Saç Beyazlamasının Nedenleri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Saç Beyazlamasının Nedenleri

Modern yaşam tarzının en çok sıkıntı verici sonuçlarından biri beyaz saçtır. İlk beyaz saç telini gördüğünüzde hissettiğiniz korkuya benzeyen hiçbir şey yoktur. Yaşlılıkla beyaz saç oluşumu artar Fakat, onları 30’ların başında, bazen 20’li yaşlarınızda bile fark ederseniz. Bu durum kesinlikle rahatsız edicidir. Hem gri hem de beyaz saç, saçlarınızın pigmentini kaybetmesinin sonucudur. Pigmentte önemli bir azalma olduğunda, saç griye dönüşür. Hiçbir pigment mevcut olmadığında beyaza döner. Bunun tam nedeni henüz keşfedilmemiş olsa saç beyazlamasının nedenleri arasında bir çok faktör yer almaktadır.

saç beyazlamasının nedenleri
Saç hücrelerinin büyümesi, eski hücrelerin saç kökü tarafından yeni hücrelerin üretilmesi nedeniyle itilmesi ile olur. Bu, büyüme (anagen), kesilme (katagen) ve dinlenme (telogen) olarak üç aşamadan oluşur. Dinlenme döneminde, saçlarınız uzar, dökülür ve yerinde yeni bir saç teli çıkar. Saçınız uzadığında renk verir pigmentler enjekte edilir. Yaşla birlikte, her bir saç teline enjekte edilen pigment miktarı azaltılır, bu yüzden griye ve sonunda beyazlaşmaya başlar.

Saç beyazlamasının nedenleri aşağıdaki faktörler tarafından belirlenir.

1. Genetik

Saçınızın hangi yaşta pigment kaybettiğini belirlemede baskın olan faktördür. Bazı insanlar için, bu durum 20 yaşına girmeden önce gerçekleşebilirler. Bazıları için, beyaz saçın ilk belirtileri oldukça geç yaşlarda görünür.

2. Melanin Eksikliği

Olguların çoğunda melanin eksikliği saç beyazlığının başlıca nedenidir. Melanin üretimi, uygun beslenme ve protein takviyelerine bağlıdır. Bu besin maddelerinin eksikliği, melaninin kabul edilebilir seviyelerin altına düşmesine neden olur.

3. Hormonlar

Hormonlarınız saçlarınızın pigmentasyonu üzerinde büyük etkiye sahiptir. Hormanal dengesizlik saçlarınızın beyaza dönüşmesine neden olabilir.

4. Tıbbi Durumlar

Bazı temel tıbbi durumlar saçınızda pigment kaybına neden olabilir. Bunlara vitamin B12 eksikliği veya tiroit ve hipofiz bezleri ile ilgili problemler dahildir.

5. Stres 

Yoğun çalışma programlarının neden olduğu stres, alkol kullanımı ve aşırı abur cubur tüketimi saç beyazlamasının ana nedenidir.

6. Kimyasallar

Kimyasal bazlı şampuanlar, sabunlar, saç boyaları vb. kullanımı bu soruna doğrudan neden olabilir. Bununla birlikte, bazı alerjik enfeksiyonlar beyaz saç oluşumuna neden olabilir.

7. Ekstraktif Faktörler

Saç renginde meydana gelen değişiklikler, iklim, kirlilik ve bazı kimyasallara maruz kalma gibi dış etkenlerden dolayı beyaz saç ortaya çıkabilir. Bu faktörler aynı zamanda yaşlanma sürecini de hızlandırır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)