Rahmi Alınmış Kadınlar Anne Olabilecek

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Rahmi Alınmış Kadınlar Anne Olabilecek

Prematüre kuzuların yapılan yapay rahimde büyütüldüğü bilimsel çalışma tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Bu gelişmeler sayesinde doğuştan veya cerrahi olarak rahmi alınmış kadınlar için kısırlık problemi ortadan kalkacak.

rahmi alınan kadınlarAraştırmacılar, prematüre bebeklerin gelişip hayatını sürdürmeleri için yapay bir rahim geliştirdiler. O rahim de ilk hayvan testlerinde başarılı oldu. Bu ilerleme sayesinde dünyadaki milyonlarca prematüre bebeğin hayatını kökten değişebilir. Yapay rahim içerisinde ilk olarak prematüre bir kuzu büyütüldü. Erken doğum sonucunda düşük yaşam riskini ortadan kaldırması hedeflenen çalışma, kuzu denekler üzerinde oldukça başarılı oldu. Kuzular anne karnındaki gelişimlerine yapay bir rahimde devam ederek sağlıklı olarak dünyaya geldi.

[irp posts=”2723″ name=”Tüp Bağlatma’dan Sonra Anne Olunabilir Mi?”]

Yapılan çalışmada araştırmacılar, insanlarda 23-24 haftalığa denk gelen bir süre olan, 105 ila 120 günlük kuzuları alıp yapay bir rahmin içerisine yerleştirdiler. Yapay rahim; içindeki amniyotik sıvının görevini üstlenen bir elektrolit çözeltisi ile doldurulan kapalı ve steril halde bir torbadan oluşuyor. Kuzunun kalbi, göbek bağı aracılığıyla kanı torbanın dışında bulunan gaz değişimi makinesine pompalıyor. Yapılan harici rahim, tıpkı anne karnındaki gibi sekiz tane kuzuyu yetiştirmeyi başardı. Büyüme sırasında kuzuların beyinleri, akciğerleri ve diğer hayati organları normal bir şekilde gelişme gösterdi. Üstelik yünleri bile sonradan oluştu. Hatta hareket edip tekmelediler. Bu deneyden sonra doğan birkaç kuzu şimdi yetişkinlik safhasında sağlıklı birer canlı olarak hayatlarını devam ettiriyor. Araştırmaya göre, gebeliğin son evrelerindeki kuzular plastik bir kap içerisinde beslemek ve korumak mümkün oluyor. Oldukça önemli olan bu sonuç sayesinde, yapılan bu çalışma önümüzdeki yıllarda risk altındaki prematüre bebekler için bir cankurtaran olabilir.

Annenin Hayatını Tehlikeye Atmamak Adına Önemli

Şimdilik infertilitede 23-28. haftalar arasında prematüre bebeklerin yaşam şansını artırıyor. Bu haftada yaşatılsa dahi birçok nörolojik ve erken doğuma bağlı zihinsel, görme ve diğer vücut fonksiyonlarında bozukluklara aday bebekler olmasını önleyen önemli bir gelişmedir. Yapılan çalışma sekiz kuzu üzerinde başarılı oldu. Bu araştırma insanlarda, 22-23. haftada anne karnında yaşama şansı olmayan bebekler için kullanılabilir. Bu durumlar şöyle özetlenebilir:
1. Annenin hayatını tehlikeye sokmamak için gebeliği sonlandırılan eklampsi, ağır preeklampsi ve kronik böbrek yetmezliği olan annelerde,
2. Bebek özellikle 2. trimesterde anne rahmi tarafından taşınamadığı zaman ve tıbbi tahliye yapılması gereken ve ağır kanamaya neden olan miyomlu rahimlere sahip annelerde,
3. Anne de kanser gibi yaşamın yitirilmesine sebep olacak annenin ölümcül risklerle karşı karşıya kalmasına neden olması gibi gebeliğin sürdürülemediği durumlarda uygulanabilecek önemli bir tıbbi gelişmedir.

[irp posts=”1721″ name=”Düşükten Sonra Hemen Hamile Kalabilirsiniz”]

Sağlık Sorunları Nedeniyle Anne Olamayacak Kadınlar için Büyük Şans

Döllenmiş yumurtayı yani embriyo aşamasından itibaren bugün tüp bebek uygulamasında laboratuvar ortamında en çok 6. güne kadar yaşatılabiliyor. Sonrasında dondurma programına alarak sıvı nitrojen içinde saklanıyor. Asıl önemli olan mucizevi gelişme, eğer 6. günden sonra yaşama şansını sağlayacak yapay rahim geliştirilmesidir. Bu yapay rahim sayesinde doğuştan veya cerrahi olarak rahmi alınmış kadınlar için kısırlık problemi ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda ağlık sorunları nedeniyle gebeliğe izin verilemeyen annelerin de problemi çözülecektir.

İnsan Irkı ileride Uzak Gezegenlere Bile Gidebilir

Ütopik düşünce olabilir belki; ama bu gelişme sağlanması koşulunda, bu bilimsel gelişmeden sonra uzak gezegenlere insan ırkı gidip yaşayabilir. Bugün ışık yılı uzaklıklardaki gezegenlere insanların gitmesi mümkün değildir. Fakat embriyoların dondurulup saklanması ve yapay rahimlerde tekrar hayat bulması ile bu sağlanabilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)