Renklerin Dili ve Psikolojik Etkileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Renkler, Renklerin Dili ve Psikolojik Etkileri

Renkler hayatımızın ayrılmaz birer parçalarıdır. Kafamızı nereye çevirsek bir renkle karşılaşırız. Yeryüzünden gökyüzüne eşsiz güzellikte bir renk cümbüşü yaşanır. Renklerin özellikle kadınların dünyasında ayrı bir yeri vardır. Renk uyumları, renkler ile  kombin yapma, kıyafete uygun renkte ayakkabı, ayakkabıya uygun renkte çanta derken sürekli renkler ile boğuşup dururuz. Peki, renklerin de bir dili olduğunu biliyor musunuz? Aslında üzerimizde taşıdığımız rengin karşımızdakine verdiği mesajı hiç merak ettiniz mi?

renkler

Kırmızı

Kırmızı deyince aklımıza aşk, sevgi ve tutku gelir. Çünkü kırmızı renk insanlarda canlandırıcı, kışkırtıcı ve heyecan verici bir etki yaratır. Aynı zamanda kırmızı dikkat çekici bir renktir. Bu sebepten dolayı seçtiğimiz kırmızı renk giysi ve eşyaların mükemmel olması gerekir. Girdiğiniz bir ortamda dikkat çekmek istiyorsanız kıyafetlerinizde kırmızı rengi tercih etmelisiniz.

Mavi

Gökyüzünün rengi olan mavi, sonsuzluğu ve sınırsızlığı simgeler. Huzuru temsil etmesiyle bilinen mavi rengin insanlar üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Giysilerde mavi renk seçimi kişinin sosyalliğini gösterir. Mavi giysiler tercih edenlerin ciddi ve iyi bir insan olduğu düşüncesi vardır. Özellikle iş görüşmelerinde mavi renk giymeniz kararlı olduğunuzu ve işinize bağlı kalacağınızı gösterir. Çünkü mavi aynı zamanda başarının da rengidir.

Yeşil

Doğanın rengi olan yeşil, huzur ve güven verir. Rahatlatıcı özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde insanlarda yaratıcılığı artırır. Karşınızdaki kişiye güven vermek istiyorsanız kıyafetlerinizde yeşil rengi tercih etmelisiniz. Ayrıca duygusal problem yaşadığınız zaman da bu rengi tercih edebilirsiniz.

Sarı

Güneşin rengi olduğu için, günlük yaşantımızda çokça yeri olan bir renktir. Açık sarı renk kişiye huzur verir. Moraliniz bozuk olduğu zaman sarı rengin olduğu alanları tercih edebilirsiniz. Bu sizi rahatlatacak ve verecektir. Aynı zamanda renk hızın, enerjinin ve güvenin de rengidir. İşlerinizin hızını artırmak için sarı rengi kullanabilirsiniz. Ayrıca, kişiler arası iletişimi güçlendirmek için de sarı renk tercih edilebilir. Giysilerinde sarı rengi kullanan kişiler daha çok iyimser ve neşelidirler.

Siyah

Asaletin rengidir. Kimine göre hüzün ve karamsarlık içerir, kimine göre güç ve şıklık.. Bazıları içinse kurtarıcı renktir siyah. Daha çok zarafeti temsil eder.  Peki, siz hangisi olmak istersiniz? Karar sizin!

Pembe

Uyumun, neşenin, canlılığın, şirinliğin, sevginin simgesi olan pembe; rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir. Bu yüzden bazı büyük mağazalar müşterileri kendilerini rahat hissetsinler diye tezgahtarlarına pembe üniforma giydirir. Romantik ve narin bir renk olmasının yanı sıra sakinleştirici ve kalpleri yumuşatma etkisi bulunur.

Mor

Asaletin bir diğer rengidir mor. Zenginliğin, lüks yaşamın ve zarafeti simgeler. Bu nedenle geçmiş zamanda sadece soylular ve kraliyet mensupları bu rengi kullanabiliyordu. Mor, aynı zamanda duygusallığın, romantizmin ve tutkunun rengidir.  Kızgınlık, öfke gibi durumlarda mor renk kişinin sakinleşmesine yardımcı olur. Mor, bulunduğu ortama huzur getirir. Fazla kullanılması aşırı hareketsizliğe sebep olur. Bu nedenle meditasyon yaparken kullanılabilecek renklerden birisidir.

Beyaz

Beyaz diyince kuşkusuz herkesin aklına ilk gelen saflık ve temizliktir. Bunun yanı sıra istikrarı ve devamlılığı simgeler. Karşınızdaki kişiye temiz ve dürüst bir izlenim vermek istiyorsanız kıyafetlerinizde beyaz rengi tercih etmelisiniz. Beyazın ışığı yansıtma serin tutma özelliği sayesinde yaz aylarında kıyafetlerde sıklıkla kullanılan bir renktir.

Kahverengi

Gerçekçiliği, planı ve sistemi temsil eden renktir. Yapılan bir deneyde; bir sergide duvarların rengi değiştirilebilir hale getirilmiş. İlk olarak fonda beyaz kullanılmış ve insanların sergide yavaş hareket ettikleri görülmüştür. Daha sonra fon kahverengiye döndüğünde ise insanlar sergi de daha çok yeri daha hızlı gezdikleri görülmüştür. Kahverengi insanların hareketlerini hızlandıran bir renktir. Bu nedenle, özellikle fastfood restaurantlarında iç mekanlarında hareketliliği sağlamak için masa ve sandalyelerde kahverengi kullanır. Dikkat ederseniz hiçbir restaurantında beyaz renk kullanılmaz. Kahverengi toprak rengidir. Kıyafetlerde pek tercih edilmez, çünkü kahverengi giyen insanlar kalabalıkta dikkat çekmezler. Kahverengi aynı zamanda toprağın rengidir. İnsanların arasında kaybolup gitmenize neden olur. Bu nedenle iş görüşmelerinde veya profesyonel toplantılarınızda bu renkten uzak durun. Kahverengi aynı zamanda kişiyi rahat hissettiren bir renktir. Karşınızdaki kişinin rahat etmesini ve rahatlıkla sizinle konuşmasını istiyorsanız kıyafetlerinizde bu rengi tercih edebilirsiniz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)