkabiliyor. Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi Uzmanı Doç. Dr. Oktay Kaymak, rahim ağzına dikiş atılması yöntemiyle erken doğum riskinin önlenebildiğini ve bu sayede anne adayının ideal zamanda doğum yapma şansını yakaladığını belirtiyor.

Rahim Ağzının incelenmesi Şart

Rahmin vajinaya açılan en alt noktasını oluşturan kısım olan rahim ağzı normal şartlarda kapalıdır. Rahim ağzının hamileliği taşıyacak kadar güçlü olmamasına ve doğum sancıları başlamadan önce açılmasına rahim ağzı yetmezliği denir. Riskli durumlarda önlem alınmadan hamile kalındığı zaman hamileliğin 12 -22 haftaları arasında düşük yapma riski vardır. Bazı hamilelikler de ise 24 – 32 haftalar arasında erken doğumla sonlanabilir. Ne yazık ki günümüzde birçok anne adayının risk belirlemesi tam yapılamıyor. Bunun sonucunda hamilelikleri erken doğumla sonuçlanıyor. Bu nedenle özellikle düşükle sonuçlanmış hamileliklerde bir sonraki hamileliğe başlamadan önce anne adaylarının mutlaka yeterli bir şekilde muayene edilmeleri ve rahim ağızlarının incelenmesi gerekir.

Basit Bir Muayene ile Tespit Edilebiliyor

Rahim ağzı yetmezliğinde en önemli bulgu ise düşüğün hamileliğin 4. 5. ve 6. ayında ve en önemlisi ağrısız bir şekilde gerçekleşmiş olmasıdır. Rahim ağzı yetmezliği olan anne adayları düşük yaparken çok fazla ağrı hissetmiyor. Eğer hamilelik ağrısız bir şekilde noktalandıysa, altta yatan etkenin rahim ağzı yetmezliği olma riskinin yüksektir. Bu sorunun oluşmasında neden olan bir diğer bulgusu ise rahim ağzı boyunun normalden kısa olmasıdır. Bu durum vajinal yoldan yapılan ultrasonografik incelemenin yanı sıra basit ve ağrısız bir muayene ile de tespit edilebilir. Yapılan ölçümlerde sadece rahim ağzı boyu değil, aynı zamanda yapısı da göz önüne alınıyor. Çünkü bazı anne adaylarında rahim ağzının boyu yeterli olmasına rağmen yapısının bozuk olması nedeniyle de düşük veya erken doğum oluşabiliyor.

Tedavi Erken Doğumu Önleyebiliyor

Medikal, yani ilaç ile tedavisi, pesser denilen plastik halkalarla tedavi veya vajinal ya da karın bölgesinden yapılan rahim ağzı dikişi günümüzde uygulanan ana tedavi yollarıdır. Rahim ağzı yetmezliğinde hangi tedavi yöntemine başvurulacağına anne adayının mevcut durumunun yanı sıra daha önceden başarısız rahim ağzı dikişi geçirip geçirmediği ve rahim ağzının şu anki yapısına bakılarak karar verilir. İlk hamileliği olan veya daha önceden erken doğum gerçekleştirmemiş olan anne adaylarında tedavi sürecinde ilk tercih ilaç tedavisi oluyor. Başarılı sonuç alınmadığı zaman rahim ağzı dikişi yöntemine başvuruluyor. Rahim ağzı yetmezliğinin önlenmesinde ise Plastik halkalar deneniyor.

Rahim Ağzına Dikiş Atılıyor

Rahim ağzına dikiş işlemi genellikle 12-14. haftalarda yapılır. Daha ileri haftalarda ise rahim ağzının erken açılmasına bağlı olarak acil olarak da bu işleme başvurulabiliyor. Rahim ağzına dikiş uygulaması vajinal veya karın bölgesinden, ameliyathane şartlarında, genel anestezi altında veya belden uyuşturulduktan sonra yapılıyor. Ortalama olarak bu işlem 15-20 dakika sürüyor. Vücut tarafından emilmeyen 5 mm genişliğindeki özel bir dikiş malzemesi rahim ağzının en içerideki kısmına yerleştiriliyor. Açılan rahim ağzını çepeçevre gezerek saran dikiş, bir torba ağzı gibi rahim ağzını sıkıştırarak rahim ağzının doğumdan önce açılmasını önlüyor. Rahim ağzı dikişinin başarısı, dikişin konulduğu hamilelik haftası ve rahim ağzının yapısına bağlı olarak yüzde 30 – 70 arasında değişkenlik gösteriyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)